Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Prázdninové nástrahy internetu: Jak ochránit dítě?

Prázdninové nástrahy internetu: Jak ochránit dítě?
Prázdninové nástrahy internetu: Jak ochránit dítě?
Zdroj: www.Thinkstock.cz

O prázdninách na děti číhá nebezpečí nejen venku, ale i doma u počítače. Chaty či nejrůznější sociální sítě jako Facebook totiž zdaleka neskrývají jen nudící se kamarády, ale i pedofily a nejrůznější devianty. Jak dítě co nejlépe chránit?

Prázdniny přinášejí nejen volno ze školních lavic, ale také spoustu nebezpečí. O těch, která na děti číhají venku, jsme psali již v neděli, ale ani doma u počítače není dítě zdaleka chráněné. Internet totiž dokáže být nebezpečnější, než by se mohlo zdát. Přístup na nejrůznější chaty a sociální sítě totiž nevyhledávají jen nudící se děti, ale také pedofilové. Ti rádi využívají právě anonymního prostředí a vydávají se za jejich vrstevníky. Pokud dítě není poučené, může snadno naletět. Stačí, když prozradí dostatek o svém soukromí a se svým novým »kamarádem« si domluví schůzku. Problém pak je na světě dřív, než se nadějete. Jak děti varovat a pokusit se je chránit?

Zdroj: www.Thinkstock.cz

Tipy KAFE.cz

Jak chránit děti před pedofily na internetu

 • O internetu a nástrahách, jaké skýtá, s dětmi otevřeně mluvte, upozorněte je, co všechno se ve zdánlivě anonymním prostředí může stát, a že si nikoho neznámého nemají ani virtuálně připouštět k tělu.
 • Instalujte do počítače speciální software (lze stáhnout z internetu), který zabraňuje dětem navštívit stránky s nevhodným obsahem, například s pornem a násilím.

Tip KAFE.cz

Některé systémy Windows – Windows Vista a Windows 7 – nabízejí v Ovládacích panelech přímo nastavení rodičovské kontroly nad počítačem.

 • Děti poučte, jak se v internetovém prostředí chránit – nezveřejňovat a neposkytovat osobní údaje, nedomlouvat si setkání s neznámou osobou, na Facebooku a jiných sítích stránky zabezpečit tak, aby se k informacím dostali jen přátelé. Důležité je pak do přátel nepřidat nikoho, koho osobně neznáme.
 • Pokud se problém objeví – například dítě začne na internetu obtěžovat či vydírat cizí osoba, ihned se odpojit a vše oznámit rodičům.
 • Chcete-li mít jistotu, co dítě na internetu dělá nebo jaké stránky navštěvuje, nezbude vám, než ho kontrolovat. Nastavte si zákaz vymazání historie procházení, stáhněte si hlídací program. Můžete si též zakoupit nenápadné zařízení, malého špiona, tzv. Keyshark, který napojíte mezi klávesnici a počítač, a ten vám zaznamená každý pohyb na klávesnici.

Zdroj: www.Thinkstock.cz

Zajímavost KAFE.cz:

 • V Evropské unii používá internet průměrně 75 % dětí od 6 do 17 let. U nás je číslo ještě vyšší – dosahuje 84 %.
 • Odborníci doporučují, aby děti do 12 let neměly přístup na sociální sítě (např. Facebook, Twitter). Mladší děti jsou totiž více důvěřivé a pedofilům snáze uvěří.

KAFE.cz zjistilo:

Policie radí: Co by děti měly dodržet

 • Neposkytovat internetovým kamarádům svůj e-mail, ani číslo telefonu.
 • Nesdělovat jméno a příjmení, nebo dokonce adresu bydliště či název školy.
 • Nesetkávat se s těmito lidmi bez doprovodu rodičů nebo jiných osob.
 • Nezatajovat před rodiči, s kým si dopisují nebo s kým se chtějí setkat.
 • V žádném případě nezasílat na vyžádání svoji fotografii, žadatelé ve většině případů zasílají foto, které patří jiné osobě.
 • Na agresivní e-maily nereagovat a oznámit rodičům.
 • Pozor na autorské právo, tzv. pirátství = neoprávněné užívání autorského díla bez souhlasu autora, stahování filmů a nabízení nosičů k prodeji na internetu.

(Zdroj: www.policie.cz)

Zdroj: www.Thinkstock.cz

Zajímavost KAFE.cz

Co ještě hrozí dětem na internetu?

 • Kyberšikana – forma psychické šikany na internetu, která má dotyčného vyvést z rovnováhy, ublížit mu a ponížit. Jejími tvůrci mohou být vrstevníci, spolužáci.
 • Kybergrooming – jde o velmi nebezpečný termín. Označuje chování uživatelů internetu, které má v dítěti vyvolat falešnou důvěru a připravit ho na schůzku, jejímž cílem je oběť pohlavně zneužít. Útočníci jsou tedy často pedofilové.
 • Stalking – nebezpečné pronásledování, které je u nás již trestným činem, se může vyskytnout i v prostředí internetu. Označuje opakované a stupňované obtěžování o různé intenzitě. V prostředí internetu se označuje jako cyberstalking.
 • Sexting – sdílení a šíření materiálů se sexuální tematikou (fotky, videa) na internetu. Často dochází ke zneužití např. intimních fotek, které vystaví na internet bývalý partner apod. Jde o závažnou věc, která u oběti může vést až k sebevraždě.
 • Flaming – nepřátelské chování uživatelů na internetu vůči jiným, které provází urážky, nadávky a vyhrožování, např. na diskusních fórech.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU