Pleťové masky jsou důležitou součástí kosmetické rutiny. Průmysl krásy na nás chrlí nespočet typů masek, plátýnkové, gelové, slupovací, dokonce z nanovláken nebo s částicemi drahých kovů. Dobrou službu nám přitom udělají i běžné suroviny, které používáme dennodenně v kuchyni. Tyto zaručeně čerstvé masky bez aditiv jako silikony, parabeny či parfémy, které mohou naši pleť podráždit, uspokojí všechny typy pleti, a navíc jsou cenově dostupné. Přinášíme výběr těch nejlepších, s kterými vyřešíte nejčastější problémy, které s pletí zažíváme. Není jistě třeba říkat, že všechny masky se aplikují na odlíčený a očištěný obličej. Je vhodné dát si masku po koupeli nebo sprše, když je pleť uvolněná a lépe přijme všechny prospěšné látky. Masky nanášíme vatovým tamponem nebo k tomu určeným kosmetickým štětcem, smýváme vlažnou vodou a poté použijeme náš obvyklý hydratační krém.

Pro suchou pleť

Suchá pleť vám bude vděčná za vláhu, kterou jí poskytne domácí pleťová maska z medu a olivového oleje. Med je skvělým přírodním hydratačním prostředkem, obsahuje antioxidanty, vitaminy a působí i jako přírodní antibiotikum. Olivový olej je rovněž známý pro svoje blahodárné složení, obsahuje antioxidanty a vitaminy rozpustné v tucích. Smíchejte tedy tyto dvě suroviny, naneste, nechte 10 minut působit a poté opláchněte.

Pro mastnou pleť

Smíchejte vaječný žloutek, lžíci medu, lžíci olivového oleje a půl šálku rozdrcených ovesných vloček. Mastná pleť snese více, proto můžete masku nechat působit až 20 minut, poté ji opláchněte. Odměnou by vám měla být čistá a zklidněná pleť bez nadprodukce kožního mazu.

Pro unavenou pleť

Potřebnou vzpruhu dodá vaší pleti maska z bílého jogurtu a medu, této stálice domácí kosmetiky. Jogurt má zklidňující účinky a pomáhá zmírnit zarudnutí. Přiměřené množství jogurtu o pokojové teplotě smíchejte s lžící medu, nechte působit 10–15 minut a poté smyjte, jemnými krouživými pohyby žínkou si přitom udělejte peeling.

Pro aknózní pleť

Jahody nejsou výborné jen k jídlu, vzhledem k vysokému obsahu kyseliny salicylové, která otevírá ucpané póry a působí antibakteriálně, jsou skvělým pomocníkem v boji s akné. Jako antibiotikum působí i med, takže tato kombinace si s akné snadno poradí. Umyjte tři jahody, rozmačkejte je a rozmíchejte s dvěma lžičkami medu. Nechte působit také až 20 minut, poté opláchněte. Používejte ideálně 2x týdně po dobu až dvou měsíců. Med můžete smíchat i se skořicí, v poměru 2 lžíce medu a 1 lžička skořice. Antibakteriální skořice je na akné také velmi účinná. Vzniklou hmotu naneste na obličej (nebo na potřebná místa) a nechte působit 10 –15 minut. Tato maska funguje i na otravné černé tečky

Proti pigmentovým skvrnám

S tímto nepříjemným problémem vám pomůže citronová šťáva. Vitamin C v ní obsažený je protizánětlivý a má také výrazný anti-age efekt. Kromě toho ale také dokáže přírodním způsobem bělit, a to nejen pigmentové skvrny, ale také snižuje zčervenání citlivé pleti. Citronovou šťávu smíchejte s troškou bílého jogurtu a naneste na obličej. Nechte působit 10–15 minut a opláchněte. Kdo má otužilejší pleť, může zkusit nanést vatovým tamponem přímo citronovou šťávu a nechat stejně dlouho působit.

Proti černým tečkám

Nevzhledné černé tečky jsou vlastně rozšířené a ucpané póry. Samozřejmě zde pomáhá odborné mechanické čištění, ovšem touto maskou boj proti černým tečkám značně podpoříte. Stačí na ni bílý jogurt a citronová šťáva. Kyselina mléčná obsažená v jogurtu rozjasňuje a zesvětluje, protizánětlivá citronová šťáva jí zdatně sekunduje. Nechte na pleti 10–15 minut, poté smyjte.