V ČR se s některou z forem vaginální infekce, způsobené kvasinkovými mikroorganismy a bakteriemi, setká během života zhruba 75 % žen, celá polovina z nich pak trpí záněty opakovaně. V pozadí tohoto problému bývá často porucha imunity.

Onemocnění vzniká obvykle v důsledku narušení vnitřní mikrobiální rovnováhy v pochvě, kdy dochází k přemnožení některých mikroorganismů a vzniku zánětů.

Nejčastější příčiny výskytu vaginálních zánětů:

infekční onemocnění
hormonální antikoncepce
antibiotická terapie
poruchy imunitního systému
diabetes mellitus
kandidóza sexuálního partnera
dlouhodobý stres
chlorovaná voda v bazénech
přejídání s nadměrnou konzumací cukrů a obezita
nevzdušné prádlo a oděvy
nesprávná hygiena

Nejčastější diagnózy: Vaginální mykóza nebo bakteriální vaginóza

Přestože obávaná vrcholná sezóna vaginálních infekcí začíná s příchodem teplých dní, nemáte ani po zbytek roku zaručeno, že se s infekcí nesetkáte. Právě vaginální infekce je nejčastějším důvodem návštěvy gynekologické ordinace a některé ženy onemocní i několikrát do roka.

Pokud vás tento problém postihne, neotálejte s léčbou. Hlavní příznaky infekce většinou snadno rozpoznáte: svědění, pálení a nepříjemné pocity při močení. Teprve později se k nim přidá také výtok. Můžete vyzkoušet některý z dostupných přípravků, které jsou volně prodejné. Pokud vaše obtíže do 4-5 dnů neustoupí, měly byste vyhledat lékaře.

Vaginální mykóza (kandidóza)

Vaginální mykóza je v současné době jednou z nejčastějších infekcí ženského genitálu. Odhaduje se, že ve fertilním věku prodělá asi 75 % žen nejméně jednou v životě vaginální mykózu, velká část z nich trpí tímto zánětlivým onemocněním opakovaně. Příčinou vaginálních mykóz bývá přibližně v 80 % případech Candida albicans. Cesty přenosu kvasinkové infekce na poševní sliznici jsou různé. Přenos pohlavním stykem s partnerem s latentní kandidózou je možný, avšak vaginální kandidóza není řazena mezi typické pohlavně přenosné nemoci.

Bakteriální vaginóza

Nepříjemnou komplikací v životě ženy bývá také bakteriální vaginóza. Bakteriální vaginóza je definována jako výměna laktobacilů v pochvě za charakteristické skupiny bakterií, doprovázená změnou vlastností poševního sekretu. To vede k ústupu estrogen-dependentních laktobacilů a následné proliferaci patogenní mikroflóry, kterou tvoří hlavně Gardnerella vaginalis. Gardnerely adherují na povrch epitelií a poškozují je. Produkty metabolismu gardnerel slouží pak těmto bakteriím jako výživa.

Stimulace vlastní imunity jako nejúčinnější nástroj dlouhodobé prevence

Nejlepší formou ochrany před poševními záněty je dlouhodobá prevence. Její význam potvrzuje i gynekoložka MUDr. Kateřina Koulová: „K docílení trvalejších výsledků v léčbě opakovaných zánětů pochvy způsobených kvasinkami, jsou mnohdy nutná dlouhodobá opatření, podpořená změnou životního stylu, preventivním užíváním antimykotických léků v rizikových situacích, např. během užívání antibiotik. Právě při opakovaných infekcích se pacientkám doporučují také přípravky, které podporují obrannou reakci organismu a účinně tak posilují efekt léčby.“

Novým významným směrem v prevenci recidivujících vaginálních infekcí je využívání přípravků dlouhodobě stimulujících imunitu. Tyto preparáty napodobují stimulační vliv, jakým na imunitu působí setkání s mikroorganismem. Využívají k tomu tzv. bakteriální lyzáty – části bakterií, které po podání aktivují imunitní systém. Ten je tak později, při setkání se skutečnou bakterií připraven lépe organismus chránit. Právě bakteriálních lyzátů využívá i novinka na českém trhu imunopreparát FemiVaxinHP, který byl speciálně vyvinut jako přípravek napomáhající účinné prevenci recidivujících vaginálních infekcí.

Co nového přináší imunopreparát FemiVaxinHP ?

Imunopreparát FemiVaxinHP nabízí nové řešení problematiky vaginálních zánětů. Je doporučován jako doplněk stravy ke klasické konzervativní léčbě, která je založena na podávání antimykotik, antibiotik a chemoterapeutik. Nalezne uplatnění především jako imunomodulační podpora při řešení uvedených potíží. Je vyroben na ryze přírodní bázi a neobsahuje žádná umělá barviva ani konzervanty. Využívá jedinečné schopnosti lidského organismu bránit se proti infekci vlastními silami. Nabízí tělu specifické inaktivované antigeny původců onemocnění a tím tělo stimuluje ke tvorbě účinných protilátek. FemiVaxinHP je vyroben nejmodernějšími biotechnologickými postupy. Obsahuje pečlivě vybranou a otestovanou kombinaci efektivně přečištěných neškodných částí inaktivovaných mikroorganismů ze čtyř nejčastějších původců vaginálních zánětů.

Přípravek je bez předpisu k dostání v lékárnách nebo v online prodejně www.vitalsupport.cz. Pro docílení požadovaného efektu je nutno dodržet předepsaný dávkovací cyklus (viz příbalový leták). Pro docílení dlouhodobého efektu je nezbytné užívat 2 balení ročně s dvou- až tříměsíční přestávkou. Jedna kůra trvá 3 měsíce. Dlouhodobé užívání přípravku je vhodné konzultovat s gynekologem.

Pro ženy, které trápí vaginální infekce, je na stránkách www.femivaxin.cz k dispozici také internetová poradna, na níž se mohou anonymně zeptat gynekologa na obtíže spojené s vaginální mykózou, bakteriální vaginózou a dalšími gynekologickými obtížemi či zjistit podrobnější informace o FemiVaxinuHP a jeho užívání.

Existuje i řada dalších opatření, která riziko onemocnění vaginální infekcí snižují. Mezi základní pravidla účinné dlouhodobé prevence patří:

  • Preventivní užívání imunopreparátu (např. FemiVaxinHP)
  • Nošení vhodného spodního prádla a oblečení (nemělo by být z umělých vláken)
  • Úprava jídelníčku a pitného režimu (omezení užívání rafinovaného cukru a všech potravin, které ho obsahují; pít dostatek tekutin)
  • Používání speciálních mýdel pro intimní hygienu