Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Nedostatek soli: Dehydratace, průjmy a zvracení

Zdroj: Profimedia.cz

Sůl je nad zlato, o tom není pochyb. V dnešní době je její nedostatek v lidském organismu spíše výjimečný, ale pozor: dehydratace, průjem či zvracení ho mohou vyvolat!

Malý zázrak v kuchyni

Kuchyňská sůl je chemiky označována jako chlorid sodný. Znamená to tedy, že se skládá jednak z chloridu a jednak ze sodíku – minerálních látek, které jsou pro naše tělo nezbytné, ale zároveň mohou v nadměrné míře stejně tak dobře uškodit. Sůl v těle potřebujeme nejen pro správnou regulaci vody a stabilizaci krevního oběhu, ale podílí se také na přenosu informací mezi nervy.

Řídí a udržuje rovnováhu

Sodík a chlorid mají v našem organismu na starosti kromě řízení množství vody i další záležitosti, jako jsou udržování rovnováhy kyselin a zásad. Tvoří také součást kostí a kyseliny, kterou obsahuje náš žaludek a díky které můžeme natrávit pozřené jídlo. Proto správné množství chloridu ovlivňuje potřebnou hladinu pH v našich žaludcích. Rovněž se podílí na vedení vzruchů do svalů a nervů.

Nedostatek soli? Dehydratace!

Pokud má tělo sodíku nedostatek, může nastat dehydratace, kterou není radno podceňovat. Nedostatek sodíku však nebývá častý. Hrozí spíše výjimečně, například při delších průjmech či zvracení. Ve stravě mají nejen dospělí, ale i děti soli spíše nadbytek. Setkáváme se s ní takřka všude – od potravin, které se přisolují (sýry, uzeniny, brambůrky apod.), až po minerální vody. A jaké je denní optimální množství? Německá společnost pro výživu určila za maximální doporučenou denní dávku soli 10 gramů u dospělého člověka.

Potíte se? Pijte!

Potřebné množství soli tělo zpracuje pro správný chod jeho funkcí. Nadbytek poté odchází z těla ve formě moči, stolice a potu. Při nadměrném pocení tak skrze pokožku odchází více soli než obvykle. V takovém případě je potřeba tělu dodat větší množství vody a samozřejmě i sůl.

Příliš soli škodí

Pokud sobě či dětem servírujete příliš slaná jídla věřte, že jim tím zrovna dvakrát neprospíváte. Tím, že dodáváte tělu nadbytek soli, musejí ledviny zpracovávat více sodíku, než by bylo vhodné. Dochází tak nejen k jejich přetěžování, ale i k zatížení oběhového systému. Jak ledviny zkoušejí odbourávat nadměrné množství sodíku, dochází k nemalým ztrátám draslíku z organismu. Draslík přitom potřebují zejména děti, jelikož je nezbytný pro zdravý růst. K přesolení organismu i přesto takřka nedochází. Ohroženější jsou jen kojenci, kterým stačí skutečně malá denní dávka. Proto se nedoporučuje dětem do 2,5 let jídlo solit. A na solení pozor i u dospělých – zvlášť pokud máte vysoký krevní tlak, mohla by vám sůl spíše ublížit.

Tipy Kafe.cz

Mořská sůl s řasami

Zkuste nahradit kuchyňskou sůl mořskou solí. Jde o přírodní produkt, který je obohacený mořskými řasami. V jedné lžičce tak najdete 80 % doporučené denní dávky jódu, který je nepostradatelný pro správnou funkci štítné žlázy. Sůl je zvlášť vhodná jako přirozený zdroj jódu pro těhotné a kojící ženy.

Cena: 21 Kč (300 g)

Web: vsebio.cz

Alpská sůl s jodem

Kuchyňskou sůl můžete také nahradit Alpskou solí s jodem Bad Reichenhaller, která dnes absolutně vede na trhu stolní soli v Německu. Kromě klasické varianty si můžete vybrat i Italskou, Bylinkovou či Česnekovou sůl, které jsou navíc obohaceny o kyselinu listovou, jenž je důležitá pro dělení a tvorbu nových buněk.

Cena: 15 Kč (500 g)

Web: alpskasul.cz

Sůl z Mrtvého moře do koupele

Solí nemusíte jen solit, ale můžete jí udělat dobře i svému tělu zvenčí. Čistá a 100 % přírodní sůl z Mrtvého moře vyniká jedinečným a od ostatních moří zcela odlišným složením s vysokým obsahem hořčíku, vápníku, bromidů a sulfátů. Code sůl z Mrtvého moře čistí a revitalizuje pokožku, odstraňuje z ní škodlivé látky, působí relaxačním a zklidňujícím účinkem na celé tělo.

Web: salvia-zdravavyziva.cz

Máte rádi solenější pokrmy?

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky