Pohled do ústní dutiny může odhalit vážnou nemoc ale i těhotenství

Ústní dutina

První částí těla, kterou lékař při prohlídce zkoumá, je vaše ústní dutina. Otevřete ústa a udělejte "Ááá!" Řada nemocí se může skrývat přímo v puse, další se zde mohou projevit svými symptomy.

Barva jazyka

Jazyk zdravého člověka bývá růžový a vlhký, může být i potažený jemným bílým povlakem. Jakmile je ale bílý povlak příliš výrazný, může to znamenat bakteriální infekci nebo přemnožení kvasinek. Jasně červená barva jazyka naznačuje nedostatek železa a vitamínu B-12 a objevuje se i při spále. Červený jazyk v kombinaci s horečkou by vás měl okamžitě přimět k návštěvě lékaře, který předepíše antibiotika.

Na chudokrevnost poukazuje jazyk bledý, šedá barva může souviset s bronchitidou a jinými plicními chorobami. Žlutý povlak na jazyku někdy signalizuje žloutenku nebo obecně problémy s játry; než však začnete panikařit, vzpomeňte si, co jste měli dneska k obědu; nebylo to náhodou pikantní kari? Barva jazyka bývá často dočasně ovlivněna požitým jídlem, ale i užívanými léky.

Zánět dásní

Stopy krve na kartáčku většinou avizují zánět dásní, který bývá způsoben mechanickým podrážděním sliznice nebo bakteriální a virovou infekcí. Zánět dásní se často vyskytuje v těhotenství, což souvisí s hormonálními změnami, kvůli nimž jsou dásně citlivější a podrážděnější.

Správnou diagnózu určí jedině lékař

Afty

Bolavé bílé nebo nažloutlé vřídky, které při jídle pálí, se v puse objevují bez zjevné příčiny a samy se zase vytrácejí. Podle lékařů se vyskytují hlavně v období stresu a snížené imunity a mohou poukazovat na nedostatek vitamínů skupiny B, kyseliny listové, železa a slunečního záření.

Pokud se afty nezhojí během dvou týdnů, a navíc stále krvácí, raději běžte na vyšetření k lékaři. Nehojící se rány, strupy a vřídky mohou poukazovat na počínající rakovinu. Přesnou diagnózu však určí pouze lékař, ne každý vřídek bývá zhoubný. Výskyt aftů je spojený například i s alergií na lepek.

Zápach z úst

Vůně úst je ve velké míře ovlivněna tím, co jíme, a jak poctivě si čistíme zuby. Nepříjemný pach, jehož se nelze zbavit ani pastou na zuby, ani žvýkáním petrželky, však může mít původ ve špatném trávení nebo v přemnožených bakteriích v žaludku.

Drolící se zuby

Zuby se během života obrušují, jejich povrch se naleptává požívanými kyselými potravinami i mechanickým žvýkáním jídla. U lidí trpících refluxní chorobou jícnu se však zuby mohou jakoby "drolit" i v mladém věku - sklovina je v tomto případě naleptána zevnitř, a to žaludeční kyselinou, která se vrací do jícnu. Výsledkem je větší riziko tvorby zubního kazu a nepravidelný tvar zubů.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky