Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Nordic walking: Praktické rady

Zdroj: Profimedia.cz

Chcete vědět něco o jednom z nejoblíbenějších sportů současnosti?

Co je to walking

Je vlastně walking vůbec sport? Hlavním kritériem je míra, intenzita a způsob provádění pohybu. Chůze tedy bezesporu sportovní disciplínou je, jen záleží na tom, jak ji budete provozovat. Předně musí jít o chůzi rychlou, od běžné chůze se walking liší především délkou a frekvencí kroků a prací nohou a paží. Důležitý je tedy i váš přístup – zda budete chodit rychle a svižně nebo spíše uvolněně je na vás, máte ale cíl, na který se plně soustředíte.

Pro každého

Chůze je ideální tělesnou aktivitou proto, že ji může provozovat naprosto každý. Dle svých možností pak někdo vkládá více námahy a snaží se o chůzi rychlejší, jiný má pomalejší tempo a usiluje o vytrvalost, další vyhledává především relaxaci a uvolnění. Je vhodná pochopitelně pro starší lidi i pro ty s nadváhou, neklade vysoké nároky na vybavení ani na časové možnosti. Nejste nijak omezeni časovým rozvrhem tělocvičny nebo tím, kdy se to hodí ostatním, provozujte-li týmový sport.

Zdroj: Profimedia.cz

Jak na to

Technika walkingu není nijak složitá a jistě si ji velmi rychle osvojíte. V zásadě se nijak neliší od vaší každodenní motoriky. Přesto existuje několik důležitých bodů, které byste měli vzít na vědomí. Především je velmi důležité držení těla. Narovnejte se, zatáhněte břicho, vypněte hruď a krk tak, abyste se dívali přímo před sebe. Ramena povolte a stáhněte je dozadu a dolů. Při chůzi vykonávejte harmonický pohyb vpřed. Ohněte paže tak, aby jejich úhel vytvořil 90 stupňů. Nemusíte ale vynakládat větší námahu, než je nutné.

Dýchejte

Při pohybu rukou se snažte maximálně využít možnost pohybu. Walking provozujte uvolněně a uvědomujte si cíleně každý pohyb. Při vytrvalostním cvičení, jakým je i chůze, je jednoznačně břišní dýchání lepší než dýchání hrudní. Takto je totiž zapojována i bránice – sval, který rozšiřuje dutinu hrudní směrem dolů. Tím je pak využívána maximální kapacita plic a tělo přijímá největší možné množství kyslíku.

Raději přiléhavější oblečení

Oblečení na walking by mělo být především pohodlné. Vhodné je tričko s krátkým rukávem, krátké nebo dlouhé volnější kalhoty, popřípadě bunda. Důležité je, abyste se cítili dobře. Speciální oblečení, které se nabízí v obchodech není ze začátku nutné, má ale různé specifické vlastnosti, které oceníte, budete-li provozovat walking častěji. Vhodnější jsou z hlediska dynamiky pohybu přiléhavější kalhoty a tričko, které dobře odvádí pot. Nezapomeňte na pevnou, sportovní podprsenku.

Zdroj: Profimedia.cz

Nešetřete na botách

Nejdůležitější částí oděvu jsou ale boty. Pro začátek vám postačí pevné tenisky s hrubší podrážkou. Pokud ale walkingu propadnete, měli byste si časem pořídit už i kvalitnější boty. Boty, které jsou určeny přímo na walking koupíte ve specializovaných sportovních prodejnách. Zkoušet je jděte ale až odpoledne, kdy je noha více oteklá a s sebou nezapomeňte také ponožky, abyste zjistila, která velikost je ta nejvhodnější.

Walking je trénink

Chůzi si postupně jistě zamilujete. Jde však také o trénink, který by měl být pravidelný a systematický, aby byl smysluplný. Vaším cílem je zvyšovat neustále svou výkonnost, přesto nepodceňujte odpočinek. Začněte s chůzí po 15 minutách třikrát týdně a postupně přidávejte každý týden 5 minut k dennímu tréninku navíc, až se dostanete na 30 minut denně. Po každém tréninku walkingu se nezapomeňte protáhnout pomocí strečinku.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky