Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Ořechů se nemusíte bát

Ořechů se nemusíte bát
Ořechů se nemusíte bát
Zdroj: Thinstock

Věděli jste, že většina druhů ořechů vlastně patří mezi ovoce? Ano, a konkrétně do skořápkového ovoce. Zajímavé, že?

Ořechy obsahují zárodek celé další rostliny, které musí zabezpečit růst, proto v sobě obsahují látky důležité pro první okamžiky růstu. Jsou tedy i díky tomu skvělým zdrojem energie. Považujeme je za nutričně velmi hodnotné potraviny s ochranným účinkem proti vzniku celé řady onemocnění. Jsou zdrojem draslíku, hořčíku, fosforu, zinku, jodu, mědi, selenu, vitaminu E.

Zdravé tuky

Jak už jsme v začátku zmínili, ořechy jsou plné tuků, a to těch zdravých nenasycených. Omega-3 mastné kyseliny se nejvíce vyskytují v mandlích a vlašských ořeších. Oproti tomu škodlivých nasycených tuku je v ořeších minimální množství. Ovšem nic není zadarmo. Ořechy jsou sice na jednu stranu velmi zdraví prospěšné, ale jsou to také energeticky bohaté potraviny, je tedy potřeba hlídat jejich spotřebu.

Kromě výše zmíněného je přínosem ořechů i vysoký obsah vlákniny. Vláknina spolu s vysokým množstvím tuků a minimálním množství sacharidů dělají z ořechů potravinu s nízkým glykemickým indexem. To znamená, že skvěle zasytí a navíc na velmi dlouho. A nemusíte přitom zkonzumovat celý pytlík.

Pozor na alergie

Poměrně mnoho lidí trpí alergií na ořechy. Ta se obvykle projeví už pár minut po konzumaci, a to kožními nebo trávicími problémy. V takovém případě je potřeba se ořechům striktně vyhýbat a hlídat složení všech potravin, které by mohly obsahovat byť jen stopové množství ořechů.

Mohlo by vás také zajímat: Rozhovor s odborníkem na potravinovou alergii

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky