Co to vlastně syrovátka je?

Surovina dříve opomíjená a zatracovaná, nyní znovu objevená a uznávaná pro obsažené látky a pro její účinek. Je to tekutina, zůstávající po odstranění kaseinu z mléka jeho sražením. Syrová syrovátka se ale příliš nehodí ke snižování hmotnosti. Na to je užitečná syrovátka sušená, nejlépe instantní.

Odpad? Ale kdepak!

Sušená syrovátka vzniká jako vedlejší produkt při výrobě sýrů a tvarohu. Pouze nezainteresovaní ji nazývají odpadem, neboť tento produkt obsahuje mnoho užitečného pro náš organismus. Instantní syrovátka je vyvážený nápoj, který zajistí rychlé zásobení všech orgánů potřebnými vitamíny a minerály.


Intolerance laktózy? Pozor!

Bílkoviny obsažené v syrovátce jsou bohaté na základní aminokyseliny, jako je kyselina listová a pantothenová. Součástí syrovátky jsou vitamíny B1, B2, B6, B12, E a C. Dále obsahuje fosfor, vápník, draslík, sodík a zinek. Obsahuje ale rovněž laktózu, což je mléčný cukr, často způsobující alergii. Osoby s s intolerancí laktózy musejí být proto být velmi opatrné.

Pro diety a detoxikace

Výhody syrovátkového nápoje ocení zejména lidé při redukčních dietách, detoxikačních kůrách a sportovci pro její vysoký obsah bílkovin. Syrovátka je také významná pro lidský metabolismus, neboť čistí střeva, podporuje tvorbu střevní mikroflóry a má kladný vliv na úpravu hladiny cholesterolu. Mléčné kyseliny obsažené v syrovátce zlepšují vstřebávání vápníku. Díky tomu je vhodná i pro těhotné ženy a pro nemocné osteoporózou – řídnutím kostí.

Nápoj pro celou rodinu

Pro dokonalý efekt se doporučuje syrovátku užívat ve třech pravidelných denních dávkách. Při redukční dietě a kůře lze syrovátkovým nápojem nahradit také jedno z hlavních jídel. Nepocítíte hlad a nemusíte se mořit omezováním v jídle. Při správném dodržování pitného režimu a záměnou jednoho hlavního jídla za syrovátkový nápoj, je efekt na těle patrný již během pár týdnů. Správný syrovátkový nápoj si připravíte, jestliže dvě polévkové lžíce rozmícháte v 200 ml teplé vody. Pro přípravu studeného nápoje je vhodné použít mixér či šejkr. Lze jej také dochutit šťávami či rozmixovaným ovocem a připravit tak výživný a lahodný nápoj nejen pro sebe, ale i pro celou rodinu.

Vzhůru do zdravé výživy!

Syrovátka je běžně dostupnou potravinou v prodejnách zdravé výživy, v některých supermarketech a v lékárnách. Sortiment se pohybuje v nabídce od čisté sušené syrovátky bez dochucovadel od 30 Kč/ 500 g balení přes různě dochucené formy instantní sušené syrovátky (medem, karamelem, kakaem). Ty se pak pohybují v cenách od 60 Kč za 500 g balení.

Krásná postava i pleť

Zvláštností tohoto produktu je jeho trojí využití :

  1. Syrovátka jako nápoj pro redukci váhy a pro doplnění výživy.
  2. Syrovátka jako koupel. Vaše pokožka bude hladká a hebká, když přimícháte do vany 200 až 300 g syrovátky, a v takovéto koupeli si poshovíte zhruba 20 minut. Syrovátka a vitamíny v ní intenzivně pěstí vaše tělo. Vyhladí kůži a podpoří přirozené regenerační schopnosti.
  3. Syrovátka jako peeling či pleťová maska na obličej. Revitalizujte pleť tím, že po odlíčení obličeje nasypete malé množství syrovátky do dlaně a vlhký obličej chvíli třete, pak omyjete a osušíte. Nebo do misky dejte pár lžic syrovátky, smíchejte s vodou v kaši a naneste na obličej jako běžnou masku – mimo partie očí a úst. Nechejte 10 minut působit, poté opláchněte. Syrovátka dodá vaší pleti mladistvý vzhled, pleť bude pružná a hebká.

Ideálně každý den

Ideální kombinací pro vaše tělo je popíjení syrovátky denně, 1 x týdně v kombinaci s koupelí, a s pleťovou maskou či peelingem. Při takovémto využívání vám 500 g balení sušené instantní syrovátky vydrží zhruba 10 až 14 dní.

Praktická rada na závěr

Syrovátku po otevření spotřebovávejte průběžně, neponechávejte balení dlouho otevřené. Případně přesypte do uzavíratelné dózy nebo uzavřete balení kolíčkem či sponkou po každém používání. Prášek totiž rád nasákne vlhkost a potom se těžko rozpouští.

Tipy Kafe.cz