Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Péče o chrup je v těhotenství důležitá, stejně jako před ním

těhotenství a zuby
těhotenství a zuby
Zdroj: redakce

Komerční sdělení: V těhotenství platí zvýšená péče o chrup, častější návštěva zubaře a dentální hygieny. Avšak pokud vás trápí záněty dásní, pečovala jste o své zuby nedostatečně již před otěhotněním a změna hormonální hladiny byla pouhým spouštěčem onoho zánětu. Jak o své zuby pečovat a kdy je nejvhodnější doba pro návštěvu lékaře?

Zvýšená hormonální hladina je spouštěčem zánětů v ústní dutině

Při správné dentální hygieně ženy v období těhotenství, v období šestinedělí a ani v době kojení netrápí bolavé zuby a dásně. Podstatná je péče o chrup také před otěhotněním. Dásně v období těhotenství jsou citlivější, zejména mezi 10. až 12. týdnem, z důvodu zvyšující se hladiny hormonu hCG. Odlišná hormonální hladina spustí záněty dásní, které byly v těle ženy již před otěhotněním. Při správné ústní hygieně, návštěvě dentální hygieny a díky pravidelným kontrolám u zubaře se vyhnete potížím s krvácením dásní a zánětům. V období těhotenství může při správné dentální hygieně dojít k malému a občasnému krvácení dásní z důvodu jejich nadměrného prokrvení, ale krvácení nevede k zánětu. Jestliže před otěhotněním trpíte na krvácivé dásně, v období těhotenství se vám pravděpodobně stav vašich dásní zhorší. Záněty u těhotné ženy dosahují nejhoršího stádia v osmém měsíci těhotenství.

 

Diabetičky jsou k zánětům dásní náchylnější

Na zvýšenou péči o zuby by měly dbát těhotné diabetičky, jejichž chrup je náchylnější k parodontitidě. Ženy trpí vážnými záněty dásní a prevencí je pečovat o chrup řádně již před otěhotněním. Před početím dentální hygienistky doporučují navštívit zubní ordinaci a objednat se na čištění zubů, mezizubních prostor a na celkové posouzení a zhodnocení stavu dásní a chrupu.

 

Naleptanou sklovinu vyčistěte až po čtvrt hodině

Pokud v těhotenství často zvracíte, nečistěte si zuby bezprostředně po každém zvracení. Při zvracení se ze žaludku vylučují skrze ústní dutinu kyseliny, které se dostanou na zuby a naleptají sklovinu. Sklovina v tuto chvíli změkne a čištěním zubů se poškodí. Pokud zvracíte, vypláchněte si ústa řádně a několikrát vodou. Zuby vyčistěte za čtvrt hodiny, až se sklovina uklidní. Vypláchnutí úst vodou pomáhá naředit kyselinu na minimum a díky slinám se pH v dutině ústní vrací na optimální úroveň.

 

Pravidelné čištění zubů je dobrou prevencí proti kazivosti

Chrup se během těhotenství nekazí více, než je tomu běžné. Během těhotenství je nutné o zuby pečovat, čistit je několikrát denně a dbát na dentální hygienu. S graviditou je spojená vysoká únava, nevolnosti, ženy často o chrup nepečují tak, jak je vyžadováno, a začnou se u nich objevovat zubní kazy. Těhotná žena by měla navštívit dvakrát dentální hygienu, používat ústní vodu s antibakteriálními vlastnostmi, stejně jako kvalitní protizánětlivou zubní pastu. Základním předpokladem pro zdravý chrup je vyčistit si zuby ráno a večer a pečovat alespoň jednou denně o mezizubní prostory.

 

Anestetika jsou v těhotenství povolena

Zubař nesmí provést za žádných okolností rentgen v jakémkoli stádiu těhotenství. Stomatologové ze soukromé zdravotnické kliniky Canadian Medical Care všeobecně nedoporučují během prvního trimestru užívat anestetika při zubním ošetření, ale v pozdějším stadiu těhotenství mohou být výjimečně povolena. Vrtání zubu bez anestezie způsobí ženě a plodu větší újmy než její použití. Při bolestivém zákroku se z kůry nadledvin ženy vyplavuje vnitřní adrenalin, stáhnou se cévy a plod se špatně prokrvuje.

Objednejte se na dentální hygienu v období těhotenství nebo i před plánovaným početím.

 

Navštivte dentální hygienu a zjistěte stav vašich zubů a dásní

 

Během těhotenství nehrozí odvápnění zubů. Pokud jí žena málo mléčných výrobků, nekonzumuje vitamínové doplňky, odvápňují se spíše kosti a hrozí osteoporóza. Zuby nedostatkem vápníku netrpí. Po porodu se vše opět vrátí do normálu. Zubaře by měla těhotná navštívit v první polovině těhotenství. Pro vyšetření se objednejte na telefonním čísle (+420) 235 360 133 nebo napište do e-mailu cmc@cmcpraha.cz svůj požadavek na vyšetření. Po prohlédnutí specialistou využijte služeb dentální hygienistky, která vám chrup vyčistí a ošetří jej.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky