Pět nemocí, které vaše dítě NEMŮŽE DOSTAT DVAKRÁT. Věděli jste to?

Může Vaše dítě onemocnět spálou, zarděnkami či neštovicemi i vícekrát za život? Ne vždy je odpověď úplně jednoznačná a nic neexistuje bez výjimky. V našem článku vám ale přenášíme přehled těch základních chorob, se kterými by se s velkou pravděpodobností měli setkat pouze jednou.

 

Šestá nemoc (Exanthema subitum, Roseola infantum)

Šestá nemoc je obvykle jedním z prvních horečnatých onemocnění, které vaše dítě absolvuje. Nejčastěji postihuje děti od tří měsíců do tří let. Jedná se o virové onemocnění přenášené kapénkovou infekci. Prvním příznakem jsou vysoké horečky. Mohou dosahovat 40°C a obvykle jdou dobře srazit běžnými prostředky (Panadol, Nurofen). Mohou nastat febrilní křeče,  v případě této nemoci ovšem nezanechávají trvalé následky.
 
Po třech dnech se dítě osype. Vyraší drobné červené flíčky na krtku, břiše, zádech i končetinách. Pro vyrážku je typické, že v chladu téměř zmizí a v teple se zase objeví. Vyrážka i teploty mizí zhruba za 3 - 5 dnů. Inkubační doba je 5 – 15 dnů. Tuto nemoc člověk prodělá pouze jednou, pak už má doživotní imunitu. 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek