Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Aktuální protikoronavirová opatření v novém roce: Přehled zakázaných aktivit

Ministr zdravotnictví Jan Blatný
Ministr zdravotnictví Jan Blatný
Zdroj: Profimedia

Pátý stupeň protipandemického systému PES i nadále platí. Na bujaré oslavy Silvestra jsme letos museli zapomenout. Vzhledem k zákazu vycházení po jedenadvacáté hodině bylo odpalování rachejtlí ve veřejném prostoru nepřípustné. Zákazů je ale mnohem více.

Nejpřísnější pravidlo ze série protikoronavirových opatření je stále zákaz vycházení, který platí mezi jedenadvacátou hodinou večerní a pátou hodinou ranní. 

„Usnesení vlády upravuje počet osob na veřejných místech a explicitně neupravuje počty osob uvnitř domovů. Na druhou stranu také říká, že by lidé měli omezit sociální kontakt na minimum, a je jistě na odpovědnosti každého z nás, abychom to dodrželi co nejpřísněji,“ uvedl Blatný pro CNN Prima News.

Ministr Jan Blatný

Po Silvestru opatření platí i nadále. V obchodech jsou prodávány pouze potraviny. V supermarketech není možné si zakoupit elektroniku či hračky, byť jsou otevřené. Lékárny, zverimexy, prodejny novin a tabáku, prádelny, autoservisy, železářství, květinářství či galanterie jsou v provozu.

Zavřené jsou galerie, muzea, památky, zoo, bazény, fitness centra, kina, divadla i koncertní sály. Omezen je i provoz základních, středních, vyšších odborných a vysokých škol.

Od 4. ledna mohou do škol docházet jen žáci prvních a druhých tříd základních škol, otevřené jsou také mateřské a speciální školy.

„U vysokých škol bude již od 20. dubna možná individuální aktivita v rámci studia posledního ročníku, a to vždy v maximálním počtu pěti studentů. Jedná se zejména o aktivity, které jsou nezbytné pro dokončení bakalářského, magisterského nebo doktorského studia. Knihovny a studovny pak budou otevřeny jen za účelem příjmu či odevzdání studijní literatury,“ píše se na stránkách ministerstva školství.

„Od 11. května bude možná osobní přítomnost žáků a studentů závěrečných ročníků středních škol, konzervatoří a vyšších odborných škol, a to zejména za účelem přípravy na maturitní a závěrečné zkoušky a absolutoria,“ dočtete se kromě jiného.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky