Chilli papričky znali lidé již 7000 př. n. l., kdy je používali ve střední Americe indiáni a třeba staří Inkové je považovali za posvátné rostliny, které uctívali. Do Evropy je v roce 1493 přivezl lékař z druhé Kolumbovy výpravy Diego Alvarez Chanca.

Teplo podporuje spalování

Chilli papričkám podlehla třeba Jennifer Lopez. A v čem je ten malý zázrak? Jistě, že není možné zavrhnout pohyb a spolehnout se jen na papričky. Ale právě papričky obsahují látku kapsaicin – a ta má vliv na ztrátu hmotnosti a spalování tuků. A to především v oblasti pasu. Spouští totiž proces, který napomáhá lipolýze (tzn. spalování tuků). Produkuje totiž v těle teplo, a tak dochází k metabolizaci tuků. Kapsaicin je také obsažen ve feferonkách a paprikách.

Jak metabolismus spaluje:

  1. bazální metabolismus: množství energie, které tělo vydá, aby fungovaly životně důležité orgány, snižuje se věkem a ztrátou svalové hmoty
  2. tělesná aktivita
  3. výdej energie pomocí termogenických potravin (tedy potravin, které zvyšují produkci tělesné teploty): takové potraviny přispívají k dennímu výdeji energie

Navíc prý kapsaicin snižuje potřebu příjmu energie, a proto hubnoucí nemá takový hlad. Podporuje tzv. reflex nasycenosti. Podle studie z roku 2001 v British Journal od Nutrition měli lidé, kteří jedli chilli papričky, potřebu „sníst“ o 956 kJ méně energie než druhá skupinka požívající pouhé placebo.

Tip Kafe.cz:

  • Existují i další potraviny podporující hubnutí a spalování tuků. Pozitivní účinek má např. ananas, zelený čaj, zázvor, česnek, citrusy, jablečný ocet a mnoho dalších. Přidejte je do svého jídelníčku a máte napůl vyhráno.

Nejen ve stravě

O účincích chilli vědí i výrobci doplňků stravy, kosmetický průmysl i výrobci potravin. Již delší dobu můžete najít chilli třeba v čokoládě, což ale víme, že není zrovna vhodná pochoutka při snaze zhubnout. Ve Velké Británii se před nedávnem rozhodli přidávat chilli do pekárenských výrobků. Ten, kdo nesnese pálivé jídlo, může využít také různé doplňky stravy, ve kterých je přesná denní dávka kapsaicinu vhodná k hubnutí. A také se s ním můžete setkat jako se součástí gelu či krému na celulitidu a dokonce také ve rtěnkách.

Kafe.cz zjistilo:

  • Staré národy nevyužívaly chilli papričky na hubnutí, ale pro jejich mnohé léčivé účinky. Upravují trávení, zlepšují peristaltiku střev. Také působí jako přírodní antibiotikum, snižují hladinu krevního cukru, mají antioxidační, afrodiziakální a protirakovinné účinky. Jsou zdrojem mnoha vitaminů a minerálů.