Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Příznaky vážných nemocí: Patří sem únava, ale také kousání nehtů

Zdroj: shutterstock.com
Prohlédněte si všechny fotografie (20)

Následujících sedm symptomů se rozhodně nevyplatí podceňovat! Mohou být totiž příznakem nějaké vážné nemoci.

Nenadálá únava, slabost těla

Býváte náhle unavená, přestože tomu vaše vypětí neodpovídá?

Stává se vám, že zaznamenáte sníženou citlivost třeba nohou, nebo jen jedné strany těla?

Máte občas pocit, že jste zmatená, že nedokážete vyslovit to, co vám tak jasně leží na jazyku?

Co to může znamenat: Ve většině případů jde o malý neurologický problém nebo zablokovaná záda. Přesto se tyto příznaky nevyplatí podceňovat, protože může jít třeba o začínající infarkt. Vždy proto jděte k lékaři.

Náhlé řečové problémy

Ztráta schopnosti souvisle mluvit, člověk začne koktat!

Ochrnutí části obličeje, někdy dokonce celé poloviny těla!

Co to může znamenat: S velkou pravděpodobností jde o cévní mozkovou příhodu! Máte jen tři hodiny času, abyste se dostali do rukou kvalifikovaných lékařů. Po více než třech hodinách jde totiž o nezvratný jev, takže můžete mít problémy s mluvou (s chůzí apod.) až do konce života. Anebo dokonce na následky mozkové příhody zemřete!

Otékání nohou, jejich pálení

Stává se vám, že vám v noci nohy otečou, začnou vás pálit a zčervenají? (A ráno jsou opět v pořádku.)

Co to může znamenat: Jednou z pravděpodobných možností této nepříjemnosti může být nedostatek vitaminu B5 – tedy kyseliny pantotenové. Enzymy, v nichž je obsažena, řídí chemické reakce v našem těle, odbourávají stres, podporují tvorbu důležitých hormonů. Vitamin B5 najdete v mase (včetně ryb), v celozrnném pečivu, luštěninách a ve většině druhů zeleniny.

Rudé fleky a skvrnky na kůži

V nadloktí, na stehnech, pažích a hýždích se vám zčistajasna objeví malé červené skvrny a flíčky.

Co to může znamenat: Vysvětlení je několik – to nejčastější je, že jde o nedostatek esenciálních mastných kyselin – nedostatku mazu. Někdy postačí pozměnit stravovací návyky a více konzumovat třeba ryby a rybí tuk, olivový olej v salátech, apod. Jindy vám lékař doporučí nějakou konkrétní mastičku. Jinou možností jsou kosmetické úpravy – odstraňování červených teček tzv. elektrickou jehlou. V každém případě ale doporučujeme dojít si k lékaři.

Pomocí elektrické jehly, tzv. elektrokoagulací, lze odstranit také rozšířené žilky na kůži, anebo nežádoucí chloupky. Ceny se pohybují dle typu zákroku a konkrétní kliniky, v řádech stokorun za jedno místo.

Nepříjemně nateklé klouby

Pečlivě se podívejte na své klouby (kolena, lokty, kyčle, prsty apod.). Všimnete-li si nějaké změny (především otoků a zčervenání), je něco v nepořádku. To samé platí, pokud ve svých kloubech pociťujete horkost.

Co to může znamenat: Pokud máte nepřirozené klouby a k tomu teplotu kolem 38 °C, okamžitě jděte k lékaři! S velkou pravděpodobností je o zánět v kloubech. Může to však být i od ledvin.

Podivně zažloutlá pokožka

Zdá se vám, že máte v poslední době zvláštní barvu pokožky?

Že je jakoby zažloutlá?

Trpíte navíc dalšími divnými příznaky nemoci, jako jsou pocity zimy, únava, suchá pokožka, zpomalenost a pasivita nebo lehké zvýšení váhy, apod.?

Co to může znamenat: Nemusí jít nutně o žloutenku, ale třeba „jen“ o sníženou funkci štítné žlázy! Za tu může více faktorů – třeba prodělaný infekční zánět, úraz hlavy nebo dnes už ne tolik běžný nedostatek jódu.

Kousání nehtů

Ano, co psát o kousání nehtů? Že je to nechutný zlozvyk, vždyť za nehty se během dne zachytí spousty bakterií. Ale možná se budete divit – může jít totiž o symptom určitého nedostatku!

Co to může znamenat: Většinou je kousání nehtů zlozvykem, kterého se od dětství nemůžeme zbavit. Jenže může jít o příznak nedostatku vápníku – ten je obsažen mimo jiné právě v nehtech a jejich kousáním si tělo může říkat o doplnění vápníku.

Jak o sebe správně pečovat, se dozvíte v galerii.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU