Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Je to paradox, ale nejčastější onemocnění má zároveň nejjednodušší prevenci

Zdroj: shutterstock.com
Prohlédněte si všechny fotografie (20)

Zubní kaz je nejčastěji se vyskytující onemocnění na světě, které postihuje přibližně pět miliard lidí, tedy téměř 80 % populace. Pro každého člověka může představovat vážné komplikace – bolest, problémy s příjmem potravy a v nejhorším případě i ztrátu zubu.

Velmi často má také negativní dopad na sebevědomí a sociální uplatnění. Infekce v ústech může navíc způsobit zdravotní problémy i v jiných částech těla – např. srdeční onemocnění, dýchací potíže nebo nízkou porodní váhu novorozenců narozených ženám s rozsáhlými zubními kazy a zánětem dásní. Na rozdíl od některých jiných onemocnění jsme ale za vznik zubního kazu většinou odpovědni sami. Pravidelné preventivní prohlídky, správná technika čištění a vhodná strava jsou totiž nejspolehlivější cestou ke zdravému chrupu.

„Na zdraví našich zubů má negativní vliv především strava s vysokým obsahem cukru. Během každého jídla totiž dochází vlivem činnosti bakterií v dutině ústní k přeměně cukrů z potravy ve škodlivé kyseliny. Ty snižují pH v dutině ústní a dochází tak k rozpouštění minerálů na povrchu skloviny – demineralizaci,“ uvádí doc. MUDr. Romana Koberová Ivančaková, CSc., ze Stomatologické kliniky FN v Hradci Králové. Existují však potraviny, které ke zdraví zubů naopak prospívají. Patří mezi ně zelenina, čerstvé ovoce a z mléčných výrobků sýr, který obsahuje malé množství cukru a je bohatý na vápník. Pomoci může i žvýkačka bez cukru, která zčásti mechanicky odstraňuje mikrobiální zubní povlak a zvyšuje produkci sliny. Ta přispívá k samoočišťování zubů.

Ke špatnému stavu chrupu přispívá také nedostatečný příjem fluoridů v zubní pastě či ústní vodě a v neposlední řadě nesprávně prováděná ústní hygiena. „Lidé často nevědí, jakým způsobem mají o svůj chrup správně pečovat. I lidé, kteří se o zuby snaží zodpovědně starat, to mnohdy nedělají tím správným způsobem. Nejvíce je podceňována mezizubní hygiena, která se provádí nedůsledně nebo vůbec,“ dodává doc. Ivančaková.

S nácvikem správné techniky čištění nejlépe poradí dentální hygienistka nebo praktický zubní lékař. Proto je důležité nepodceňovat důslednou pravidelnost preventivních prohlídek - návštěva zubního lékaře s již existujícím problémem je totiž hašení požáru, ke kterému by nemuselo vůbec dojít. Pravidelná prohlídka by měla být dodržována s odstupem 5-6 měsíců, a to 2x ročně i bez subjektivních potíží. V některých případech se doporučuje i vyšší frekvence návštěv, zejména u lidí trpících onemocněním dásní v udržovací fázi léčby.

K mladistvému vzhledu patří rovné a hlavně zdravé zuby. Další kroky, díky kterým dosáhnete mladistvého vzhledu, najdete v galerii.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU