Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Obřízka, strašák rodičů malých chlapců: V jakém případě je nezbytné ji provést

Mnoho rodičů má obavy, že právě jejich malý syn má předkožku zúženou.
Mnoho rodičů má obavy, že právě jejich malý syn má předkožku zúženou.
Zdroj: Schutterstock.com

Obřízka je velké téma a také strašák mnoha rodičů malých chlapců. Názory na její nutnost a prospěšnost se různí. Kdy je zbytečná a kdy naopak vhodná?

Hovoříme samozřejmě o obřízce chlapců. Obřízka u dívek, prováděná v některých muslimských komunitách v Africe, na Blízkém východě a v Asii, nemá žádné zdravotní opodstatnění, naopak ženské zdraví výrazně poškozuje, a provádí se z důvodů zakořeněných sociálních a kulturních zvyků. Ovšem u mužů či chlapců je to něco jiného, zde může obřízka v některých případech skutečně pomoct. Které případy to jsou?

Nevlastní syn měl s dalším sourozencem problém. Nevlastní syn měl s dalším sourozencem problém. Zdroj: Shutterstock.com

Obřízka u mužů znamená odstranění předkožky neboli pohyblivé a roztažitelné kožní řasy na konci penisu, která kryje citlivý žalud (kromě stavu erekce) a chrání ho. Sama předkožka je protkaná hustou sítí nervů, a je proto významnou erotogenní zónou. V souvislosti s obřízkou se často skloňuje právě zúžená předkožka, tedy taková, jejíž roztažitelnost není dostatečná, a předkožka nejde přetáhnout přes žalud.

Mnoho rodičů má obavy, že právě jejich malý syn má předkožku zúženou, neboť nejde přetáhnout. Vidina chirurgického zákroku, spojeného s celkovou anestezií a možnými dopady na budoucí sexuální život, je však také děsí. Tyto obavy jsou ale v mnoha případech předčasné. U novorozenců a batolat je předkožka připojená k žaludu přirozený jev, přetáhnout ji u novorozeného chlapce jde pouze u cca 4 % novorozenců, ve třech letech to lze u poloviny chlapců. Přesto u teenagerů ve věku kolem 17 let to lze už u 99 % z nich.

  U novorozenců a batolat je předkožka připojená k žaludu přirozený jev. U novorozenců a batolat je předkožka připojená k žaludu přirozený jev. Zdroj: Schutterstock.com

Někdy dětský lékař doporučí předkožku „trénovat“ a nejlépe po koupeli ji zkoušet opatrně přetáhnout. Opatrnost je ale skutečně namístě, nešetrnou manipulací by se mohly na předkožce vytvořit mikrotrhlinky, které by způsobily nejen nepříjemné pocity, ale také zjizvení a následné další zúžení. Je proto nutné postupovat velmi pomalu a jemně, nemusí se to podařit za týden ani měsíc, čas v tomto případě netlačí a snažit se něco uspěchat by mohlo dítěti víc uškodit než pomoct. K postupnému uvolňování mohou přispět i speciální masti, výbornou bylinkou na tuto problematiku je sléz, který je obsažen právě v mastech, nebo je možné z něj udělat sedací koupel.

Lékař také může předepsat kortikosteroidovou mast, která uvolňování předkožky pomáhá. Tyto metody zaberou až u 80 % problematičtějších případů, přesto je možné využít ještě jeden způsob, a to uvolnění předkožky pomocí paličkové sondy, která rozruší slepení předkožky a žaludu. Výkon je rychlý, potřebuje sice také celkovou anestezii, ale předkožka zůstane zachována. Obřízka je pak až poslední řešení.

U BXO neboli lichen sclerosus se lékaři přiklánějí k provedení obřízky. U BXO neboli lichen sclerosus se lékaři přiklánějí k provedení obřízky. Zdroj: Schutterstock.com

Jsou ovšem situace, kdy je obřízka k vyřešení zdravotního problému žádoucí. Mezi ty patří BXO neboli lichen sclerosus. Toto někdy opomíjené chronické zánětlivé onemocnění objevující se nejčastěji v oblasti genitálu způsobuje ztrátu elasticity předkožky, což znesnadňuje a později zcela znemožňuje její přetažení. Dobrým příznakem je bělošedé, někdy až porcelánově bílé zbarvení kůže v dotyčné oblasti. I zde se dají aplikovat jako konzervativní léčba steroidní masti nebo krémy. Ovšem vzhledem k tomu, že se toto onemocnění rádo vrací, se zde chirurgové přiklánějí právě k provedení obřízky. I tak je ale nutné pacienta dále sledovat.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky