Pět důvodů, proč se přejídáte

Pět důvodů, proč se přejídáte

Důvodů, proč se přejídáme, je celá řada. My ale pro vás vybrali pět nejčastějších. Možná se budete divit, že kromě nudy a stresu je mezi nimi i snaha zavděčit se partnerovi…

Nuda

Napadlo vás někdy, že se možná přejídáte právě proto, že zrovna nemáte nic lepšího na práci? Nuda je totiž jeden z hlavních důvodů, proč do sebe zbytečně ládujeme velké množství potravin, které naše tělo vůbec nepotřebuje. Sedíte u televize, nebo u počítače a pořád něco pojídáte. Možná si ani neuvědomujete, že jste právě spořádala pytlík chipsů. Prostě jíte, protože stejně není co dělat…

KAFE.cz radí:

Najděte si nějakého koníčka či nové přátele, abyste na tento zlozvyk co nejrychleji zapomněla. Kila totiž mohou jít nebezpečně nahoru závratnou rychlostí!

KAFE.cz zjistilo: Proč se rádi přejídáme nezdravými jídly?

Důvod, proč se rádi přejídáme zvlášť nezdravými jídly, je jednoduchý. Podle britských vědců totiž tuky a smetana v mozku vyvolávají přímo ohňostroj štěstí, a to je důvod, proč se jich lidé nemohou nabažit.

Stres

Druhým nejčastějším důvodem přejídání je stres. Ten má za následek nejen nadměrnou konzumaci jídla (a především sladkostí) během dne, ale – a to je ještě horší – také v noci. Nahromaděné napětí za celý den se totiž právě večer nakupí a vy, abyste se nezbláznila, se prostě najíte víc než dosyta, a tak snížíte prokrvení mozku, díky čemuž se uklidníte a utlumíte.

KAFE.cz radí:

Stresu se v dnešní době bohužel nevyhnete, ale zkuste najít jinou činnost, která vás uklidní – např. jógu, pusťte si relaxační hudbu, anebo na stres vyzrajte sexem!

Dieta

Přestáváte pít či kouřit

Pokud se rozhodnete skoncovat s neřestmi a přestat pít, nebo kouřit, nezbývá, než vám gratulovat, jenomže – odnaučení od těchto závislostí není jednoduché. Často se tak stává, že sice zapomenete na jeden zlozvyk, ale přivodíte si jiný – a tím bývá právě přejídání. Lidé toužící po skleničce či cigaretě totiž podle odborníků sahají nejčastěji právě po jídle, aby na své chutě zapomněli.

KAFE.cz radí:

Když jídlo, tak ovoce a zeleninu. Chutě uspokojíte a ještě uděláte něco pro zdraví!

Je to místní zvyk

Vzpomínáte na film Moje tlustá řecká svatba? Nejen v této jižanské zemi je samozřejmostí bohaté jídlo o několika chodech. A tak lidé, aby nerušili zažité tradice, jedí přesmíru. Jde o čtvrtý nejčastější důvod, proč se ženy i muži přejídají.

KAFE.cz radí:

Čas od času není od věci si dát večeři o pěti chodech, ale ne denně. Zvyky jsou zkrátka od toho, aby se porušovaly!

Jídlo

Chcete potěšit partnera – kuchaře

Pokud máte to velké štěstí, že je váš partner skvělý kuchař a své umění vám také rád prezentuje, máte vyhráno. Alespoň v tom smyslu, že nemusíte vařit. Ovšem každá mince má dvě strany. A tak sice máte každý den teplou večeři o více chodech, ale mnohé speciality vám na štíhlé linii, ani na zdraví, nepřidají. Právě snaha zavděčit se dobře (a ochotně) vařícímu partnerovi je pátým nejčastějším důvodem přejídání se.

KAFE.cz radí:

Střídejte se ve vaření. Zvlášť pokud nejste zdatná kuchařka a u plotny se vám moc nedaří, je to skvělý způsob, jak se denně nepřejídat a naopak hubnout.

KAFE.cz zjistilo: Co nevíte o přejídání…

  • Přejídáte se pravidelně? Tak dejte pozor, aby vám kila nešla rychle nahoru. Nadváha a obezita jsou přímo zodpovědné za 14 % všech nádorů u mužů a až 20 % všech nádorových onemocnění u žen.
  • Přejídání babiček prý vede i k obezitě vnuků. Alespoň to tvrdí vědkyně z Pensylvánie. Děti žen, které v těhotenství jedí tučnou stravu, mají nesporně větší sklony k obezitě. A co je ještě horší – nejen děti, ale i vnuci. Matka prý může jít jakkoli střídmě, ale pokud se přejídala babička, má dítě smůlu. Pokusy však proběhly zatím pouze na myších, a tak není zcela jasno, zda to je u lidí totožné…
  • Lidé, kteří se přejídají, za to ani nemohou. Tedy alespoň podle britských vědců, kteří vše svádějí na metabolický hormon leptin. Ten je zodpovědný za snižování pocitu hladu a zvýšení pocitu nasycenosti. Za vším údajně stojí geny. Lidé, kteří leptin v těle nemají, trpí nekontrolovaným přejídáním a pomoct jim může jen dodání tohoto hormonu do těla.

A kdy se nejvíce přejídáte vy? Napište nám do diskuse.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky