Co je to angína?

Jedná se o zánět krčních mandlí a okolních lymfatických uzlin. Jejich původcem bývají nejčastěji bakterie streptokok, které jsou na mandlích přítomny i u mnoha zdravých lidí, aniž by jim škodily. Ke slovu se dostanou tehdy, když je organismus fyzicky nebo psychicky vyčerpán a poklesne výkon imunitního systému.

Virová angína je dvakrát častější

Častěji angína vzniká na virovém podkladu. Průběh a příznaky jsou takřka totožné jako u angíny vyvolané bakterií, ale antibiotika na viry nezabírají. Virové angíny jsou dvakrát tak častější a méně závažné než angíny bakteriální. Původcem může být v tomto případě například virus EB (virus Epstein-Barrové).

Příznaky angíny

Náhlý nástup bolesti v krku, potíže při polykání. To jsou nejčastější příznaky, které se objevují náhle a podle nichž angínu poznáme. Krční mandle jsou potažené povlakem, který má bílou, našedlou nebo nažloutlou barvu. Někdy vidíme i bílé, hnisavé čepy. Kromě nepříjemné bolesti se nemocný potýká ještě se zduřenými lymfatickými uzlinami na krku. Může být znesnadněno dýchání, zejména u malých dětí. Doprovodným příznakem bývá také horečka, někdy i značně vysoká.

Nepřecházejte angínu, mohla byste litovat!

Právě přechozená streptokoková angína může být původcem mnoha zdravotních komplikací! Proto máte-li zánět krčních mandlí spojený s horečkou, rozhodně byste měla navštívit lékaře. Sama totiž nerozpoznáte, co vaše onemocnění způsobilo, a zda samoléčbou spíše neriskujete. Lékař vám provede výtěr z krku. Toto vyšetření odhalí původce angíny, a také určí antibiotikum, které na něj zabírá. Antibiotika byste potom měla brát alespoň sedm dní, aby léčba byla účinná. Samozřejmostí je pobyt na lůžku a dostatek tekutin. Bolest v krku utlumí kloktání dezinfekčního přípravku (např. Stopangin) a cucání antiseptických pastilek. Otoky krku zmírní i Prieznitzův obklad. Zajímá vás, jaké jsou následky neúspěšné samoléčby, nebo dokonce přechození angíny?

  • Hnisavý absces – tento váček naplněný hnisem se může vytvořit hluboko v tkáních hltanu. Odstraní vám ho chirurgický skalpel, a není to nic příjemného.
  • Revmatické postižení srdce – zejména srdečních chlopní, které nemohou pracovat jak by měly. Dochází tak dlouhodobě k závažnému srdečnímu poškození.
  • Poškození kloubů