Rozmarýn je známý především jako kuchyňská bylina. V historii se ale těšil mnohem širšímu použití než dnes. Například antičtí Řekové v něm viděli božskou bylinu. A částečně oprávněné. Kromě kulinářského využití má totiž rozmarýn různé blahodárné účinky na zdraví a krásu, upozorňuje web healthshots.com. Nejde přitom jen o jeho využití v aromaterapii - předpokládá se, že rozmarýnový olej také skvěle hydratuje pokožku a oživuje vlasy tím, že napravuje jejich poškození, bojuje proti lupům a podporuje jejich růst.

Z rozmarýnového oleje je hit na TikToku a Instagramu

Vzhledem k humbuku, který se momentálně rozjel kolem používání rozmarýnového oleje při péči o vlasy na sociálních sítích, jako je TikTok a Instagram, je nezbytné oddělit fakta od fikce. Proto se zaměříme na to, co o použití rozmarýnového oleje jako prostředku k získání lepších a zdravějších vlasů říkají odborníci. A ti naštěstí s využitím rozmarýnu v péči o vlasy souhlasí.

"Rozmarýn obsahuje kyselinu karnosovou, která je známá tím, že hojí poškození nervů a tkání a zlepšuje buněčný obrat," řekla stránkám elle.com doktorka Marnie Nussbaumová, certifikovaná dermatoložka. "Podporuje tedy růst nervů a zlepšuje krevní oběh. Důvod, proč je krevní oběh tak důležitý pro růst vlasů, je ten, že bez správného prokrvení nedostávají folikuly živiny potřebné k růstu vlasů a mohou odumřít."

Rozmarýnový olej také podle všeho vážně pomáhá v boji s padáním vlasů. "Rozmarýnový olej je silný antioxidant, který dokáže bojovat proti volným radikálům," tvrdí Gaby Longsworthová, doktorka věd, certifikovaná vlasová terapeutka a majitelka blogu Absolutely Everything Curly. Podle ní tyto molekuly časem ničí buňky a v konečném důsledku mohou vést k vypadávání vlasů tím, že poškozují vlasový folikul.

Zabraňuje přitom také zabraňuje tvorbě lupů: "Kromě toho, že rozmarýnový olej zlepšuje prokrvení vlasové pokožky, odstraňuje bakterie, které ucpávají vlasové folikuly," vysvětlila doktorka Longworthová.

Jak rozmarýnový olej používat na vlasy

Možná nejpraktičtějším způsobem je přímá aplikace na pokožku hlavy: Pomocí kapátka aplikujte 4-5 kapek rozmarýnového oleje přímo na pokožku hlavy. Jemně jej krouživými pohyby vmasírujte, abyste zvýšili průtok krve a stimulovali růst vlasů. Dávejte pozor, abyste oleje nepoužili příliš mnoho, protože může způsobit svědění pokožky hlavy. Pamatujte, že esenciální oleje by se měly používat střídmě, informují stránky healthline.com.

Rozmarýnový olej lze také smíchat s nosnými oleji: Pokud zjistíte, že přímá aplikace nepokrývá celou pokožku hlavy, smíchejte rozmarýnový olej s nosnými oleji, jako je kokosový olej, mandlový olej nebo olej z amly. Přidejte 4-5 kapek rozmarýnového oleje do nosného oleje, vmasírujte jej do pokožky hlavy, nechte působit alespoň hodinu a poté jej opláchněte jemným šamponem.

Nebo případně zkombinujte rozmarýnový olej se šamponem nebo kondicionérem. Stačí přidat několik kapek rozmarýnového oleje do běžného šamponu nebo kondicionéru. Tímto způsobem si můžete užívat výhod rozmarýnového oleje, aniž byste se museli obtěžovat s olejováním vlasů.

Související články