Editorka Jana - "Slunce jsem se začala trochu bát."

Historie mého opalování: Jako čtyřicátnice pamatuji éru olejíčků Nubian a slunečné dny, kdy žádné zprávy o tom, že by bylo opalování zdraví nebezpečné, mezi letní lid nepronikly. A tak jsem se na přímém slunci proválela nepočítaných hodin - zpětně nedokážu ani vysvětlit, jak je možné, že se mi nedělalo špatně. Dnes bych nevydržela ani desetinu z toho a navíc už dobře vím, proč bych to dělat neměla. Moje maminka mezitím umřela na rakovinu kůže (jako letuška se opalovala v cizích krajích). A i když si odmyslím tuhle rodinnou tragédii, zjistila jsem, že opalování mi kůži čím dál víc vysušuje a po loňské dovolené v Chorvatsku mi dokonce zůstala záda flekatá. Možná je Slunce ještě agresivnější, než se proslechlo, a tak si už si k němu zachovávám odstup.

Občas (naposledy minulý víkend) se však z neopatrnosti spálím a také se věnuji cyklistice, takže se pohybu na slunci zcela nevyhnu. Vyznačuji se pak poznávacími znameními všech cyklistů - jasnými hranicemi kalhot, dresu nebo rukaviček. Když si vezmu letní šaty, vypadá to zvlášť komicky.

Historie mého samoopalování: Kontakty mého těla se samoopalovacím krémem jsou prakticky minimální. Použila jsem ho pouze v roce 1993 po operaci žlučníku, kdy mě mrzelo, že jsem si díky hospitalizaci v nemocnici nestačila opálit nohy. Docílila jsem výrazného gepardího vzoru samý flek a od té doby to nikdy nezkoušela. Kdysi mě také vyděsila mladší sestra, když z koupelny vykoukla její tvář cihlové barvy. Ukázalo se, že chtěla udělat neopakovatelný dojem na své nové spolužáky z gymnázia, což se jí nepochybně povedlo.

Čím mě samoopalovací přípravek Xen-Tan dostal: Nejsem gepard, ale mám krásnou celistvou zlato-hnědou barvu. Snadno se nanášel a neobarvil všechno okolo.

Minus: Trochu jsem zápolila s uzávěrem, ale to mohlo být mojí nešikovností.

Zaostřeno na detail: Měla jsem jasně opálenou hranici tam, kde končí moje závodní cyklistické kalhoty. Stačila jediná aplikace a legrační poznávací znamení, které štve snad každou ženu, je dokonale zamaskované.

Editorka Katka - "S opalováním jsem opatrná"

Historie mého opalování: Jako děti jsme s bráchou na sluníčku trávili hodně času a až do podzimu byli vždy snědí. V pubertě mi pak učarovalo kouzlo porcelánové pleti a opalování jsem na několik let pověsila na hřebík. Nyní, ve věku dospělém, slunce sice miluji, ale při slunění jsem opatrná. Ne, že bych se někdy spálila, ale přeci jen mně zprávy o škodlivosti UV záření dokážou pěkně nahnat strach. Také se obávám nehezkých pigmentových skvrn, které jsem si před lety dovezla jako suvenýr z prázdnin v Řecku.

Před dovolenou se tedy vždy zásobím krémy s opravdu vysokým UV filtrem, tyčinkou na rty, šátkem i kloboukem a držím se spíš ve stínu.

Historie mého samoopalování: Po své porcelánové éře jsem náhle zatoužila po dech beroucím bronzovém těle (bohužel i tváři) a praktikovala své první samoopálení. Výsledkem mi byla jasně oranžová pleť s množstvím skvrn a dlaněmi barvy přezrálého pomeranče. Ke všemu se okolo mě vznášel opar chemického pachu, který tedy nápadníky rozhodně nepřitahoval.

Čím mě samoopalovací přípravek Xen-Tan dostal: Přípravek se výborně roztírá a má krásnou kávovou barvu. Opálení je rovnoměrné a chemická vůně naprosto minimální.

Použito: Tělové samoopalovací mléko Xen-Tan Dark Lotion /dark/ a krém na obličej Xen-Tan Face Tanner Luxe /medium/dark/

Minus: Stejně jako Jana jsem bojovala s uzávěrem :-)

Zaostřeno na detail: Ještě před dvěma týdny jsem se koupala v moři na Krétě a na ramenou mi zůstaly bílé proužky od plavkových ramínek. S těmi je po jediném použití Xen-Tanu konec, hurá!

5 rad, jak se správně samoopálit

  • Na úvod je vhodné zbavit se odumřelých kožních buněk s pomocí peelingu. Pleť tak bude krásně hladká a výsledný efekt samoopálení kvalitnější.
  • Při samotném nanašení pracujte rychle a precizně. Snažte se opravdu nevynechat žádnou část vašeho těla, jen tak předejdete nehezkým mapám.
  • Hned po práci si důkladně umyjte ruce mýdlem a nehty kartáčkem.
  • Ideálně 10-15 minut zůstaňte nahá a stůjte. Krém se dobře vsákne.
  • V prvních dnech po samoopalování raději nenoste oblíbené bílé šaty či světlou značkovou podprsenku. Barva může lehce pouštět a na oblečení by vám mohla zanechat skvrny.

Líčila a česla Radka Kissová, hnědé letní šaty s variabilním uvazováním Tchibo, nádherné šperky, sluneční brýle a kabelky Chartage.