Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Nepřiberte o Vánocích: Jak se na ně připravit

Nepřiberte o Vánocích: Jak se na ně připravit
Nepřiberte o Vánocích: Jak se na ně připravit
Zdroj: Thinstock

O Vánocích lidé přiberou až tři kila! Menu si přitom můžete upravit tak, aby bylo méně kalorické a nestala se z vás koule. Upečte zdravé cukroví a nekupujte sladké likéry!

Diskutujte: Jak se chystáte na nadcházející Vánoce? Jaké si připravujete zásoby?

Mohlo by vás zajímat: Vánoce a dieta: Děsím se, že zase přiberu!

Pomalu se blíží začátek adventního období a s ním začínají i přípravy na Vánoce. A protože ty jsou spojeny nejen s dárky, ale i s dobrým jídlem a pitím, začínají si hospodyňky dělat zásoby. Tradiční sváteční jídla však ke štíhlé linii příliš přátelská nejsou. Jak to tedy udělat, abyste si mohla dopřát, ale nepřibrala několik kilo navíc?

Lidé o Vánocích přiberou až 3 kg!

 • Lidé o Vánocích průměrně přiberou dva až tři kilogramy, kterých se pak po Novém roce snaží zbavit.
 • Tradiční vánoční jídla jsou poměrně kalorickou záležitostí – kapr s bramborovým salátem obsahuje 4910 kJ a jeden obložený chlebíček s »vlašákem« a šunkou má 2100 KJ.
 • Pokud sníte 100 g vanilkových rohlíčků, přijmete zhruba 2444 kJ. Abyste je dostala z těla, musela byste chodit dvě a čtvrt hodiny, nebo si dát hodinu a čtvrt na lyžích.

Zdroj: Thinstock

Mlsejte zdravě

Na začátku adventního období se začíná péct cukroví. A tak už několik týdnů před Vánoci nás čeká pokušení v podobě sladkých dobrot, které štíhlé linii zrovna neprospějí. Odborníci říkají – na cukroví nemusíte zapomenout, ani když držíte dietu. Mlsejte méně a hlavně zdravě. Včas si najděte recepty na cukroví, které neublíží vaší štíhlé linii – z tvarohu, jablek, ovoce, ovesných vloček. Bílý cukr můžete nahradit třtinovým a bílou mouku celozrnnou. To vše pomůže výrazně snížit počet kalorií.

Tip KAFE.cz: Spíše než cukrem slaďte medem, nebo využijte další možnosti – třeba javorový sirup či ječmenný slad. Pokud se cukru vzdát nechcete, dejte ho méně, než je v receptech uvedeno – klidně i o polovinu.

Zdroj: Thinstock

Zajímavost KAFE.cz:

 • 80 % domácností peče tradiční cukroví.
 • 80 % českých domácností připravuje tradiční domácí vánoční cukroví.
 • V polovině domácností se peče šest až deset druhů cukroví, ve čtvrtině pak jeden až pět druhů.
 • Neoblíbenějším vánočním cukrovím u nás jsou linecké a vanilkové rohlíčky. Peče je až 80 % domácností.

Omezte alkohol

Pro někoho jsou Vánoce svátky nejen dobrého jídla, ale i pití. Alkohol je ovšem velmi kalorický, a tak není tím pravým ořechovým pro štíhlou linii. Nejvíce prázdných kalorií obsahuje tvrdý alkohol – destiláty, pálenky, ale i likéry jako oblíbený vaječný koňak (100 ml obsahuje 1350 kJ). Naopak nejméně kalorií v sobě má bílé víno. Pokud tedy chystáte zásoby na Vánoce, volte kvalitní suché víno a na likéry si nechejte zajít chuť. K alkoholu nezapomeňte vypít stejné množství vody, protože alkohol tělo dehydratuje.

Tip KAFE.cz: Zajděte do vinotéky a vyberte si pár kvalitních lahví vína do předvánoční spíže.

Zdroj: Thinstock

Nahraďte kalorické věci

Spousta položek v menu se dá nahradit tak, abyste si pochutnala a zároveň jedla zdravěji. Do bramborového salátu dejte light majonézu, nebo ještě lépe bílý jogurt. Zvyšte podíl zeleniny, uzeninu vynechejte zcela, případně ji nahraďte drůbeží šunkou. Kapra si dopřejte raději v přírodní úpravě, nebo jej alespoň smažte na olivovém oleji a přebytečný tuk odsajte do ubrousku. Nezapomínejte na ovoce a dostatečný pitný režim.

Tip KAFE.cz: Zkuste si naplánovat vánoční tabuli předem! Napište si, kolik která jídla obsahují kalorií. Popřemýšlejte, co se dá nahradit zdravější variantou, nebo vynechat úplně. Teprve s upraveným seznamem se vydejte na předvánoční nákupy.

KAFE.cz doporučuje: Co si určitě připravit do předvánoční spíže

 • Sušené ovoce, křížaly
 • Med
 • Celozrnnou mouku, třtinový cukr, javorový sirup
 • Sypaný čaj
 • Čerstvé či sušené bylinky
 • Olivový olej
 • Ovoce a zeleninu, citrónovou kůru
 • Kvalitní bílé suché víno


 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Zamaskujte (Silvestrovskou) kocovinu!

Zamaskujte (silvestrovskou) kocovinu!

Včera večer stály oslavy za to, alespoň o tom vypovídá ranní odraz v zrcadle. Přesně ve stylu, jak praví staré pořekadlo: „Těžká jsou rána opilcova.“…

Akční letáky