Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Nebezpečná chlamydie – možná ji máte i vy!

Zdroj: Profimedia.cz, archív

Pokud se domníváte, že se s chlamydiovými infekcemi setkáte pouze u gynekologa, tak se pletete. Velmi dobře se jim daří i v plicích a léčba je neskutečně obtížná! A příznaky? Třeba únava, bolesti v krku, pokašlávání a mírné deprese!

Chlamydie u nás není novinkou, ale málo o ní ví jak veřejnost, tak bohužel i lékaři. Mnoho pacientů s chlamydiovou infekcí plic tak končí u psychiatra. Běžné krevní testy infekci touto bakterií neodhalí a lékaři si pak neumí vysvětlit příznaky onemocnění jinak, než jako problém psychiky.

O co jde?

Chlamydie (přesněji chlamydia, chlamydophila) je infekční bakterie, která hraje významnou roli v mnoha závažných a těžkých onemocněních jako např. astma, RS (roztroušená skleróza), CFS (chronický únavový syndrom), artritida, prostatitida, Crohnova choroba a ve spoustě dalších. Nejznámější druhy jsou chlamydia trachomatis, chlamydia pneumoniae, chlamydia psittaci, chlamydia pecorum.

Jak se můžete nakazit?

Chlamydophila pneumoniae – malá bakterie jež byla zpočátku považována za vir, byla objevena teprve roku 1989, název dostala až o celých deset let později. Nakazíte se kapénkovou infekcí, nebo při přímém kontaktu s nemocnou osobou. Je to velmi zákeřná bakterie, kterou není radno podceňovat.

Překvapivá čísla!

S touto bakterií se totiž za svůj život setká až osmdesát procent populace, vážné potíže má pak asi dvacet procent lidí. Dosud není objasněno, proč u někoho onemocnění propukne a u někoho ne. Záleží na odolnosti imunitního systému daného jedince a určitou roli hrají i dědičné dispozice. Velmi často se objevuje u lidí, kteří trpí nějakým onemocněním imunitního systému.

Co vás čeká u lékaře? Přestože je nyní lékařská veřejnost s chlamydiovými infekcemi seznámena, stále se vyšetření na jejich přítomnost neprovádí standardně. Mnoho pacientů je tak označeno za hypochondry, popřípadě odesláno do ordinace psychiatra s diagnózou deprese. Pokud se léčíte neúspěšně už několik týdnů třeba pro únavový syndrom, požádejte lékaře o provedení testu na chlamydie.

Příznaky onemocnění

Bohužel nejsou příliš specifické, podobné příznaky se projevují i u jiných onemocnění. Mezi ty nejtypičtější patří zejména:

  • Úporné bolesti v krku
  • Opakované infekty horních a dolních cest dýchacích
  • Chronická únava: Několik týdnů a déle nejste schopna ani vstát z postele, nezvládáte pracovní tempo ani domácnost, usínáte častěji i během dne, kdykoli se posadíte.
  • Bolesti kloubů 
  • Dlouhodobě zvýšená teplota
  • Chronický kašel a zadýchávání se
  • Deprese – Jako důsledek snížené životní výkonnosti.
  • Neurologické problémy (bolesti hlavy, mlhavé vidění, závratě, stavy opilosti, výpadky zorného pole)

Léčba chlamydiových infekcí

Léčba je pro lidský organismus pořádným náporem. Co se týče náročnosti, lze ji dokonce srovnat s léčbou plicní tuberkulózy. Na chlamydie neúčinkují běžná antibiotika v normálních dávkách. Léčba je velmi zdlouhavá, dokonce i několik měsíců se berou antibiotika spolu s chemoterapeutickým lékem Metronidazolem a pozitivní výsledek není vždy zaručen. Při léčebném procesu může dojít i ke komplikacím s hrazením léků pojišťovnami. Léky vám nejspíš bude ordinovat plicní lékař, nebo specialista imunolog. Očekávejte, že budete muset podepsat papír, že s léčbou souhlasíte a jste si vědoma rizik s ní souvisejících.

Opravdu není vše ztraceno...

Léčba existuje a to díky výzkumu chlamydií, kterým se zabývá Dr. Charles W. Stratton, Dr. William M. Mitchell a jejich tým laboratoře v Nashvillu státě Tennessee (USA). Výsledky jejich výzkumu jsou patentované jako US Patent 6838552. V patentech je vše, co potřebuje lékař vědět o tom, aby pochopil chlamydiový cyklus a vliv jednotlivých antibiotik. Patent je výsledkem dlouholetého výzkumu a je na něm postavena celá Wheldonova léčba doplněná jeho vlastní zkušeností s tímto onemocněním a jeho pozorováním.

Naše zdravotnictví – jak je na tom?

Tento výzkum bohužel mnozí čeští lékaři vůbec neznají, protože jen nízké procento z nich absolvuje zahraniční semináře a stáže. Problém je zřejmě také v neznalosti cizích jazyků nutné k prostudování problému. Situace je proto složitá, ale nikoliv neřešitelná.

Tip KAFE.cz:

PM Chlamydil
Protivirová a antibakteriální očistná kůra organismu zaměřená především na snížení obsahu mikroorganismů chlamydiového typu, chlamydie. Vhodný i při výskytu borelií, kandidoz a chřipkových virů. Vhodný pro podání po štípnutí klíštětem.
Cena: 238 Kč

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky