Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Rybí pedikúra: důležité informace PRO i PROTI

Rybí pedikúra: důležité informace PRO i PROTI
Rybí pedikúra: důležité informace PRO i PROTI
Zdroj: Thinstock

Rybičky Garra rufa jsou hojně využívány v kosmetických salónech pro pedikúru či jako doplňková léčba některých kožních onemocnění. Staly se hitem poslední doby, ale opravdu dokážou léčit? Nebo nám i něco hrozí?

Mohlo by vás také zajímat: Zajistěte si dokonalé sexy nožky!

Dali jsme si tu práci a vyhledali pro vás důležité informace, které hrají jak pro, tak také proti rybí pedikúře. A na jejich základě se můžete rozhodnout, zda dobrovolně ponoříte svoje nožky mezi hladové rybičky.

PRO

Trápí-li vás nějaké kožní onemocnění, mohou vám podle všech salónů pomoci právě tyto „zázračné“ léčivé rybičky. Garra rufa jsou rybičky, které se živí odumřelými buňkami vaší kůže. A právě proto bývají skvělým pomocníkem v oblasti pedikúry. Ale nemusíte se bát bolesti, rybičky nemají zuby, kůži jen bezbolestně obrušují. Instinktivně vyhledávají místa, kde je odumřelé kůže nejvíce, a tu očisťují. Jde vlastně o takový přírodní peeling.

Jaké má procedura výhody?

 • kromě pedikúry se rybičky také používají v boji s některými kožními onemocnění – třeba s lupenkou
 • také podporují rychlejší hojení vrchní vrstvy kůže – tlamičky rybiček Garra rufa obsahují enzym ditranol, který dezinfikuje a podporuje obnovu epidermis
 • pomáhají i při problémech s rozpraskanými patami či mozoly
 • prý bojují dokonce i proti plísním a některým druhům ekzému
 • navíc také rybičky zabraňují zarůstání nehtů
 • hydratují suchou pokožku
 • rybičky také jemně masírují chodidla, čímž pozitivně působí na krevní oběh
 • jde taky o skvělý relax, při proceduře dochází k uvolnění těla i mysli
 • Před procedurou je potřeba alespoň den předem vynechat masti, krémy, oleje, gely či tělová mléka. Přímo před procedurou je pak potřeba důkladně si omýt nohy, aby se nekontaminovala voda v akváriích. Procedura pak není přístupná těm, kteří užívají léky či masti s obsahem kortikoidů, aby nedošlo k poškození zdraví rybiček.

Kafe.cz zjistilo:

Některé salóny dokonce připravují novinku: Garra rufa přímo u vás doma! V takovém případě vám připraví kompletní vybavení včetně rybiček a zapůjčí vám je domů. Nebo můžete pro větší pohodlí rybičky doma přímo chovat.

PROTI

Rybičky Garra rufa bychom na druhou stranu mohli popsat i starou moudrostí „není všechno zlato, co se třpytí“. Hned se podíváme na důvody, proč byste se měli opěvované proceduře vyhnout a raději zvolit běžnou, ale hygienickou pedikúru. V některých státech USA jsou dokonce tyto rybičky v souvislosti s pedikúrou zakázané. V pražských salónech hygienici namátkově provádějí kontroly a zatím v žádném ze salónů nebyly závady zjištěny.

 • podle posledních zpráv Státního zdravotního ústavu podstupujete při procedurách riziko infekce (to je sice velmi nízké, ale nevylučitelné)
 • proceduře by se rozhodně měli vyhnout lidé s cukrovkou, lupenkou (pro které je vlastně hojně inzerována) a s oslabenou imunitou – ti jsou ohrožení nejvíce
 • skrze rybičky může docházet k přenosu virů, např. žloutenky typu B či HIV, ale také některých atypických mykobakterií, které ohrožují zvláště lidi s oslabenou imunitou, a dokonce plísně
 • ne v každém salónu dodržují správné hygienické opatření – normou by pro začátek měla být kontrola klientů, kteří na procedury chodí, a k tomu výkonné filtrace v nádržkách s vodou
 • nejvíce problematická jsou místa, na kterých se proceduře oddává hned několik lidí najednou – ve vodě se tak mohou nacházet nejrůznější bakterie a plísně

Kafe.cz říká:

V salónech, kde dodržují základní hygienická pravidla, by vám nemělo při podstupování této procedury nic hrozit. Pro začátek si v daném salónu zjistěte, jestli majitelé kontrolují, zda návštěvníci nemají zdravotní obtíže – hlavně co se týká kontroly chodidel. Zcela zásadní pak je výměna vody po každé návštěvě. V neposlední řadě by vás mělo také zajímat, odkud pocházejí samotné rybičky.

  

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky