Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Opary: Zbavte se jich jednou provždy

Přestaňte se trápit, vyzrajte na opary!
Přestaňte se trápit, vyzrajte na opary!
Zdroj: Thinkstock

Bolavé puchýřky na rtech nás dokážou pěkně rozladit a potrápit. Jsou nepříjemné, nevypadají vábně a navíc jimi můžete někoho nakazit. Opary způsobuje virus herpes, který v sobě většina z nás nosí, aniž by se projevil. Zkoušeli jsme za vás zjistit, jak se oparů zbavit jednou provždy.

Opar vznikne poté, co se do našeho těla dostane virus nazývaný herpes simplex přenášený vzduchem a přímým kontaktem s nakaženým. Máme-li „štěstí“, projeví se v podobě prostého oparu, což je vlastně puchýřek naplněný tekutinou objevující se nejčastěji na rtech a v jejich okolí. Virus, který postihuje převážně kůži a sliznice, pak čeká i nadále v těle a znovu ho může spustit stres, oslabená imunita nebo hormonální změny.

Mohlo by vás také zajímat: 6 rad, jak posílit imunitu nebo 10 bylinek, které ochrání v zimě váš organismus

Koho trápí?

Více než 90 % lidí v sobě nosí virus, který opar způsobuje, ovšem jen u některých z nich se vůbec projeví. Lékařské statistiky pak hovoří o tom, že na opary trpí opakovaně každý šestý Čech. Patříte mezi ty nešťastné, které po každém leknutí čeká ráno nepříjemné překvapení na rtu? A víte proč? Příčin může být celá řada, ale mezi ty hlavní, kterým se nevyhneme, patří stres, oslabení imunity, únava, hladovění, pobyt ve vysoké nadmořské výšce, onemocnění, nedostatek vitaminů, ale i hormonální změny (např. menstruace či těhotenství). Lidé, kteří na opary opravdu trpí, mívají toto nepříjemné – a hlavně virové, tudíž nakažlivé – onemocnění i několikrát do roka. Bohužel ale není možné se viru s názvem herpes simplex nadobro zbavit. Naše imunita na to není dost silná. V nejlepším případě ho ale dokáže držet pod pokličkou tak, aby nás neobtěžoval.

Kafe.cz radí:

 • Pokud trpíte na opary, omezte či se zcela vyhněte potravinám obsahující aminokyselinu arginin. Jsou to především ořechy, semínka a čokoláda. Nedoporučuje se ani káva, koření a citrusové plody.
 • Naopak se doporučují potraviny obsahující lyzin, například červené fazole, hrách anebo kukuřice.

Léčbu nepodceňujte

Ačkoli se zdá, že puchýřek na rtu je běžnou a snadno léčitelnou záležitostí, neléčené opary nám mohou život pěkně znepříjemnit. Jakmile se objeví opar na rtu, stačí si zaběhnout do lékárny pro volně prodejné léky. K tomu je dobré si ještě naordinovat klidový režim, úpravu životosprávy a potírání lehkou desinfekcí. Neuškodí ani vyšší příjem vitaminů C a B. Virus ale může napadnout jakýkoli kožní či slizniční povrch, včetně oční rohovky či genitálu, a v takovém případě už je namístě pomoc odborníka.

Kafe.cz zjistilo:

 • Neléčené opary, které se objevují v blízkosti oka, mohou způsobit poškození zraku nebo přímo oslepnutí
 • Máte-li čerstvý puchýřek, jste infekční a přenášíte aktivní virus: je potřeba vyhnout se přímému kontaktu s druhými lidmi, puchýřek pak v žádném případě nepropichujte
 • U osob, které mají sníženou imunitu, či virus napadne větší plochu, může hrozit těžký průběh: ten pak může poškodit vnitřní orgány a způsobit zánět mozkových blan a mozku

Jak na ně: léčba a prevence

S oparem začněte bojovat hned, jak zjistíte, že se na vás zase chystá. Sice není možné zbavit se jich nadobro, ale úpravou životosprávy můžeme docílit toho, že se s nimi už prakticky nesetkáme. Což znamená: nestresovat se, dobře jíst, pít, spát, cvičit, dbát na hygienu a dávat pozor při líčení. Nepomůže-li nám včasná léčba, pak je dobré onemocnění konzultovat s lékařem, který třeba navrhne užívat přípravky na podporu imunity a podobně. Dále už je na řadě prevence. Víte, že je velmi důležitý poměr dvou aminokyselin v našem organismu – argininu a lyzinu? Arginin je ten, který napomáhá vzniku oparů, a proto se doporučuje vyhout se nadměrné konzumaci ořechů, čokolády, želatiny, těstovin, pšenice, ovsa, ječmene a růžičkové kapusty. Naopak lyzin vznik puchýřků potlačuje a obsažený je v mléce a mléčných výrobcích, sojových bobech a mase. Dále je dobré konzumovat hlívu ústřičnou, mořské řasy, ryby, česnek, cibuli, ovoce a zeleninu, zelený čaj, ženšen a třezalku.

Čtenářky radí

 • Na opary prý pomáhá šťáva z aloe vera. Pokud jej doma pěstujete v květináči, stačí kousek listu přiložit vytékající šťávou na postižené místo, dokud je list vlhký. Nahradí jej ale i koupený gel z aloe.
 • Pokud opar zachytíte hned na počátku, pomáhá prý potřít jej přes noc obyčejnou pastou na zuby…
 • Opar je třeba vysoušet, a tak podle čtenářů pomáhá i potírání tea tree oilem, případně lihem – např. slivovicí.
 • Také pomáhají prý konopné oleje či balzámy na rty, stejně tak kosmetika s obsahem heřmánku, propolis či šalvěje
 • Některé čtenářky si nemohly vynachválit biostimulační laser, který má protizánětlivé a analgetické účinky, potlačí bolestivost a zkrátí dobu hojení, zvýší produkci enzymů, stimuluje kolagen, posiluje imunitní systém a má další pozitivní účinky
 • Mezi další babské rady pak patří přikládání teplých nebo studených obkladů z černého čaje či meduňky, vysoušení oparu tamponkem namočeným v lihu, nanášení jogurtu s živými kulturami

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky