Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Nemoci od zvířat II.: Víte, co můžete chytit?

Zdroj: Profimedia.cz

V pondělí jsme vám přinesli první várku nemocí, které můžete snadno chytit od zvířat. Dnes přinášíme pokračování.

Tasemnice: Pozor na tataráky!

Mezi velmi rozšířené parazity patří tasemnice. Jejím jediným nositelem je blecha, a tak stačí, pokud ji pes nebo kočka pozře a tasemnice pak parazituje v jeho střevech. Pokud se jí nakazí člověk, může se projevovat různě. Od bezpříznakových nákaz až po takové, kdy se larva pronikající střevem a tkáněmi, usadí v játrech, plicích či v mozku a pomalu roste. Tak se vytvoří cysta, která připomíná nádor. Jediným řešením je pak operace. Často se nákaza projevuje nepřirozených hubnutím.

Co dělat: Nakazit se můžete velmi jednoduše. Stačí jen nedobré hygienické návyky, například špatně omyté ovoce. Vajíčka tasemnic mohou být také přilepena na srsti psů, proto si po kontaktu s ní dobře omyjte ruce. Rizikové jsou i pokrmy z nedostatečně tepelně upraveného masa. Nakazit se tak můžete i po konzumaci oblíbeného tataráku!

Měchovec psí: Na pískovištích a plážích

Na pískovištích či písečných plážích se můžete nakazit parazitem, jehož larva proniká do kůže a dále putuje pokožkou. Stačí, když se po nich projdete naboso. Jedná se o larvy tzv. měchovce psího. Nákaza hrozí v teplejších měsících, protože larvy se z vajíčka vylíhnou jen za příznivých podmínek: na teplejších a vlhčích místech. Kůže, kam měchovec pronikne, je rudá, svědivá a bolestivá. Nákaza většinou sama odezní – ovšem po několika týdnech či měsících.

Co dělat: Neprocházejte se naboso na pískovištích, nebo tam, kde se před vámi proháněli psi.

Plísně: Svědivé vyrážky

Plísňová onemocnění mohou být další z chorob, které se mohou projevit jak u zvířat, tak u lidí. Váš domácí mazlíček může fungovat jako skrytý přenašeč bez zjevných příznaků. K nákaze jsou náchylné především děti a starší lidé a plísně, získané od zvířat, se u nich projevují svědivými kožními vyrážkami.

Co dělat: Dodržujte správnou hygienu a po kontaktu se zvířaty si vždy dobře umyjte ruce.

CSD: Nemoc z kočičího škrábnutí

Jak vyplývá z názvu nemoci, jejím nositelem jsou kočky a nákaza vzniká jednoduše – škrábnutím, nebo pokousáním kočkou, v některých případech i psem, kteří jsou nakaženi mikrobem Bartonella. Zatímco u zvířat probíhá většinou bez příznaků, u lidí se projevuje různě, mj. lokálním zarudnutím, horečkou, bolestmi hlavy, únavou, často dochází ke zduření místních uzlin. Vzácně může dojít i k postižení nervové soustavy. Příznaky se více rozvíjejí u dospělých, u dětí a mladistvých má nemoc většinou mírný průběh. Pokud neodezní spontánně, zahajuje se léčba antibiotiky.

Co dělat: V případě poškrábání poraněné místo důkladně desinfikujte a ošetřete. Pozorujete-li příznaky nemoci, navštivte lékaře.

Kafe.cz zjistilo:

  • Pes a kočka mohou být nositeli až 150 zoonóz, u nás se však všechny nevyskytují.
  • Podle lékařů lidí nakažených některou se zoonóz přibývá. Rakouští odborníci tvrdí, že škrkavkou je nakažený každý 30. člověk. Podle Britů se této nemoci připisuje až 200 případů oslepnutí ročně!

Klikněte pro 1. díl článku...

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky