Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Osteoporóza: Jak se jí bránit?

Zdroj: Profimedia.cz

Osteoporóza je onemocnění, při kterém dochází ke ztrátě minerálů z kostí a tím k prořídnutí kostní hmoty.

V počátečním stadiu se zdánlivě nic neděje. Nemoc nemá téměř žádné příznaky, a tak ji člověk jednoduše neřeší. Potíže se objeví až tehdy, když je kost ztenčená natolik, že se již nedá takřka nic dělat.

Jak se osteoporóza projevuje?

Toto onemocnění začíná nejčastěji bolestmi zad. Jsou poměrně silné. Postupně se člověk jakoby ohýbá, lidově řečeno »roste do země« (foto). V pokročilém stádiu choroby dochází ke zvýšené lomivosti kostí. Zlomeninu si nepřivodíte silným úderem nebo ošklivým pádem. Stačí, když neopatrně našlápnete, zprudka dosednete, lehce klopýtnete.

Zlomený krček...

Právě osteoporóza stojí za častými zlomeninami krčku stehenní kosti u starých lidí. Jistě není třeba připomínat, že návrat do kvalitního života v tomto případě bývá obtížný. Kromě této kosti často »praskají« kosti zápěstní a hrudní či bederní obratle.

Odhalte ji včas!

K určení stupně postižení osteoporózou slouží denziometrie – což je jedno z rentgenových vyšetření, dále klasický RTG snímek, CT vyšetření (počítačová tomografie) či ultrazvuk. Všechny uvedené vyšetřovací metody jsou nenáročné a nebolestivé.

Zrádná menopauza

K rychlému rozvoji této choroby dochází nejčastěji u žen po menopauze. Na vině je nedostatek estrogenu, ženského pohlavního hormonu. Včas podaná a vhodně zvolená hormonální substituce zkříží osteoporóze plány. K řídnutí kostní hmoty dochází i u pacientů dlouhodobě ležících a u lidí, kteří berou po dlouhou dobu některé léky.

Je to dědičné?

Z výzkumů je jednoznačné, že dědičné faktory hrají velmi důležitou roli při vzniku osteoporózy. Vývoj osteoporózy je ze 60-80 % podmíněn právě dědičnými faktory. Jsou známy rodiny, kde je výskyt osteoporózy častější. Ženy, jejichž maminky či babičky prodělaly zlomeninu krčku stehenní kosti, jsou více ohroženy osteoporózou.

Jídelníček může pomoci

U této nemoci je velmi důležitá včasná prevence. V knize Domácí lékař se můžeme mimo jiné dozvědět, že správné složení stravy bohaté na obsah vápníku a vitaminu D (ten je důležitý pro metabolismus vápníku), může průběh nemoci výrazně zpomalit. Co tedy jíst? Nejvíce jsou doporučovány tyto potraviny: mléko a mléčné výrobky, zelenina – kapusta, brokolice, zelí, dále pak ořechy, sója nebo mák. Tam, kde není možné vápník doplňovat pomocí stravy, je na místě sáhnout po farmakologické formě.

OYSTER CALCIUM, 90 tbl

Hospodaření s vápníkem regulují hormony a vitamin D, který zajišťuje, aby se ve střevech vstřebalo dostatečné množství vápníku a přešlo do krevního oběhu. Vápník se podává u celkových poruch přeměny vápníku v těle – poruchy kostí, po úrazech a u stavů s dlouhodobým upoutáním na lůžku, po operacích žaludku, střev a štítné žlázy, v období přechodu a ve stáří.

Cena: 343 Kč

Vápník - Hořčík – Zinek, Walmark

Kombinace těchto tří prvků je nesmírně důležitá, neboť vápník bez současného dodání hořčíku a zinku nemůže být do kostí účinně zabudován. Podobně při působení zinku na kůži a vlasy je jeho účinek spojen se současnou přítomností vápníku a hořčíku. Tablety blahodárně působí na zdravotní stav kůže a hojení ran a vředů, udržují silné a zdravé kosti, podporují správnou funkci srdce a krevního oběhu. Navíc obsah zinku podporuje správnou funkci prostaty a chrání ji před zbytněním, kladně působí na nervový systém a reguluje nervovou a svalovou rovnováhu.

Cena: 53 Kč (30 tablet)
Cena: 115 Kč (100 tablet)

Pohyb je také důležitý

Ani to, že vám řídnou kosti neznamená, že se nemáte hýbat. Lidem trpícím osteoporózou je naopak přiměřený pohyb (rychlá chůze, jízda na kole, plavání) maximálně doporučován. Existují navíc různé potravinové doplňky volně k dostání v lékárnách, které nemoci pomohou předcházet nebo její postup výrazně zpomalí.

Tipy Kafe.cz

Osteo Star - Osteo Solutions, 960 ml, Starlife

Podpora regenerace kostí, zklidnění artritických a revmatických bolestí, podpora imunitního systému, podpora hojení po operaci kloubů, prevence osteoporózy, prevence a podpora léčby osteoporózy a degenerativních onemocnění pohybového aparátu. Dodává organismu potřebnou denní dávku vápníku, hořčíku, vitaminu C a D. Obsahové složky stabilizují buněčné membrány, jsou důležitou součástí kostního skeletu a řady enzymových reakcí. Uvolňují křeče, podporují hojení ran a kostí, potlačují vliv negativních stresových faktorů na organismus, stimulují vstřebávání vápníku ze střeva, podporují hojení fraktur.

Cena: 887 Kč

GelActiv Senior, 60 tablet

GelActiv Senior je přípravek kloubní výživy určený pro komplexní ochranu a regeneraci kloubů a kostí u aktivních lidí ve vyšším věku. Účinná kombinace látek významně podporuje výstavbu a regeneraci kloubů, zajišťuje výživu pro chrupavku, vazivo a celý pohybový aparát. Pro pokročilý věk bývá typická osteoporóza (řídnutí kostí) společně s dalšími onemocněními zejména kolen a kyčlí. Gelactiv Senior je proto obohacen o »SenioKomplex«, směs vitamínů, minerálů a vápníku, které vhodně doplňují účinnost preparátu a příznivě působí na výživu, pevnost a kvalitu kostí.

Cena: 383 Kč

Setkala jste se s touto chorobou u někoho z příbuzných? Nebo se s ní trápíte sama?

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky