Náhrada za vložky? Menstruační kalíšek!

Náhrada za vložky? Menstruační kalíšek!

Jeho zastánkyně tvrdí, že je to neocenitelný pomocník vyrobený z lékařského silikonu, je hygienický a levný, snadno se používá, dlouho vydrží a šetří životní prostředí. Odpůrkyně zase tvrdí, že je nepraktický, protéká a prostě nesedí. Jak to s menstruačním kalíškem doopravdy je?

Ačkoli podle médií jde o pár let starou vymoženost, první menstruační kalíšek vznikl již v roce 1937, kde ho v USA nechala vyrobit a následně si ho i patentovat výtvarnice Leona Chalmers. Ve své době se obliby nedočkal, a tak čekal dalších 50 let, aby znovu vykoukl na svět. Vylepšená verze z latexu ale díru do světa také neudělala. Způsobovala totiž ženám alergické reakce. Nejnovější verze vyřešila i problém s alergií a kalíšek byl vyroben z antialergenního silikonu. V současnosti se kalíšky vyrábějí kromě silikonu ještě z latexu a TPE.

V čem je tedy jeho kouzlo?

 • jde o plnohodnotnou náhradu jiných menstruačních pomůcek, vložek a tampónů
 • jednoduše se používá
 • je šetrný k životnímu prostředí i k peněžence
 • je flexibilní
 • nenápadně se skladuje – v roztomilém látkovém sáčku (dnes si můžete vybrat i jeho design)
 • je schválen Státním zdravotním ústavem ČR
 • lze jej používat na noc, při cestování, při různých sportech a dalších aktivitách
 • obsah jednoho kalíšku je zhruba 30 ml

Kafe.cz radí:

 • Že je kalíšek správně zavedený zjistíte tak, že zatočíte jeho spodní částí (takovou stopkou, kterou lze podle potřeby zkrátit). Správně usazený kalíšek se jen tak lehce neuvolní. A jak poznáte, že je potřeba ho vylít? Záleží hlavně na síle menstruace, ale výrobci obecně uvádí 4 – 8 hodin.

5 důvodů pro kalíšek:

Hygienický:

Používání kalíšku je hygieničtější než používání vložek či tampónů. Nedochází k množení bakterií, kalíšek se sterilizuje v nádobce k tomu určené, nebo povařením 2 – 5 minut ve vodě (možno i se speciální tabletou), a to po skončení menstruace a před začátkem další, při užívání ho lze jen omýt vodou nebo intim gelem a znovu zavést. Používání menstruačního kalíšku je navíc bez nepříjemného zápachu, menstruační krev totiž sama o sobě nesmrdí. Typicky nepříjemný zápach začne vydávat až po kontaktu s vložkou nebo tamponem.

Pro zdraví:

Menstruační kalíšek je vyroben ze speciálního materiálu, na který se nepřichytí bakterie. Na rozdíl od tampónů. Tím zamezují tzv. syndromu toxického šoku, ke kterému může dojít při používání tampónů. Kalíšek také neobsahuje žádné parfémy, barviva, ani není napuštěn chemickými látkami. Také nezpůsobuje problémy s opruzením pokožky jako vložky. Nenarušuje přirozené prostředí pochvy, a tak u většiny žen dochází k vymizení potíží s kvasinkami.

Pozor!
Někteří lékaři nedoporučují užívání kalíšku dívkám, které ještě neměly pohlavní styk. Na zvážení je také jeho používání u žen, kterým vadí pohled na krev. Také se nedoporučuje užívání kalíšku v období šestinedělí.

Ekologický:

Kalíšek je šetrný k životnímu prostředí, při jeho používání nevzniká žádný tuhý odpad. Jen si představte, kolik vložek jste už za svůj život vyhodily.

Ekonomický:

I když se jeho cena zdá na první pohled větší, než je tomu u vložek či tampónů, počítá se s dlouhodobým používáním (výrobci uvádí životnost od 5 do 10 let). Jednoduchými počty se tak dopracujete k tomu, že se větší investice do kalíšku rychle vrátí.

