Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Odpočívat? Tak to nedokážu

Zdroj: Profimedia.cz

Nechcete, anebo neumíte odpočívat? Máte pocit, že vám stále něco uniká, a že jakákoliv chvilka oddechu je pro váš byznys či práci prostě nepřípustná? Nebo si myslíte, že odpočívat při dětech je nemožné?

Kde mám třetí ruku?!

Ráno musíte vypravit děti do školy či školky, partner se dožaduje vyžehlení košile, takže jednou rukou žehlíte, druhou se češete a líčíte... Třetí už nemáte. V práci musíte podávat perfektní výkony a samozřejmě nikoho nezajímá, že jste spala jen pět hodin, vyráběla masku na karneval (nad kterou nakonec její vlastník ohrne nos), psala domácí úkol (kterému sama nerozumíte), vařila večeři, a aby toho nebylo málo, tak vypadl z manželových kalhot před nacpáním do pračky z postranní kapsy prezervativ (vy samozřejmě užíváte antikoncepci).

Starosti a zase starosti

Tudíž vám opět v pravidelně přicházejícím intervalu »zaklepal na dveře pan Rozvod«. Jak z toho ven? Z rozjetého vlaku samozřejmě nelze vystoupit, nicméně se ve vlastním zájmu snažte přibrzdit. Nerozpakujte se občas něco »odfláknout« a pravidelně si »urvěte« kousek času pro sebe!

Nenoste si práci domů – ani v hlavě!

Pokud jste si navykla nosit domů pracovní problémy, jste na nejlepší cestě vytvořit doma atmosféru, ve které si odpočinout nelze. Pracovní trable nechte pečlivě zamčené za dveřmi vaší kanceláře. Že to nejde? Ale ano! Začněte trénovat, jde jen o zvyk. A pozor – domů z práce nenosit ani negativní emoce a myšlenky, kterými byste potencionálně štědře zahrnovala i ty, kteří za ně doopravdy nemohou.

Kávičkový rituál

A jste doma. S vámi i plné tašky pochutin a rozverná dítka. Ať vás ani nenapadne popadnout hned vařečku a dát se do vaření! Udělejte si kávičku (dobrý čaj či dokonce deci vína), dopřejte si kousek nějaké dobroty a přečtěte si noviny nebo časopis. Nabijete se novou dávkou energie, vaši blízcí to jistě ocení – tedy až si na onen »kávičkový rituál« zvyknou.

Jednou na pohovce s knihou, jindy na tenise nebo v galerii

A je to tu! Chvíle s velkým »CH« či dokonce den s velkým »D«. Doma je jako po vymření – manžel na fotbale, děti u kamarádů. Chvíli možná doháníte domácí resty, ale nic se nemá přehánět, a tak přemýšlíte, jak si volno co nejlépe užít. Odpočinek by rozhodně neměl být jednostranný, jednou si oddechněte u knihy v pohodlném křesle, jindy jděte plavat, do sauny nebo si třeba koupit nějakou drobnost na osvěžení šatníku.

Spěte sladce, spěte kvalitně

Nedostatek spánku má za následek nejen únavu, ztrátu výkonnosti, stres a deprese, ale i oslabení imunity, u mužů se mohou objevit poruchy erekce a ztráta libida. Výzkumy z posledních let naznačují, že nedostatek spánku souvisí s nadváhou, vysokým tlakem, kardiovaskulárními chorobami a cukrovkou druhého typu. Rozhodně tedy není o co stát...

Nestresovat před spaním

Proto se snažte pravidelně si dopřávat alespoň 7 hodin spánku, neuléhejte s plným žaludkem, vyvětrejte si a rozhodně před spaním neřešte svou včerejší hádku se šéfem. Dobrému spánku prý také pomáhá pravidelný režim, nicméně jak k němu přijít? Je-li pro vás pravidelný denní režim nedosažitelnou metou, pokuste se zavést alespoň nějaký večerní rituál – příjemnou sprchu, četbu knihy, poslech hudby apod.

Jak si ve všední den nejlépe a nejefektivněji odpočinete?

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky