Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Nemohu otěhotnět V: Umělé oplodnění

Zdroj: Profimedia.cz

Inseminace se nezdařila, anebo pro vás není řešením? Pak vám lékař doporučí mimotělní oplodnění, známé jako IVF.

Letos je tomu víc než třicet let, co se v Anglii narodilo první dítě ze zkumavky. I když tzv. mimotělní oplodnění, známé jako IVF (in vitro fertilization), bylo původně určeno pouze pro ženy, u nichž se prokázaly vážně poškozené, nebo chybějící vejcovody, v současnosti je běžnou metodou asistované reprodukce. A tak je čím dál častější, že k IVF přistupují lékaři i při malém počtu či pohyblivosti spermií partnera, při problémech s ovulací ženy a v mnoha dalších případech.

Úspěšnost je vyšší

Velmi často předchází IVF inseminace, o které jsme psali minulý týden. Lékaři ji většinou opakují třikrát, a pokud nezabere, přechází se k metodě mimotělního oplodnění, u níž je úspěšnost značně vyšší – pohybuje se mezi 25 až 35 %. Vše však závisí na řadě faktorů, roli hraje mj. i věk ženy.

Dítě ze zkumavky

Stejně jako u inseminace stojí většinou na začátku IVF hormonální stimulace vaječníků. Cílem je podpořit ovulaci a získat větší množství vajíček. První dva týdny cyklu tedy ženu čekají injekce, které si zvládne aplikovat sama. Jakmile vše spěje k ovulaci, dostane žena další injekci – na její vyvolání. Dosud byl postup stejný, nyní ovšem nastává zlom. Zatímco inseminace se prováděla bez jakékoli narkózy a přímo v těle ženy, při IVF musí žena podstoupit krátký zákrok v celkové anestézii. Z její dělohy je totiž třeba odebrat vajíčka, která se oplodní mimo tělo, ve zkumavce, a to spermiemi partnera, kterému opět nezbude než odevzdat vzorek v kelímku…

Umělé oplodnění Umělé oplodnění Zdroj: Profimedia.cz

Bezbolestný transfer

Jakmile jsou oplodněná vajíčka připravena, následuje transfer zpět do dělohy, a to pomocí tenkého katétru. Zákrok se provádí bez narkózy. Lékaři do ženy přemístí maximálně tři embrya, aby se zamezilo nechtěným vícečetným těhotenstvím. I přesto se stává, že se minimálně dvě uchytí – proto se po IVF rodí tolik dvojčátek. A co potom? Čeká vás užívání hormonálních tablet na podporu těhotenství a dva týdny nejistoty. Nejdříve po dvanácti dnech má totiž cenu provést těhotenský test. A je-li pozitivní? Pak se můžete těšit na vytoužené miminko. Pokud ne, nezoufejte. Zákrok můžete záhy zopakovat, ne vždy je úspěšný na poprvé…

Kafe.cz zjistilo:  Co byste měla vědět:

  • Ženám od 22 (v některých případech od 18 let) do 39 let hradí IVF 3x za život zdravotní pojišťovny. To ale neznamená, že vás nebude nic stát. Musíte počítat s doplatky za léky, které se pohybují v řádu tisíců korun. Sami si hradíte také veškeré nadstandardní výkony (např. ISCI, IMSI apod.). Za jeden cyklus IVF je tedy třeba jen na doplatcích počítat s částkou kolem 20 000 Kč.
  • Pokud žena přesáhne 39. rok, anebo vyčerpala všechny pokusy, hradí si sama celý cyklus IVF, který se může vyšplhat až na 80 000 Kč.

Umělé oplodnění Umělé oplodnění Zdroj: Profimedia.cz

Malý slovníček základních pojmů asistované reprodukce

ISCI (intra-cytoplasmic sperm injection) je metoda, při níž se do vajíčka ženy injekcí opatrně zavede jedna spermie partnera. Používá se v případech, kdy je zjištěna příčina mužské neplodnosti – spermie jsou nepohyblivé, abnormálního tvaru, anebo je jich extrémní nedostatek.

IMSI je metodou, která umožňuje kvalitnější výběr spermií. Díky ní jsou zvětšeny až 6 000x speciálním mikroskopem a odborníci tak mohou vybrat skutečně ty nejlepší z nich.

KET je zmrazení kvalitních, ale přebytečných vajíček odebraných z těla ženy. V případě, že vám první pokus nevyjde, odpadá další stimulace a odběr.

MESA, TESE jsou metody, které se používají v případě, že v ejakulátu muže nejsou žádné živé spermie. Pomocí metody MESE (Micro Epididymal Sperm Aspiration) se odsají z nadvarlete, u TESE (Testicular Sperm Extraction) se získávají z kanálků zárodečného epitelu.

Jaké jsou zkušenosti žen, které se s metodami asistované reprodukce setkaly? To se dozvíte již příští týden!

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky