Několik zemí vydalo povolení pro užití vakcíny Pfizer/BioNTech mRNA COVID-19. Existuje i druhá s názvem mRNA COVID vyrobená společností Moderna. Momentálně nejsou k dispozici žádné poznatky o účincích vakcíny u kojících žen.

Co se očkování týká, upřednostňováni jsou zdravotníci, ale i kojící matky. „Akademie kojení (ABM) nedoporučuje ukončení kojení u osob očkovaných proti covidu-19. Kojící ženy by měly diskutovat o rizicích a výhodách očkování se svým poskytovatelem zdravotní péče v kontextu jejich rizika nákazy covidem-19 a rozvoje závažných onemocnění,“ píše se na portálu kojení.cz, který s informací přišel.

Je vakcína nebezpečná pro kojící ženy?

Přesné údaje týkající se bezpečnosti vakcíny Pfizer/BioNTech pro kojící ženy nejsou známy. Pravděpodobnost nebezpečí je však malá.

„Podle Poradního výboru pro imunizaci CDC s výjimkou neštovic a žluté zimnice vakcíny během laktace neovlivňují bezpečnost kojení pro matku nebo její dítě,“ dočtete se.

Ženy s dětmi je nutné chránit

Poradní výbor pro imunizaci dále tvrdí, že „neexistují žádné údaje o bezpečnosti vakcín COVID-19 u kojících žen ani o účincích vakcín mRNA na kojené dítě nebo na tvorbu/vylučování mléka. Vakcíny mRNA nejsou považovány za riziko pro kojence“.

Již zmíněná AMB (Academy of Breastfeeding Medicine), tedy celosvětová organizace lékařů zaměřená na propagaci, ochranu a podporu kojení, vyzvala výrobce vakcín, aby do svých zpráv o bezpečnosti zahrnovali i informace o kojících ženách a jejich potomcích.