Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Pitný režim od A do Ž

Pitný režim od A do Ž
Pitný režim od A do Ž
Zdroj: Thinstock

Pitný režim je alfa a omega zdravého životního stylu. Co nejdůležitějšího a nejzajímavějšího si pamatovat a co jste možná ještě nevěděli?

A – do pitného režimu se rozhodně nepočítá alkohol. Ten naopak tělo odvodňuje, takže když už ho pijete, vždy byste si k němu měli dát i sklenku minerálky. Díky přísunu minerálů – především hořčíku – navíc zmírníte případnou kocovinu.

B – jedním z projevů dehydratace je bolest hlavy. Pokud na ni trpíte, možná byste měli přehodnotit, kolik tekutin denně vypijete. Řešení vašich potíží totiž může být velmi jednoduché: sklenice vody.

C – o cukru se někdy mluví jako o novodobém tabáku. Češi patří k nejtlustším národům v Evropě a náš příjem cukrů na osobu za rok je skutečně
enormní. Zkuste ho omezit i pomocí zdravého pitného režimu. Řekněte stop tekutým kaloriím a místo sladkých limonád si dopřejte čistou vodu.

D – chcete-li sáhnout po skutečné jistotě pro nejmenší děti, vsaďte na kojeneckou vodu. Ta je nejvyšší zárukou kvality, čistoty a nulového obsahu
nebezpečných dusičnanů. Splňuje totiž nejpřísnější limity a hodí se k pití i přípravě kojenecké stravy.

E – mnozí z nás mají v oblibě balené vody. Ať už sáhnete po kojenecké, pramenité nebo minerální, sledujte jejich etikety, ať víte, co pijete. Není voda jako voda, orientovat byste se měli alespoň v množství rozpuštěných látek a původu balené vody.

H – pokud chcete hubnout, je právě dostatečný příjem vody jedním z důležitých faktorů. Budete-li dehydrovaní, váš metabolismus bude pracovat
pomaleji. Pokud chcete fungování těla a trávení podpořit, dopřejte si každé ráno sklenici minerálky.

I – i ostatní minerály se do těla nejlépe vstřebávají právě ve formě vody. Jsou v ní totiž obsaženy ve formě iontů, s nimiž si vaše tělo poradí lépe než s minerály v potravinách.

J – sklenka vody neodmyslitelně patří také k jídlu. V dnešní době mnohé světové podniky dokonce nabízejí tzv. vodní menu, v němž párují různé minerální vody k různým pokrmům tak, aby vytvořily tu nejlepší chuťovou kombinaci.

K – mnohdy si dopřáváme povzbuzení v podobě šálku lahodné kávy. Možná vás překvapí, že voda hraje velmi důležitou roli i zde. Pro přípravu kávy byste měli používat kvalitní pramenitou vodu bez obsahu chloru a nečistot. A nejlépe si kávu vychutnáte se sklenkou neperlivé minerálky, která čistí
chuťové pohárky.

L – voda je nepostradatelná pro správnou činnost ledvin, které čistí organismus od škodlivin. Nezatěžujte je však jednorázovým vypitím velkého množství tekutin, pijte pravidelně.

M – trápí vás svalové křeče, únava a nesoustředěnost? Možná trpíte nedostatkem hořčíku – magnesia. Ideální cestou, jak ho doplnit, jsou minerální vody s vysokým obsahem hořčíku a nízkým obsahem sodíku. Právě z nich se magnesium do organismu nejlépe vstřebává.

N – dostatečný pitný režim pomáhá i v boji proti nachlazení či chřipce. Umožní organismu lépe bojovat s nemocí. Oslabené tělo ocení také zvýšený přísun minerálů v podobě minerálek.

P – pro pitný režim platí jedna zásada: pijte pravidelně. Nárazovým pitím si můžete spíše uškodit.

R – po sportu, náročném období v práci či večírku je třeba dopřát tělu prostor a podmínky pro regeneraci. Usnadnit mu to můžete dodáním minerálních látek, které jsou pro správné fungování organismu nepostradatelné. Podílejí se na výstavbě tělesných tkání, regulují, aktivují a kontrolují
metabolické pochody a jsou důležité i pro vedení nervových vzruchů. Uplatňují se také jako aktivátory nebo součásti hormonů a enzymů. Mnohé minerální látky hrají důležitou úlohu v prevenci civilizačních onemocnění.

S – jednou ze skupin nejvíce ohrožených dehydratací jsou senioři. Často totiž nepociťují žízeň a velmi snadno tak zapomínají dostatečně pít. Přitom právě starší lidé by měli pít dostatečně. Vhodné jsou pro ně minerálky, neboť většinou trpí nedostatkem minerálů.

T – pokud sportujete a trénujete svoje tělo, správný pitný režim je pro vás nejspíš naprostou samozřejmostí. Pro začínající sportovce může být jeho
dodržování obtížné, nečekejte na žízeň a doplňujte tekutiny už před sportovní aktivitou. Pijte i v průběhu a po skončení tréninku.

V – k vínu patří voda. Ta pramenitá vám umožní lépe si vychutnat každý doušek dobrého vína, jehož chuť nenarušuje.

Z – součástí zdravého životního stylu je bez debaty zdravý pitný režim. Do něj patří především voda, ať už pramenitá nebo minerální, případně čaje – především bylinkové a zelené.

Ž – žízeň dostáváme až v okamžiku, kdy už jsme dehydrovaní. Nečekejte proto na ni jako na pokyn k napití se. Již jednoprocentní dehydratace se projevuje sníženou výkonností a zvýšenou únavou.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Ve dvou se to lépe táhne!

Hubnutí: Ve dvou se to lépe táhne

Na začátku vztahu kvůli partnerovi hubneme a v jeho průběhu pak zase společně nabíráme kila navíc. Zároveň se nám do vztahu vkrádá po letech…

Akční letáky