Podle hesla kdo dřív přijde, ten dřív mele se pořadí neřídí. Zdravý padesátník dostane termín později než osmdesátník s vysokým krevním tlakem. Možností, jak se zaregistrovat, je více. „Systém to naprogramuje a samozřejmě každý, kdo se tam rezervuje, musí vyplnit údaje,“ vysvětlil premiér Andrej Babiš.

„Hlavní prioritou je věk, ale také zdravotní stav,“ řekl. Lidé se mohou registrovat přes internet, prostřednictvím svého praktického lékaře či telefonem na lince 1221.

Přednost dostane zhruba 13 000 lidí s cukrovkou, stejně tak 93 000 s obezitou, 24 000 se závažným onemocněním ledvin a 218 000 lidí se závažným onemocněním plic. Dalším kritériem je i zaměstnání. Zdravotníci a lidé pracující v sociální péči či ve školství budou očkováni mezi prvními.

„Očkování potrvá asi devět měsíců, ale uděláme maximum pro to, abychom ten termín zkrátili,“ řekl Babiš ve svém pořadu Čau lidi. Sám se nechal očkovat hned první den v pražské Ústřední vojenské nemocnici. Dle něho strach není namístě.

„Nechal jsem se očkovat jako jeden z prvních, abych šel příkladem pro ty, kteří nevěří, že vakcína je naděje, která nás zbaví toho hrozného viru,“ uvedl Babiš, který apeluje na to, aby se všichni nechali očkovat. Vedlejší účinky nepociťoval.

„Nic jsem necítil, neměl jsem žádné příznaky,“ popisoval svoje pocity. „Měl jsem odpoledne teplotu asi 37,1, šel jsem si na hodinu lehnout a potom jsem byl v pohodě,“ řekl, aby veřejnost zbavil obav. Očkování podle něj není nic strašného.

Vakcína je vyvinuta firmami Pfizer a BioNTech. „V průběhu ledna bude rezervační systém spuštěn,“ řekl již dříve Babiš. Zavedený pátý stupeň opatření ho mrzí, ale je podle něj nezbytný.

„Mě samozřejmě velice mrzí ta opatření. Já bych taky chtěl lyžovat. Moje dcera Vivien od 6. března nebyla ve škole, je na distanční výuce,“ přiznal Babiš, který musí opatření dodržovat stejně jako každý jiný. Komplikace zažívá celá jeho rodina.

„Můj syn Frederik, kterému je 16 let, byl v tomhle roce jen dva týdny ve škole. Taky bych chtěl chodit se ženou do kina, taky bych chtěl lyžovat, taky bych chtěl chodit do restaurací, ale nemůžu,“ dodal premiér.