Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Pozor! Letní lásky ohrožují naše zdraví

Pozor! Letní lásky mají svá rizika
Pozor! Letní lásky mají svá rizika
Zdroj: www.Thinkstock.cz

Z dovolené si můžete odvézt nejen krásné vzpomínky, nebo naopak zlomené srdce, ale také nejrůznější pohlavní choroby. Sex bez ochrany s neznámým mužem je totiž tak velkým rizikem, že byste na něj raději neměla ani pomýšlet. Co všechno vám hrozí?

Mohlo by vás také zajímat: Co si zabalit na dovolenou k moři s vaším drahým nebo Test: Hrozí, že na dovolené budete nevěrná

Dovolená u moře, teplé počasí, mořské vlny, palmy, zkrátka letní atmosféra v prázdninovém letovisku nechá jen málokoho chladným. A tak i když si jedete jen s kamarádkou odpočinout, může se objevit vhodný objekt k flirtování – a ke krátkému románku.

  • Opálenému šarmantnímu Italovi se jen stěží odolává, protože svádění mají zkrátka v krvi. A pokud vám to doma ještě neklape anebo nemáte partnera, je na letní lásku zaděláno.

Ještě než se ale oddáte vášnivému sexu s překrásným cizincem, měla byste vědět, že si z dovolené můžete dovézt také nečekaný a nevítaný dárek…

Sex bez kondomu? Ne!

Největším problémem prázdninového sexu je ochrana. Ta by totiž měla být naprostou nezbytností, abyste po návratu domů nebyla nemile překvapená. Jenže právě ta často chybí. Buď není po ruce, anebo na ni prostě není čas. Vášnivě se líbáte, najednou ucítíte jeho doteky a máte neodolatelnou chuť mu podlehnout. Kondom nemáte, nemůžete to vydržet, a tak si řeknete: „Pro jednou se nic nestane.“ Jenže ono se stát může. Kromě toho, že hrozí těhotenství, jsou tu nejrůznější pohlavně přenosné choroby.

  • A odborníci dokazují, že jejich počet prudce stoupá!

Co si můžete odvézt domů?

Dovolená je pro nás časem, kdy si chceme užívat a relaxovat. Pokud jedete na dámskou jízdu a rozhodla jste se ulovit letní lásku, dávejte pozor, aby vám nezbyly jen oči pro pláč. Asi nejzákeřnějším virem, který si můžete přivézt, je HIV.

  • AIDS je dodnes nevyléčitelnou nemocí a není radno jej podceňovat. Ročně je u nás více než sto nových případů s prokázaným virem HIV. V mnohem lepším případě můžete chytit další, ale léčitelné choroby (mezi nimi nejčastější chlamydiové infekce) – zde vám přinášíme seznam těch nejznámějších. 

Syfilis

Výskyt syfilisu u nás prudce stoupá – ročně se objevuje i tisícovka nakažených a velká většina z nich si jej přiveze právě ze zahraničí. Jsou pro něj typické tři fáze a pokud se nezachytí včas, může být i smrtelný. Nejdříve se projevuje malým nebolestivým vřídkem v místě, kudy infekce pronikla (intimní partie, ústa), pro druhou fázi je typická vyrážka často se strupy do běla, které jdou sloupnout. Může se objevit horečka, zvracení i průjem.

  • Pokud se nemoc překulí do třetí fáze, dochází k postižení nervové soustavy a následně ke smrti.

Kapavka

Kapavka je nejčastější pohlavní nemocí, ročně se jí objevuje až půl milionu případů. Na rozdíl od syfilisu ji poznáte poměrně snadno – podle typického zažloutlého výtoku. Může se přidat i bolest při močení, zánět močové trubice, bolesti kloubů, únava, zvýšená teplota…

  • Pokud se odhalí včas, lze ji vyléčit, jinak může způsobit další komplikace.

Muňky

Z vášnivého sexu na pláži si můžete domů přivézt i nechtěného obyvatele – veš muňku, neboli »filcku«. Také ona se nejčastěji přenáší pohlavním stykem (výjimečně za ni může i ložní prádlo či ručník) a není dvakrát příjemné, když k vám zavítá. Na těle se vám začnou objevovat drobné škrábance, ekzémy, stroupky, při delším pobytu na vašem těle i modré skvrny.

  • Poznáte je snadno – sídlí totiž na ochlupení, nejčastěji v intimních partiích a tvarem připomínají klíště. Způsobovat mohou i svědění. Léčba není složitá, ale je třeba přeléčit i partnera, abyste muňky zase nedostala zpět.

Bičenka poševní (Trichomonas vaginalis)

Další nevítaný host, kterého si z dovolené můžete přivézt, je bičenka poševní. To, že k vám tento pohlavně přenosný parazit zavítal, poznáte podle výtoku, který bývá zelenožlutý, a svědění. Může způsobit i pálení při močení a bolestivost při styku. Léčí se antibiotiky a i zde platí, že čím dříve, tím lépe, protože jinak může způsobit gynekologické problémy.

  • Podle odhadů se s bičenkou setká až 20 % žen, tedy každá pátá.

Genitální opar

Způsobuje jej virus herpes simplex, stejný, jak například opar rtu, ale pokud postihne vaše intimní partie, může být velmi nepříjemný a bolestivý. Projevuje se totiž puchýřky a vřídky v okolí pohlavních orgánů a konečníku, které jsou velmi bolestivé.

  • U žen je navíc ta nevýhoda, že se mohou přenést i dovnitř močové trubice. Navíc dokud puchýřky nevyschnou, je onemocnění nakažlivé. Neváhejte proto s návštěvou lékaře.

KAFE.cz zjistilo:

Magdaléna (27):

„S kamarádkou jsme byly na dovolené v Chorvatsku a rozhodly se, že si týden zpestříme s místními mladíky. Užívaly jsme si dny plné slunce a noci plné vášnivého sexu. Obě jsme byly nadšené a nic víc nečekaly. Po návratu domů se ale objevily problémy. Začala jsem mít silný výtok, zelenožlutý a nemohla jsem jít ani na záchod, jak mě močení pálilo. Kamarádka měla zase jiný problém – vyrašily jí puchýře kolem pochvy a tak ji to bolelo, že nemohla ani chodit. Nakonec lékaři přišli na to, že já si dovezla bičenku poševní a kamarádka genitální opar. Z prázdninového sexu jsme vyléčené, protože to, co jsme si prožily, za to nestojí…“

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky