Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Pravdy a mýty o přínosu 100% džusů

Pravdy a mýty o přínosu 100% džusů
Pravdy a mýty o přínosu 100% džusů
Zdroj:

Vysoký obsah jednoduchého cukru, klamavé označení 100% ovocného či zeleninového podílu či obsah konzervantů, umělých sladidel a dalších přídatných látek. Většinu z toho můžete zaslechnout, pokud je řeč o ovocných a zeleninových šťávách nebo džusech. Jak to s těmi džusy doopravdy je?

Legislativa hovoří jasně. Rozlišuje ovocné šťávy (tj. džusy), ovocné nektary, ovocné nápoje a ovocné limonády. U každé kategorie je přesně definováno, co daný výrobek smí a nesmí obsahovat.

Pokud si chcete dopřát kvalitní a lahodné potěšení, volte džusy s označením 100 %. Takový džus je přírodní a není do něj přidávaný další cukr. Obsahuje zejména ten přírodní z ovoce, tzv. fruktózu. V jeho složení nenajdete konzervační látky ani umělá barviva. Dlouhodobá trvanlivost je totiž zajištěna pasterizací a kvalitním obalovým materiálem.

„Ovšem při výběru čtěte opravdu pozorně, k čemu se číslovka 100 % váže. Ta musí být vždy vztažena na celý produkt. V některých případech jde totiž o klamavé označení, kdy výrobci pod označením 100 % uvádějí pouze jednu z více zastoupených ovocných složek v produktu, ze kterých je vyroben,“ upozorňuje Jana Lindišová, brand manažerka džusů Relax.

Ovocná či zeleninová šťáva jako náhrada jedné z doporučených denních porcí ovoce a zeleniny?

Ano, konzumací kvalitních 100% ovocných či zeleninových šťáv můžete nahradit jednu z pěti denních doporučených porcí ovoce a zeleniny. Stoprocentní džusy a zeleninové šťávy Relax jsou vylisovány z kvalitního ovoce a zeleniny. Jedna 200 ml sklenice 100% zeleninové šťávy nebo džusu Relax tedy plnohodnotně pokryje jednu z pěti denních doporučených porcí ovoce a zeleniny. Navíc je v praktickém obalu, který si snadno můžete vzít s sebou! Z průzkumu Asociace producentů džusů KUPS vyplynulo, že zhruba třetina českých maminek na ovoce a zeleninu zapomíná, nebo je dětem nedává, protože jim nechutná. Jako malé řešení jedné denní porce tak může být dát dítěti 100% džus či pyré, které se snadno vejde do školního batůžku.

Detailní složení 100% ovocného džusu nebo zeleninové šťávy je vždy pravdivě uvedeno na obalu výrobku. V některých případech máte také možnost informace, kolik kilogramů čerstvě nasbíraného ovoce či zeleniny bylo na jeden litr džusu vylisováno. Například 1 litr 100% pomerančového džusu Relax je vyroben z 2,5 kg zralých brazilských pomerančů! 100% ovocné džusy a zeleninové šťávy jsou v některých případech zdrojem mnoha vitamínů a minerálních látek.

Koncentrát není konzervant!

Někdy se může celkem lehce přihodit, že nás slova uvedená na obalu mohou zmást. Nelekejte se tedy, pokud uvidíte spojení 100% ovocná šťáva z koncentrátu. Jde totiž o velmi hustou čistou šťávu pocházející z ovoce. Zatímco konzervanty a další aditiva se do 100% džusů a zeleninových šťáv nesmějí používat!

•    100% džus  z koncentrátu - nejprve je vymačkána ovocná šťáva, ta je zbavena vody, koncentrát je transportován na místo zpracování, kde je opět vodou rozředěn. Trvanlivost je zajištěna díky šetrné pasterizaci. Do 100% džusů nesmějí výrobci přidávat žádné konzervanty, barviva nebo cukr.
•    Nektar – nápoj z ovoce nebo zeleniny musí obsahovat minimálně 25 % ovocné či zeleninové složky. Zbytek tvoří voda, případně cukr nebo sladidla.
•    Ovocný nápoj – obsahuje méně než 25 % ovocné složky.

200 ml sklenka 100% multivitaminového džusu s dužinou nejen skvěle hydratuje organismus, ale také plnohodnotně nahradí jednu z pěti denních doporučených porcí ovoce a zeleniny. Ovocná dužina díky obsahu vlákniny poskytuje pocit nasycenosti.
V jedné sklence 100% džusu Relax si vychutnáte unikátní mix jablka, banánu, jahody, ananasu, pomeranče, manga, maracui, broskve, liči, guave, opuncie, kiwi, limetky a papáji.

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky