Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Covidový jazyk: nově popsaný symptom se může objevit jako první příznak covidu

Covidový jazyk
Covidový jazyk
Zdroj: pixabay.com

Mezi ty nejběžnější příznaky koronaviru patří horečka a suchý kašel. V některých případech může dojít ke ztrátě chuti a čichu, nebo dokonce k průjmům či nevolnostem. Nyní lékaři odhalili další, dosud neznámý symptom – covidový jazyk. 

Ty nejčastější příznaky, které doprovázejí nákazu koronavirem, zná téměř každý. Postupem času se však začaly ukazovat i další symptomy, jež mohou lidem signalizovat přítomnost nemoci v těle. Jde například o ztrátu chuti a čichu. Někteří pacienti rovněž trpí bolestmi břicha, průjmy či nevolností. Na další příznak upozornil britský epidemiolog z londýnské King’s College Tim Spector. 

„Každý pátý nakažený vykazuje vzácnější příznaky onemocnění, které různé zdravotní organizace po celé zemi dosud nevedou jako oficiální,“ napsal Spector na sociální síti a poukazoval přitom mimo jiné na to, že se infekce může projevovat také v dutině ústní a na jazyku. Přestože jde o symptomy poměrně vzácné, ve společnosti se stávají stále častějším jevem. Někdy se covidový jazyk projeví ještě před horečnou a jinými symptomy. 

Koronavirus se může projevit infekcí v ústní dutině

Podle Spectora se infekce v dutině ústní projevuje v podobě skvrn, vředů či vyrážky. Epidemiolog proto vyzývá všechny, kteří podobné příznaky pociťují, aby šli na covidové testy. O takových symptomech se ve větší míře mluví až dnes, zmínky o jejich výskytu se však objevily již v minulém roce. Studie odborného magazínu zaměřeného na stomatologii Evidence Based Dentistry například zmínila tři případy nakažených pacientů, které doprovázely vředy a puchýře v dutině ústní. 

Projevy infekce v ústní dutině popsal i americký deník The New York Times, jenž zmínil i důsledky onemocnění jako padání a praskání zubů či přecitlivělost dásní. Lékařský časopis Jama Dermatology zaměřený na dermatologii zase publikoval výzkum ze Španělska, dle kterého se hned v několika případech nákazy koronavirem u pacientů objevila vyrážka nejen na kůži, ale právě i v ústech.

Dalším ze symptomů může být i vyrážka

Vyrážka Vyrážka Zdroj: profimedia.cz

Symptomů koronaviru je hned několik. Mezi ty vůbec nejčastější patří horečka, kašel, dušnost a celková slabost. V některých případech může docházet k již zmíněné ztrátě chuti a čichu či zažívacím obtížím. Příznaky jako vyrážka, vředy a puchýře, které se mohou objevit jak na těle, tak v ústní dutině, by tedy rozhodně neměly zůstávat bez povšimnutí. 

Světová zdravotnická organizace však vzácné symptomy v dutině ústní mezi ty oficiální stále nezařadila. Ve Velké Británii sbírá informace o možných projevech nákazy iniciativa Covid Symptom Study prostřednictvím aplikace, kterou spoluzakládal i samotný Spector. Věří se, že by se s její pomocí mohly odhalit i další, neméně vzácné symptomy. 

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky