Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Padají vám vlasy? Poradíme.

Zdroj: iStockphoto.com

Trápí vás problémy s vypadáváním vlasů? Nejste sama. Podobné potíže má bohužel stále více žen. Částečně to má na svědomí genetika, na vině je ale i stres, nevhodné stravovací návyky či léky.

Můžete mít pleš i vy?

Padání vlasů zdaleka není jen záležitostí mužů. Přestože je u nich častější, ze stejných příčin mohou padat vlasy i ženám. Jde o vypadávání vlasů tzv. mužského typu, které je u mužů i žen způsobeno mužskými pohlavními hormony. Buď je padání způsobeno jejich zvýšenou hladinou, nebo vzniká zvětšenou vnímavostí vlasových cibulek na mužské hormony. Mírný posun hranice růstu vlasů je možné po pubertě pozorovat i u 80 % žen, přesto u nich k úplné ztrátě vlasů – jako tomu bývá u mužů – dochází málokdy.

Příčin je celá řada

Rozvoj projevů alopecie – tedy vypadávání vlasů – způsobuje několik faktorů. Především jde o genetické dispozice, přítomnost mužských pohlavních hormonů a věk. S přibývajícími roky se pochopitelně fyziologicky snižuje hustota vlasových cibulek. Podceňovat nemůžeme ani civilizační faktory jako je každodenní stres, špatné ovzduší, vliv látek obsažených v potravinách či faktory sociální.

Mohou za to hormony

Za vypadáváním vlasů tzv. mužského typu u žen stojí hormonální změny, přesněji řečeno: přítomnost mužských pohlavních hormonů. Proto ženám často začnou padat vlasy po přechodu nebo po odstranění vaječníků. Příčiny však mohou být i jiné. Spouštěcím faktorem může být těhotenství, porod, nedostatečný přísun výživných látek v potravě, prodělání infekční choroby, nebo náročná operace. Důležité je si uvědomit, že vlasy nezačnou padat ihned, ale po dvou až čtyřech měsících poté, co došlo k nastartování procesu.

Pozor na léky i lupy!

Na vypadávání vlasů se mohou podílet i léky, které dlouhodobě užíváme. Jde především o léky užívané proti rakovině, tzv. cytostatika, medikamenty snižující hladinu cholesterolu či léky proti srážlivosti krve. K příčinám hormonálních charakteru se pak řadí i poruchy funkce štítné žlázy či celkově endokrinního systému. Pozor bychom si měli dávat i na lupy. Špatný stav pokožky na hlavě a lupy totiž vypadávání vlasů znatelně zhoršují. Především za to mohou suché nebo mastné šupiny na povrchu pokožky, které brzdí růstový proces.

Proč mám lupy?

Léčení tedy často začíná u problému s lupy, které je třeba odstranit. Po odstranění příčiny a používání vhodného přípravku pak lupy samovolně mizí. Proces obnovy pokožky hlavy sice trvá déle, padání vlasů se však postupně zlepšuje. Léčba padání vlasů u žen se liší od té u mužů – soustředí se na látky působící proti účinkům mužských pohlavních hormonů.

Transplantace cibulek? Proč ne!

Nejen muži, ale i ženy trpí kvůli padání vlasů frustracemi a nespokojeností s vlastním vzhledem, které pak způsobují i psychické problémy, zvláště nedaří-li se najít dlouhou dobu vhodnou léčbu. Pokud problémy nemizí, nebo se zhoršují, nezapomeňte vyhledat lékaře. Ten může doporučit klasickou medikamentózní léčbu, která však vyžaduje trpělivost pacienta. Jak pro muže, tak i pro ženy však bývá v některých případech vhodnější transplantace vlasových cibulek. Jde o nákladnější formu řešení problému, a proto je nutné počítat s průměrnou částkou kolem 30 000 Kč. Přesto však stále přestavuje nejúčinnější řešení při potížích s padáním vlasů.

Tip Kafe.cz

Instant Clar, ĽOréal

Máte potíže s padáním vlasů i s lupy? Nejprve se zbavte jich! Vyzkoušet můžete například šampon pro okamžité odstranění lupů Instant Clar z ĽOréal Série Expert. Zmírňuje pocity svědění a regeneruje vlasovou pokožku díky jedinečné složce α-Pritone. Vlasová pokožka je tak zbavena lupů a výsledkem jsou krásné hebké a lesklé vlasy, které se snadno upravují.

Cena: 295 Kč

Tip Kafe.cz

Activ F Dr. Hoting, Schwarzkopf

Na trhu se objevuje stále více přípravků zaměřených přímo na ženské problémy s vypadáváním vlasů. Jedním z nich je i novinka firmy Schwarzkopf – šampon a tonikum Activ F Dr. Hoting. Nejdůležitější složkou je přírodní látka karnitin tartrát, která urychluje růst vlasů, protože stimuluje vlasové váčky v pokožce hlavy a výrazně zvyšuje přísun energie k vlasovým kořínkům.

Cena: 199 Kč (šampon), 249 Kč (tonikum)

Tip Kafe.cz

Aminexil, Vichy

Intenzivní pomoc při problémech s padáním vlasům nabízejí i vlasové ampule. Řada Vichy Dercos vytvořila také specializovanou řadu pro ženy, a tak si pod názvem Aminexil můžete pořídit 18 ampulí, které se aplikují minimálně třikrát týdně po dobu šesti týdnů. Výrobek obsahuje účinné látky, které ukotvují vlasový kořínek a pomáhají stavbě vlasového vlákna.

Cena: 1232 Kč (18 ampulí)

Tip Kafe.cz

Anacaps, Pierre Fabre Medicament

Při padání vlasů vám může být dobrým pomocníkem některý z volně prodejných doplňků stravy. Například Anacaps od Pierre Fabre Medicament je ideální pro výživu vlasové pokožky i vlasů, příznivě působí na jejich posílení i podporu růstu. Pomáhá brzdit vypadávání i oceníte jej i při podpoře proti stárnutí. Stačí jen dvě kapsle při snídani.

Cena: 467 Kč (60 kapslí)

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky