Sebevědomí versus sobectví

Co se vlastně pod tímto slovem skrývá? Sebe-vědomí, tedy uvědomování si sama sebe, je vědomí toho, kdo jsem a co dělám. To má daleko k tomu, čím se projevuje sobeckost – k aroganci a bezcitnosti. Skutečně sebevědomí lidé umějí naslouchat a jsou otevřeni novým myšlenkám. Cítíme se s nimi dobře, motivují a inspirují nás. Sebevědomí je ale také víra. Víra ve vlastní schopnosti, víra, že si zasloužíme to nejlepší. Tím, že jsme sami spokojeni, nemáme vůbec potřebu obohacovat se na druhých lidech. A právě k tomu bychom měli vést nejen sebe, ale i své děti.

Nízké sebevědomí? Zdroj strachu!

Nízké sebevědomí je zdrojem strachu, ovlivňuje naše rozhodování a směřování. Projevem je pak slepá poslušnost, popření vlastních tužeb a úsilí, nebo naopak bezcitné sobectví. Člověk se sníženým sebevědomím se snadno stane obětí manipulace či tyranie. Vytváří si také masku, pod kterou ukrývá svůj strach ze zranění. Aby vaše dítě netrpělo nedostatkem sebevědomí, je třeba je vést správným směrem již odmalička.

Dítě musí umět říct NE

Vést své potomky ke zdravému sebevědomí je ovšem nesnadný úkol. Výchova by měla podporovat v dítěti přesvědčení, že smí žít v hojnosti a v pocitu, že si zaslouží to nejlepší. Dítě může a mělo by se naučit říkat NE, ale zároveň respektovat přirozenou autoritu rodičů. Rodiče by mu měli poskytnout dostatečnou míru svobody – dítě ví, že může dělat chyby, že se smí odlišovat od ostatních, může projevit i nesouhlas nebo negativní emoce. Dětem sice rodiče nebudou automaticky ustupovat, ale láskyplně vyslechnou jejich námitky a projeví svoje porozumění. Svoboda určitě neznamená benevolenci, která by mohla v dětech vyvolat pocit vnitřního zmatku a nedostatečně viditelné hranice.

Kafe.cz zjistilo:

  • První známky sebevědomí se u dětí začínají projevovat již mezi 7. a 9. měsícem věku. Právě v této době je podpora rodičů velmi důležitá.
  • Další kapitolou je stud ve škole. Měla byste dítěti naslouchat, neskákat mu do řeči, nenechat ho ponižovat, ale také si všímat řeči jeho těla.