Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Odborníci o nespavosti: Tohle pomáhá

Zdroj: profimedia.cz

Kvalita spánku je pro lidský organismus velmi důležitá. Výzkumy přitom ukazují, že potíže se spánkem má až 35 % Čechů!

Důsledky spánkového deficitu mohou být katastrofální. Stačí si vzpomenout na desítky smrtelných nehod zaviněných tzv. mikrospánkem řidiče, nebo si představit, co všechno by zhoršená soustředěnost a neschopnost koordinace mohly napáchat třeba v chemičce nebo na letišti! Ale i když odhlédneme od těchto fatálních případů, nedostatek spánku jednoznačně zhoršuje kvalitu života každého z nás. Promítá se do naší výkonnosti v zaměstnání, do mezilidských vztahů i do schopnosti normálně fungovat ve společnosti. Lehčí problémy se spánkem a usínáním je možné překonat dodržováním několika jednoduchých pravidel.

Odborník pro Kafe.cz:

MUDr. Pavel Bočan, CSc., neurologické oddělení Medicon, Poliklinika Budějovická

„Ve spánku trávíme téměř jednu třetinu svého života. Kvalita spánku určuje naši pracovní výkonnost, náladu, životní elán, pocit svěžesti. Jsou dva druhy spánku NREM – osvěžující spánek a REM – spánek důležitý pro ukládání paměťových stop. Stadia spánku se opakují v cyklech 3 až 5 za jednu noc. Spánek má mít cyklické uspořádání a přiměřený podíl jednotlivých stádií spánku. Průměrné trvání spánku je 6 až 9 hodin, samozřejmě s přihlédnutím k individuální potřebě každého z nás, věkem se navíc mění.“

Kafe.cz zjistilo: Tohle opravdu zabírá

  • Spěte v klidné, zatemněné, dobře vyvětrané místnosti (teplota mezi 17 – 21°C).
  • Pravidelně uléhejte ke spánku a pravidelně vstávejte, pokud možno i o víkendech a dovolených.
  • I když máte chuť, omezte minimálně 4 hodiny před spaním tučná, kořeněná a sladká jídla.
  • Nepijte před spaním kávu, čaj ani alkohol (po víně sice rychleji usnete, ale spánek nebude kvalitní).
  • Kouřit by se nemělo tak jako tak, těsně před spaním už vůbec ne.
  • Emoce, stres a negativní myšlenky do postele nepatří, vypište je na papír a uléhejte s čistou hlavou.
  • Jděte do postele přiměřeně fyzicky i psychicky unaveni, vyčerpání není zárukou dobrého spánku.
  • Pokud problémy přetrvávají, je záhodno obrátit se na odborníka. Protože spánek je tak důležitá a přitom velmi křehká záležitost, jakékoliv zásahy zvenčí by měly být pod dohledem zkušených specialistů. I mírné prostředky, jako jsou bylinky, je lepší probrat s odborníky. Ruku na srdce – kdo z nás je opravdu zkušený znalec-bylinkář? V každé lékárně jsou přitom připraveni nespavcům poradit.

Tip Kafe.cz: Co si koupit v lékárně?

Odborník pro Kafe.cz: PharmDr. Dana Trčková, Lékárna Na zeleném Pruhu

„Existuje řada potravinových doplňků vhodných pro léčbu mírných forem nespavosti. Jsou to většinou přípravky založené na extraktech z různých bylin např. kozlíku, chmele, meduňky, mučenky a třezalky. Jsou ve formě tablet, kapek nebo čajové směsi. Účinek těchto přípravků je hlavně uklidňující: odstraňují napětí a tím umožní snadnější usínání. Mohou je užívat dospělí a děti nad 12 let, nejsou většinou vhodné pro těhotné ženy. U přípravků s třezalkou je nutná opatrnost při kombinaci s některými léky, může dojít např. ke snížení účinku antikoncepce. Přípravky se užívají u lehčích problémů s nespavostí, doporučuje se užívat je hodinu před spaním, případně už odpoledne.“

 

 Meduňková silice

Meduňková silice

Při nespavosti, ale i při psychickém vypětí může pomoct meduňková silice, kterou stačí nakapat do aromalampy a v ložnici rázem ucítíte uklidňující aroma. Použít ji můžete i jako přísadu do koupele.

Cena: 65 Kč (drpopov.cz)

 

 Šišák

Šišák

Pro navození klidného a plnohodnotného spánku poslouží tinktura ze šišáku bajkalského. Bylina, která je v medicíně známá již 2000 let, má vysoký počet flavonoidů, pomáhá při problémech nervové soustavy, příznivě působí při stresu a nervovém vypětí.

Cena: 108 Kč (topvert.cz)

Kafe.cz zjistilo: Co když nic nepomáhá?

Nebojte se svěřit lékaři. Jestliže nezabírají mírnější formy samoléčby, je nutné vyhledat odbornou pomoc. Můžete se obrátit na svého praktického lékaře nebo na neurologické kliniky, jež se těmito problémy také zabývají. V České republice existuje i řada specializovaných pracovišť. Léčba poruch spánku se již dávno neomezuje na (neblaze) proslulý Rohypnol. Poruchy spánku jsou zdravotní problém jako každý jiný, nebojte se proto o nich otevřeně mluvit. Zatajováním špatného spaní zbytečně zdržujete korektní stanovení diagnózy a oddalujete úspěšnou léčbu.

Odborník pro Kafe.cz: MUDr. Pavel Bočan, CSc., neurologické oddělení Medicon, a.s., Poliklinika Budějovická

„Metody léčby nespavosti se liší podle příčin jejího vzniku. Nejčastěji způsobují nespavost deprese, nebo naopak mánie, úzkostné poruchy, nesprávná životospráva (alkohol, drogy), rušivé vnější prostředí, organická onemocnění mozku (Alzheimerova nemoc, Parkinsonova nemoc) či bolestivé stavy. Lékař stanoví diagnózu, její příčiny a navrhne způsob léčby. Ovšem i zvýšená spavost jako např. narkolepsie (náhle ataky spánku), hypersomnie (zvýšená spavost) atd. potřebují nutně vyšetření lékařem a speciální léčbu.“

 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky