Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Na vlastní kůži: Valašský saunový rituál + rozhovor s nejlepší českou saunérkou

Na vlastní kůži: Valašský saunový rituál + rozhovor s nejlepší českou saunérkou
Na vlastní kůži: Valašský saunový rituál + rozhovor s nejlepší českou saunérkou
Zdroj: Thinstock, hotel Horal

Při saunovém rituálu se můžete těšit na vonné esence, víření horkého vzduchu pomocí ručníků a potírání těla medem či například kávou. Valašský saunový ceremoniál na vlastní kůži vyzkoušela editorka Katka a prozradí vám, proč to v sauně vonělo, jako v lihovaru ...

"Saunování mám ráda už odmala, kdy mě máma brala občas do sauny s sebou. Tehdy jsem milovala hlavně odpočinek na dřevěných lehátkách, kde jsem ležela zabalená do prostěradla a ani nedutala. Dneska saunu vyhledávám hlavně během zimy a snažím se chodit pravidelně 1x týdně," říká Katka.

Když jsem na relaxačním pobytu ve Velkých Karlovicích zjistila, že v místním Wellness Horal nabízejí 6x denně saunové rituály, byla jsem doslova na vrcholu blaha. 

Proč se vlastně saunové rituály dělají?

Saunové rituály, někdy též nazývané saunovací či saunové ceremoniály, jsou ve střední Evropě novinkou posledních let, velmi rychle si ale získávají své příznivce.Jde o zpestření saunování prováděné zkušeným saunérem, zpravidla spojené s potíráním pokožky různými, tělu prospěšnými, produkty. Saunér poléváním kamenů a vířením vzduchu zvyšuje pocit horka v sauně, což napomáhá lepšímu otevírání pórů a vyplavování škodlivin z těla. Zanedbatelný není ani prvek zábavy.

Zdroj: Thinstock, hotel Horal

Zdroj informací: www.wellnesshoral.cz

Mohlo by vás také zajímat: Jak se správně saunovat? nebo Na vlastní kůži: Masáž mořskými lasturami z exotického souostroví Fiji

Zdroj: Thinstock, hotel Horal

Jak (Valašský) saunový rituál probíhá

Ve welness Horal je to nádherné. Saun tu najdete hned několik, dále tu mají parní lázeň, překrásnou odpočívárnu a venkovní bazény s teplou i studenou vodou. Tím vůbec nejlepším je ale přítomnost vicemistryně ČR v saunových ceremoniálech Heleny Kopřivové, která zde působí jako saunérka. My měli kliku a svůj první saunový rituál zakusili právě pod jejím vedením.

Zdejší sauna je velká a odhadem se do ní vejde 25 - 30 lidí. Pro zdejší ceremoniály je totiž potřeba dostatek prostoru, aby mohl saunér pohodlně točit nad hlavami lidí ručníky či vlajkami. 

Zhruba 5 minut před začátkem rituálu, kdy už se scházejí první návštěvníci, je nutné potírnu důkladně vyvětrat. Teplota se tu pohybuje mezi 93-95°C.

Pomalu si hledáme svoje místa. Většina přítomných si sedá do spodních řad, my volíme zlatou střední cestu a usedáme do druhé řady. Několik opozdilců se pak musí spokojit s vrchním patrem, kde je samozřejmě teplota o něco vyšší.  

Saunou se náhle rozezní tóny zdejší lidové hudby a dovnitř vstupuje sympatická Helena. Vítá nás a vysvětluje, že cílem saunového rituálu je intenzivní prohřátí svalů a kloubů, inhalace vonných silic a mimo jiné i jistý kulturně adrenalinový zážitek.

V případě, že budeme chtít saunu v průběhu opustit, máme jí o tom říct, prý aby náhodou nedošlo k zásahu roztočeným ručníkem :-)

Dýchat máme ústy.

Jako první Helena polévá horké kameny slivovicí, což nás přirozeně všechny probere. Opravdu se jedná o zdejší pálenku, žádné chemické aroma. 
Vůně se okamžitě rozline po celé potírně a je to velmi příjemné.

Helena bere do ruky ručník a začne jím energicky točit nad našimi hlavami. Tím rozvíří horký vzduch, který se drží pod stropem sauny, což ještě zvyšuje pocit horka a  pomáhá k lepšímu otevírání pórů pokožky. Požádá nás, abychom se lehce zaklonili, čímž prý dochází k intenzivnímu prohřívání přední části těla, zejména oblasti hrudníku a ramen. Pak to samé opakujeme v předklonu a necháme si prohřát záda.

Teplota stoupá, to se musí Heleně nechat. Máme dokonce prvního odpadlíka. Pán ze zadní řady odchází se slovy, že je to na něj trochu moc. My se ale ještě chystáme na další dvě kola.

Helena opět točí ručníkem nad hlavou a poté se opakuje gymnastika se záklony a předklony.

Pak přichází zlatý hřeb v podobě misky medu, kterým si máme potřít tělo. Každý si do misky hrábneme pro svoji dávku a poslušně na sebe med matláme. Vzhledem k tomu, že až na prostěradla, na kterých sedíme, jsme nazí, působí tato scénka až neskutečně :-)
Zajímavostí je, že med se v sauně chová zcela jinak, než by člověk čekal. Ztrácí totiž svoji lepivou konzistenci, takže se roztírá po těle velmi snadno, jako olej.

Po třetím ručníkovém kole se s námi Helena loučí, nicméně případným zájemcům nabízí ještě repeté v podobě 4. kola. Nenecháme se dvakrát přemlouvat a zůstáváme (je nás asi 6 z původních 24). Vždyť kdy budeme mít zase možnost saunovat se s mistryní?

Po opuštění sauny následuje rychlá sprcha a pak zchlazení ve venkovním bazénku. Byť je půlka dubna, okolo ještě leží sníh.
Paráda!

Podívejte se, jak saunový rituál vypadá :

Rozhovor s mistryní ČR v saunování Helenou Kopřivovou

Získala jste bronzovou medaili na mistrovství v saunových ceremoniálech. Jaký je to pocit?
Naprosto skvělý. Saunovým ceremoniálům se věnuji teprve krátce a na mistrovství jsem jela hlavně na zkušenou, podívat se, jak to dělají jiní. Když při vyhlášení výsledků zaznělo mé jméno, nemohla jsem tomu uvěřit. Vůbec jsem to nečekala.

Saunové ceremoniály poskytují spíše muži, i kvůli fyzické náročnosti. Myslíte si, že váš úspěch na mistrovství souvisí i s tím, že do ceremoniálů vnášíte ženský prvek, že ceremoniál poskytuje právě žena? A co si myslíte, že je vaše nejsilnější stránka v práci saunového animátora?
Ženský element určitě hrál svou roli. Na Sauna Festu jsem měla velmi dobrý pocit zvláště z druhého soutěžního rituálu, při němž hosté - výhradně muži - reagovali velmi vstřícně. Myslím, že lidé ještě nejsou na ženy-saunérky moc zvyklí a pak je o to víc překvapí, když žena v sauně za svými mužskými kolegy nezaostává. Možná také trochu klamu tělem. Nejsem moc vysoká, takže někdo může čekat, že nebudu mít dost síly na víření vzduchu. Pro mě je ale výška naopak výhodou. Nejsem vystavená nejvyšším teplotám u stropu sauny, takže se tolik neunavím a můžu být víc aktivní.

Jak jste se na mistrovství připravovala? Jak třeba vybíráte esenci nebo ingredience pro ceremoniály, jak se rozhodujete pro tu správnou hudbu?
Nejtěžší pro mě bylo najít ústřední téma vystoupení, v němž bych mohla projevit ženský prvek. Nakonec jsem se rozhodla pro Karibik – miluji chuť a vůni kokosu, od něj se odvíjelo i vše ostatní. Esence byla jasná, kostým karibské tanečnice mi s využitím mých plavek ušila sestra, která pracuje jako krejčová v brněnském Národním divadle, a největší problém tak nakonec byla hudba. Dva dny jsem seděla a pátrala na internetu, abych našla tu nejlepší melodii a rytmus. Nakonec jsem vybrala hudbu z filmu Hříšný tanec 2.

Kolik jste viděla konkurenčních vystoupení na SaunaFestu a které se vám líbilo nejvíce?
Bohužel jsem toho nestihla tolik, kolik bych chtěla. Bylo těžké najít čas mezi mými vystoupeními a také jsem se snažila zajít na všechny rituály mých kolegů z Wellness Horal Jirky Maliny a Tomáše Boháče, abych je morálně podpořila. Ve zbylém čase jsem viděla asi deset rituálů. Bohužel jsem přišla o Fabiana Van Dijka – připravovala jsem se na své vystoupení, které bylo hned po něm. Nejvíc na mě zapůsobil David Wasowicz, který nakonec skončil pátý. Nestává se mi, abych měla při rituálu v sauně husí kůži. Velkou roli hrála skvěle vybraná hudba a saunér měl také velké charisma. Myslím, že to, co saunér vyzařuje, je hodně důležité.

Zdroj: Thinstock, hotel Horal

Mistrovství v saunových ceremoniálech neslouží jen k vlastní soutěži, ale i k setkání, vzájemné inspiraci. Přinášíte si z mistrovství nějaké nové prvky, inspirovala jste se?
Určitě ano, kvůli inspiraci jsem do Kunětické Hory jela a SaunaFest splnil má očekávání. Největší inspirací pro mě byla práce některých saunérů s ručníkem, přímo jím čarovali. Zaujaly mě i neobvyklé produkty k potírání pokožky, například peeling z drceného ledu s mátou, a hlavně to, jak někteří saunéři pracují s hudbou. Skvěle dokáže zážitek umocnit, v tom pro mě byla inspirace nejsilnější.

Co se vám na letošním SaunaFestu líbilo nejvíce?
Nesmírné množství zajímavých námětů, kudy jít dál. Také jsem ráda, že jsem se seznámila s kolegy z dalších relaxačních center a mohli jsme si vyměnit zkušenosti. Panovala tam přátelská atmosféra bez vzájemné nevraživosti. Organizace SaunaFestu byla výborná. A líbilo se mi i prostředí Cedrus Spa, je to nádherné místo.

Pracujete v moc pěkném wellness resortu, jak byste nalákala nové návštěvníky k cestě do Velkých Karlovic?
Resort Valachy se nachází ve Velkých Karlovicích, uprostřed krásné přírody CHKO Beskydy.  Návštěvníkům bych slíbila, že se nadýchají čerstvého vzduchu v krásné přírodě CHKO Beskydy a užijí si u nás cokoli, co si představí pod pojmem dovolená.

Jaká je vaše práce, jak vás naplňuje, čeho si nejvíce ceníte?
Líbí se mi to, že jsem v kontaktu s lidmi. Baví mě i to, že se věnujeme osvětě v saunování. Cením si také klidného a velmi příjemného pracovního prostředí.

Jaké máte ještě záliby vedle saunování a saunových ceremoniálů?
Než jsem přišla do Wellness Horal, sedm let jsem pracovala jako pracovní jezdec dostihových koní. Zvířata miluju, mám doma dva koně, psy, kočky, možná přibydou i ovce…., takže péče o zvířata je moje relaxace. Často se také věnuji turistice na koních, vyrážíme na delší výlety s mými přáteli.

Máte nějaký námět na saunový ceremoniál, který byste chtěla nabízet?
Mám, ale neprozradím. Nechám si ho na další mistrovství. Nechejte se překvapit.

Helena Kopřivová byla hostem v Show Jana Krause, podívejte se, jak se jí podařilo Jana vysvléknout ...

Chcete na vlastní kůži zažít luxusní víkendový relax v Beskydech pro dva a třeba také vyzkoušet saunový rituál?

Zdroj: kaplan, Thinstock, hotel Horal, Wikipedie
Získat můžete také balíček přírodní kosmetiky Pure Fiji

Zdroj: KaPlan, hotel Lanterna a Horal

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky