Jde totiž o nemoci, které se přenášejí ze zvířat na lidi a číhají na každém rohu. Stačí jen neumyté ovoce či hra na pískovišti! Mezi nejznámější zoonózy patří bezesporu ptačí chřipka, o níž se v posledních letech mluvilo víc než dost. My se však podíváme na další zoonózy, které zůstaly v jejím stínu. Avšak setkat se s nimi můžete i u nás a mohou být i smrtelné!
Divoká zvířata: Vzteklina
Jednou z nejznámějších chorob přenášených zvířaty je vzteklina. U nás se sice v posledních letech vyskytuje jen výjimečně, v Americe, Africe či v jihovýchodní Asii je ale obvyklá. Přenáší se slinami nemocného zvířete – pokousáním či poškrábáním, nejčastěji od divoké, volně žijící zvěře. Často se stává, že si tuto nemoc dovezou cestovatelé ze zahraničí. Inkubační doba je totiž 10 dní až několik měsíců! Vzteklinu je v každém případě třeba léčit, jinak je smrtelná. U nás mají majitelé psů povinnost zvířata očkovat, stejně tak by měli udělat chovatelé koček a fretek.
Co dělat: Abyste vzteklině předešli, raději vyhýbejte kontaktu s podezřelými zvířaty a v případě pokousání psem žádejte po majiteli očkovací průkaz. Jinak vás čekají nepříjemné preventivní vakcíny v nemocnici…
Tip Kafe.cz
Pokud se chystáte vydat do rizikových zemí, raději se před dobrodružnou cestou nechejte proti vzteklině očkovat. Na trhu jsou dvě vakcíny – Verorab a Rabipur. Informujte se u svého lékaře, anebo v očkovacím centru.
Hlodavci: Leptospiróza
Stačí se napít vody z nezajištěných zdrojů či špinavé plechovky, vykoupat se v přírodních nádržích, nebo přespat na stohu slámy a můžete se nakazit leptospirózou. Jde o horečnaté bakteriální onemocnění, které přenášejí hlodavci, jenž výkaly vylučují tzv. leptospiry. Při kontaktu s nimi nemoc lehce získá jak pes či jiné zvíře, tak člověk. Zákeřný průběh mívá především u psů, kdy je provázena žloutenkou a končí selháním jater či ledvin. Leptospiróza může být smrtelná i pro člověka. V roce 2002 zveřejnili novináři případ, kdy jeden člověk na palubě lodi vypil nápoj přímo z plechovky – a druhý den zemřel. Příčinou smrti byla akutní leptospiróza: plechovka byla totiž kontaminována potkaní močí!
Co dělat: Vyhýbejte se znečištěné vodě, plechovky a další věci, které mohly přijít do kontaktu s výkaly hlodavců raději omývejte pod tekoucí vodou.
Kafe.cz zjistilo:
Jiří: Leptospirózu jsem chytil v Itálii!
„Leptospirózou jsem se nakazil v Itálii, kam jsme jeli chytat ryby. Pravděpodobně jsem ji získal z plechovky či láhve s pitím, které jsme dávali chladit do trávy. Jenže blízko našeho stanu bydlela nutrie… Nemoc se u mě projevila jako silná chřipka s vysokými horečkami. Obvodní lékařku ani nenapadlo, že by mohlo jít o něco jiného. Až mi horečky stouply na 410C, zavolal jsem pohotovost a ta mě odvezla rovnou na infekční oddělení do nemocnice. Léčil jsem se čtyři měsíce a dodnes docházím na kontroly…“
Psi a kočky: Toxokaróza
K nejčastějším parazitům psů a koček patří škrkavky. Zvířata je mohou chytit kdekoli – vajíčka škrkavek, kterých samice denně naklade až 200 000, se do prostředí dostávají trusem. Infekční jsou ale až za čtrnáct dní. Pokud člověk pozře infikovaná vajíčka, může se nemoc projevit průjmem, zvracením a nechutenstvím či zvětšením uzlin. Příznaky, kterou mohou trvat i několik let, však mohou být mnohem závažnější – larvání toxokaróza, jak se onemocnění škrkavkami u člověka nazývá, se totiž vyskytuje ve třech formách – oční, orgánové a smíšené, a tak může vést k poruchám vidění, k postižení mozku, srdce či ledvin.
Co dělat: Nákaza hrozí především malým dětem na pískovišti. Proto dejte pozor, co si dávají do pusy! Další možností, jak se lehce nakazit, je konzumovat nedostatečně omytou zeleninu a ovoce.
Již v pátek se podíváme na další nemoci, které můžete chytit od zvířat!