Jsem obézní – kdo za to může?

Každý člověk si s přísunem stejného množství kalorií poradí úplně jinak. Zatímco jeden spálí vydatný oběd zhruba za hodinu a za chvíli má zase hlad, druhému se jídlo okamžitě uloží ve formě »špeků« na břiše nebo hýždích. To, jakou máme schopnost »spalování kalorií«, je do určité míry vrozené, tedy dané genetickou predispozicí. Dále záleží na stravovacích návycích z rodiny. Velký vliv má i psychické rozpoložení - někdo ve stresu není schopen pozřít sousto, jiný vybílí ledničku. Někteří lidé by byli schopni zhubnout na optimální hmotnost jen při přísné hladovce. Ta se ale zase projeví na jejich psychice, trpí depresemi a nadměrnou úzkostí. Co tedy s tím?

Léčba obezity je náročná, nikoli však nemožná

Opravdu velká nadváha se odstraňuje dlouho a poměrně obtížně. Každý shozený kilogram však do značné míry prospívá zdraví. Takže pokud zhubnete ze sto dvaceti kilo na devadesát, je to opravdu velký úspěch. V případě nadměrné obezity se však samoléčba, stejně jako u jiných nemocí, nevyplácí. Za kým je třeba zajít a poradit se?

Spolupráce lékařů – záruka úspěchu

Praxe je obvykle taková, že pokud se rozhodnete jednou provždy s kily navíc zatočit, zamíříte k praktickému lékaři. Ten vám napíše doporučení pro obezitologa a vystaví vám pro něj podrobnou lékařskou zprávu. Ten vás potom vyšetří a výsledky prokonzultuje s lékaři dalších oborů - internistou, popřípadě diabetologem či dietologem. Někdy se nevyhnete ani gastroenterologickému vyšetření.

Jaké jsou léčebné postupy?

U nižších stupňů obezity mnohdy postačí tzv. »konzervativní léčba«. Ta spočívá v radikální změně stravovacích a pohybových návyků. Někdy se šance na úspěch zvyšuje nasazením léků. U těžké obezity ( BMI 40 kg/m2 a více) konzervativní léčba pro dlouhodobý efekt nestačí a lékaři tak mohou uvažovat o radikálnějších postupech. Tady přichází na řadu chirurgická léčba.

Bariatrie – chirurgický obor, zabývající se léčbou obezity
Při bariatrické operaci vám nikdo neodsaje tuk, který na sobě máte. Cílem této léčby je snížit množství přijímané potravy. Jaké jsou typy bariatrických operací?
Žaludeční balón – Balonek, který se zavede endoskopem do žaludku a následně se nafoukne. Je to ale jen dočasná pomůcka.
Žaludeční bypas – Laparoskopická operace, při které se žaludek zmenší a přímo na něj je pak napojena klička tenkého střeva.
Tubulizace žaludku – Zúžení žaludku při laparoskopické operaci.

Bandáž žaludku

Jednou z dalších účinných možností je také bandáž. Laparoskopická bandáž žaludku je chirurgický zákrok, při kterém dojde k přiškrcení horní části žaludku speciální bandáží. Bandáž neomezí chuť k jídlu, ale umožní snížení objemu přijímané potravy a tím vede k redukci hmotnosti. Již po prvních soustech jídla máte pocit plného žaludku. Snižuje se denní dávka stravy bez nepříjemného trápení se hladem. Ideálním kandidátem pro tento zákrok jsou lidé s vysokou motivací, ochotni podřídit se veškerým dietetickým specifikům, které tato operace vyžaduje.

Buďte opravdu důslední

Právě po chirurgických výkonech na žaludku je nezbytně nutné dodržovat lékaři doporučený postup a dietu. Závažné porušení diety by mohlo mít za následek zdravotní komplikace. Do malého žaludku se totiž hodně jídla prostě nevejde. Bariatrické operace se provádí ne pro jejich estetický efekt, ale zejména pro jejich pozitivní vliv na zdraví pacienta.