Pro každou příležitost:

Kalíšek můžete používat opravdu neomezeně, aniž byste musely přemýšlet nad tím, kolik balíčků vložek si s sebou vezmete, kde se třeba při dlouhém cestování přebalíte apod. Kalíšek je možné omýt pouze vodou nebo použít tzv. sanitizer, což je antibakteriální gel s okamžitým účinkem. Dokonce se hodí i pro potápění.

Kafe.cz zjistilo:

 • Proč je kalíšek tak výhodný? Podle posledních výzkumů každá žena za život spotřebuje až 15 000 vložek a tampónů. To je nejenom hodně peněz, ale také velké množství odpadu. Životnost kalíšku se sice výrobce od výrobce liší, ale v průměru bývá 5 – 15 let. Lehce si tak spočítáte, že ušetří vaši peněženku i životní prostředí.

A proč ne?

Mezi ženami se najdou i takové, kterým kalíšek prostě nesedne. Ostatně není se čemu divit. Níže zmíněné důvody trochu kalí jinak bezchybnou pověst menstruačního pomocníka.

 • Manipulace s ním není ze začátku vůbec jednoduchá. Je potřeba kalíšek navlhčit a správně „složit“, poté vsunout a nechat, aby se kalíšek roztáhnul a správně přilnul ke stěnám pochvy.
 • Některé ženy si pak stěžují na protékání kalíšku. Tento problém vznikne tehdy, když kalíšek nepřilne řádně k pochvě a nevznikne požadovaný podtlak.
 • S problémem protékání nejspíše také souvisí i potíže při výběru velikosti, který spousta žen má. I když je několik výrobců, většina z nich dělí kalíšky na dvě velikosti – S a M (někde L). První vhodná pro ženy, které nerodily nebo rodily císařským řezem a jsou mladší 25 let. Druhá pro ženy starší či mladší, které již ale vaginálně rodily.
 • Také jeho výměna je složitá a nepraktická, zvláště pak když nejste doma. Před vyndáním kalíšku je potřeba umýt si ruce, pak kalíšek vyndat, vylít nashromážděnou krev, kalíšek důkladně omýt a znovu aplikovat. Tento proces lze v klidu a bez strachu „z odhalení“ vykonávat doma, ale v práci či na jiném veřejném místě, kde nejsou umyvadla součástí toalety, už jen stěží. A rada výrobců? Noste si s sebou na veřejné toalety láhev s vodou.
 • Vyndávání kalíšku je tak trochu „špinavá“ práce. Než se to naučíte, je možné, že s vytáhnutím kalíšku budete mít trochu problém. Může dojít dokonce i k potřísnění oblečení krví při neopatrné manipulaci s plným kalíškem. Jde ale nakonec o jednoduchý grif.

Jaký vybrat?

Na našem trhu je hned několik značek, které menstruační kalíšek přinášejí až k nám domů. Jde např. o Ladycup, Gaia cup, MeLuna, Mooncup, Naturcup, Lunette či Yuuki. Cenově se pohybuje od 350 do 700 Kč. Zakoupit jej můžete i v akci na slevových portálech. Vyplatí se k němu dokoupit sterilizační nádobku do mikrovlnky, popřípadě sterilizační tablety. Vybírat můžete hned ze třech materiálů, z latexu, ten se hodí pro ženy, které nemají alergii, antialergenního silikonu a TPE. Výrobci z kalíšku navíc dělají již stylový doplněk, a tak je na výběr i mezi mnoha designy a barvami.  

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


7 věcí, které mužská hlava nebere

7 věcí, které mužská hlava nebere

Naprosto nechápou, proč to děláme. Plno ženských záležitostí, které si umíme dosyta užít, muži považují za děsivé záhady. A kdyby bylo po jejich,…

Akční letáky