Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Prevence koronaviru: Jak zacházet s potravinami a jak fungují masky?

Rady, jak se bránit novému viru, mohou zachránit váš život.
Rady, jak se bránit novému viru, mohou zachránit váš život.
Zdroj: Profimedia.cz
Rady, jak se bránit novému viru, mohou zachránit váš život.

Jak se vyhnout chytnutí koronaviru? Světová zdravotnická organizace doporučuje, aby lidé přijali tato jednoduchá opatření proti koronaviru Covid-19, čímž by lépe ochránili sebe a zároveň pomohli snížit šíření nákazy.

Covid-19 je nové onemocnění a vědci stále hodnotí, jak se šíří od člověka k člověku, ale není tajemstvím, že podobné viry se obvykle roznáší nejvíce prostřednictvím kašle a vykašlávaných kapének. Když infikovaná osoba zakašle nebo kýchne, uvolní miniaturní, okem nespatřitelné, kapičky slin nebo hlenu. Tyto kapičky mohou dopadnout na lidi v okolí a mohou být buď přímo vdechnuty nebo skončí na rukou a poté se přenesou, když se někdo dotkne tváře, čímž si způsobí infekci.

Jak se koronavirus šíří?

V případě chřipky některé pokyny definují expozici nákazy jako vzdálenost přibližně 3 metrů od infikované osoby, která kýchá nebo kašle 10 minut nebo déle.

Vir se také šíří kapénkami, které uvízly na látkách a různém povrchu, jako jsou sedadla v autobusech nebo ve vlacích případně stoly ve škole. Jak dlouho v takových případech trvá riziko nákazy však záleží na tom, jak dlouho virus přežije na tom kterém povrchu - to se může pohybovat v rozmezí od několika hodin až po několik měsíců.

Existuje neoficiální důkaz, že virus se může šířit mezi lidmi dřív, než se u nich projeví příznaky nemoci. To dělají i další nemoci, jako je chřipka, které také mohou být přeneseny z jedné osoby na druhou před objevením příznaků - ale rozsah, v jakém se to děje s Wuhanským koronavirem, není zatím dobře znám.

Jak chránit sebe a ostatní

Umyjte si ruce: ruce navlhčete čistou tekoucí vodou a naneste mýdlo. Ruku umyjte celou, neopomeňte místa mezi prsty a pod nehty a drhněte ji po dobu nejméně 20 sekund. Opláchněte.

Když zakašlete nebo kýcháte, zakryjte si ústa a nos kapesníkem, který pak házejte do koše a vždy si poté umyjte si ruce. Pokud nemáte kapesník po ruce, kašlete nebo kýchejte do rukávu raději než do rukou.

Prevence především

Masky na obličej nabízejí určitou ochranu, protože blokují kapénky s virem. Neblokují však menší aerosolové částice, které mohou procházet materiálem masky. Masky také nechávají nezakryté oči, ačkoli existuje důkaz, že některé viry mohou infikovat člověka očima. Pokud máte horečku, kašel a potíže s dýcháním, podělte se raději o svou cestovní historii s poskytovateli zdravotní péče, vyhledejte včasnou lékařskou pomoc.

Pozor na symptomy

Pokud jste v postižené oblasti, vyhýbejte se konzumaci syrových nebo nedostatečně tepelně zpracovaných živočišných produktů a při manipulaci se syrovým masem, čerstvým mlékem nebo zvířecími orgány buďte opatrní, abyste předešli křížové kontaminaci nevařenými potravinami.

Pokud jste se v posledních dvou týdnech vrátili z postižené oblasti v jakékoli zemi, zůstaňte pokud možno doma a vyhýbejte se kontaktu s jinými lidmi po dobu 14 dnů. To znamená, že v ideálním případě nebudete chodit do práce, do školy nebo do veřejných prostor.

Pokud jste se vrátili z infikované oblasti a objevila se u vás vysoká teplota, kašel, rýma, bolest v krku nebo potíže s dýcháním, neopouštějte svůj domov, dokud se neporadíte s lékařem.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky