Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Nebezpečná angína: Nepřecházejte ji.

Zdroj: archiv výrobců, Profimedia.cz

„Já jsem měla angínu naposledy ve dvanácti,“ prohlásíte těsně před tím, než vás tahle nepříjemná nemoc skolí. Co platí na zánět krčních mandlí?

Co je to angína?

Jedná se o zánět krčních mandlí a okolních lymfatických uzlin. Jejich původcem bývají nejčastěji bakterie streptokok, které jsou na mandlích přítomny i u mnoha zdravých lidí, aniž by jim škodily. Ke slovu se dostanou tehdy, když je organismus fyzicky nebo psychicky vyčerpán a poklesne výkon imunitního systému.

Virová angína je dvakrát častější

Častěji angína vzniká na virovém podkladu. Průběh a příznaky jsou takřka totožné jako u angíny vyvolané bakterií, ale antibiotika na viry nezabírají. Virové angíny jsou dvakrát tak častější a méně závažné než angíny bakteriální. Původcem může být v tomto případě například virus EB (virus Epstein-Barrové).

Zdroj: archiv výrobců, Profimedia.cz

Příznaky angíny

Náhlý nástup bolesti v krku, potíže při polykání. To jsou nejčastější příznaky, které se objevují náhle a podle nichž angínu poznáme. Krční mandle jsou potažené povlakem, který má bílou, našedlou nebo nažloutlou barvu. Někdy vidíme i bílé, hnisavé čepy. Kromě nepříjemné bolesti se nemocný potýká ještě se zduřenými lymfatickými uzlinami na krku. Může být znesnadněno dýchání, zejména u malých dětí. Doprovodným příznakem bývá také horečka, někdy i značně vysoká.

Nepřecházejte angínu, mohla byste litovat!

Právě přechozená streptokoková angína může být původcem mnoha zdravotních komplikací! Proto máte-li zánět krčních mandlí spojený s horečkou, rozhodně byste měla navštívit lékaře. Sama totiž nerozpoznáte, co vaše onemocnění způsobilo, a zda samoléčbou spíše neriskujete. Lékař vám provede výtěr z krku. Toto vyšetření odhalí původce angíny, a také určí antibiotikum, které na něj zabírá. Antibiotika byste potom měla brát alespoň sedm dní, aby léčba byla účinná. Samozřejmostí je pobyt na lůžku a dostatek tekutin. Bolest v krku utlumí kloktání dezinfekčního přípravku (např. Stopangin) a cucání antiseptických pastilek. Otoky krku zmírní i Prieznitzův obklad. Zajímá vás, jaké jsou následky neúspěšné samoléčby, nebo dokonce přechození angíny?

  • Hnisavý absces – tento váček naplněný hnisem se může vytvořit hluboko v tkáních hltanu. Odstraní vám ho chirurgický skalpel, a není to nic příjemného.
  • Revmatické postižení srdce – zejména srdečních chlopní, které nemohou pracovat jak by měly. Dochází tak dlouhodobě k závažnému srdečnímu poškození.
  • Poškození kloubů

 

Zdroj: archiv výrobců, Profimedia.cz

Angin, Joalis

Trápí vás chronické angíny? Pak vyzkoušejte přípravek Angin. Obsahuje výtažky z chmele, jitrocele, jahodníku a dobromyslu a používá se k odstranění rušivých vlivů, které způsobují nedostatečnou funkci mandlí a umožňují organismu vyrovnat se s případnými chronickými infekcemi. Příznivě také působí na záněty v krku: podílí se na zlepšení stavu sliznic, příznivě působí na stav a funkci mandlí, zlepšuje činnost mízního systému. Stačí jen 2x denně 10 kapek.

Cena: 330 Kč

Zdroj: archiv výrobců, Profimedia.cz

Grepofit, Energy

Dalším dobrým pomocníkem proti angínám může být Grepofit, kombinace extraktu z grapefruitových jadérek, Echinacey, ibišku súdánského a silice šalvěje lékařské. Utišuje kašel a bolest v krku, aktivuje imunitu a zkracuje průběh onemocnění. Má ale mnohem širší spektrum účinku, a tak jej můžete použít i při zánětech, střevních či žaludečních potížích či gynekologickým problémech.

Cena: 302 Kč

Zdroj: archiv výrobců, Profimedia.cz

Dubové kapky, Novy

Skvělým pomocníkem při angínách, bolesti v krku či chrapotu mohou být Dubové kapky. Zachycují viry, bakterie i plísně, tlumí bolesti. Při angíně stačí stříknout neředěné kapky do krku a bolest začíná ustupovat.

Cena: 501 Kč

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky