Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Ohrožuje vás nemoc? Poznáte to z DNA.

Zdroj: Profimedia.cz

Myslela jste si, že něco takového, jako je analýza DNA za účelem odhalení budoucích nemocí je možné jen ve sci-fi? Omyl! A pořídíte ji za 10 000 Kč.

Prevence je základ. Chcete vědět, jestli zrovna vy jste ohrožena propuknutím nemoci v budoucnosti? Zajímá vás, na co zaměřit životosprávu, jaké prohřešky vám vaše tělo ještě odpustí, a jaké už ne? Vítejte ve 21. století, kde je možné nechat si analyzovat vlastní DNA. Analýza DNA totiž neslouží jen k odhalení pachatele trestného činu nebo k určení otcovství. V DNA je toho skryto mnohem víc.

Co prozradí geny

Geny nás mohou informovat o tom, jak velké je riziko propuknutí onemocnění v pozdějším věku. A nejen to, zjistíte například to, jestli můžete užívat bez rizika hormonální preparáty nebo jaká je odolnost vašeho organismu proti viru HIV. Můžete se dozvědět, jak dobře vaše tělo odbourává škodlivé látky (třeba i kolik snesete alkoholu). Právě to, do jaké míry jste schopni likvidovat škodliviny, ovlivňuje rychlost stárnutí, ale také dispozice k propuknutí nádorového bujení.

Testování DNA, co se bude dít?

Vzorek DNA se odebírá ze sliznice úst speciálním tamponem, stejně jako v amerických detektivkách. Poté je odeslán do laboratoře, kde je izolována DNA. Ta je následně podrobena kompletní genetické analýze. No a poté je již vypracována zpráva šitá klientovi na míru. Je vhodné, aby se tato zpráva dostala k rukám ošetřujícího lékaře. Závěrů v ní uvedených může využít při léčbě, nebo prevenci.

Analýzou DNA lze zjistit náchylnost k propuknutí těchto chorob :

Infarkt myokardu, vysoký krevní tlak, ateroskleróza
Cévní mozková příhoda, cévní trombóza
Rakovina prsu, prostaty, plic
Cukrovka, obezita
Osteoporóza
Alzheimerova choroba
Plicní rozedma
Rezistence k viru HIV
Detoxikační schopnost organismu

Dále lze zjistit pomocí farmakogenetiky vztah klienta k léčivům a jejich snášenlivost, a nebo případné nežádoucí účinky léků na jejich organismus.
Vyšetřit můžete i děti. Vyplatí se to, neboť genetický test stačí udělat jednou za život. Údaje z něj plynoucí se totiž s přibývajícím věkem nemění. Pokud vás možnost genetické analýzy zaujala, podívejte se například na stránky společnosti Genomac (více na www.genomac.cz).

A co ceny?

Záleží na konkrétní firmě, pohybují se zhruba od patnácti stovek korun za jeden test. Pokud si zvolíte komplexnější testování na více nemocí, připravte si zhruba deset tisíc korun.

Názory ale nejsou jednoznačné

Společnost lékařské genetiky se vůči soukromým laboratořím, které tyto možnosti testování nabízí, vyhranila. Tvrdí, že testování předbíhá úroveň znalostí. Nelze údajně na podkladě současných možností testování DNA, pro řadu chorob, jako je hypertenze, kardiovaskulárních onemocnění apod., určit tuto predikci přesně. Jsou ve světě určité publikace, které popisují některé znaky v DNA, které by mohly v kombinaci předpovídat možnosti toho onemocnění. Tyto publikace byly ale dělány na jiných populacích, nikoliv naší. Takže z našeho hlediska je to nevyužitelné. Vliv genetiky na rozvoj cukrovky, vysokého tlaku či nemocí srdce a cév je podle současných znalostí v řádu jednotek procent. Nemoci jsou způsobeny řadou vlivů, nikoli jen genetikou. Takže je jen na každém člověku, zda se pro toto testování rozhodne či nikoliv.

A jaký je váš názor na testování DNA? Máte ho již za sebou, nebo se k tomu chystáte?

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Léčba akné: Laser od 250 Kč!

Akné je nemoc, a proto patří do rukou kožního lékaře (dermatologa). Akné škodí nejen vaší tváři, ale i duši. S léčbou se tedy vyplatí neotálet...

Akční letáky