Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Mozek: Co o něm nevíte?

Zdroj: Profimedia.cz

Je řídicím orgánem nervové soustavy. Používá jej každý, ačkoliv míra využití se může lišit. Přesto o něm možná ještě mnohé nevíme. Třeba – jaké nemoci mu hrozí...

1. Mozek využívá méně energie než světlo v lednici

Aby mohl fungovat, potřebuje mozek dvanáct wattů. Zhruba stejné množství energie se na-chází ve dvou banánech.

2. Proč neslyšíme hovor v hlučné místnosti

Mozek přijímá jak zvuky z místnosti, tak zvuk mobilního telefonu. Přenesený hlas kamaráda se tak prolíná s hlasy v místnosti.

3. Proč »střílečky« bystří mozek

Hraní akčních her na počítači procvičuje vaši schopnost soustředit se v jedné chvíli na víc věcí. Při hře, jako je např. Tetris, kdy do sebe skládáte kostičky, se naopak soustředíte pouze na jednu věc.

Zdroj: Profimedia.cz

4. Mozek má centrum vtipů

Abychom vtip pochopili, musí jej nejdříve mozek interpretovat. K tomuto účelu slouží čelní lalok mozku. Proto pacienti, kteří mají tuto část mozku poškozenou, zejména na pravé straně, vůbec nerozumějí vtipům.

5 . Proč si mozek snadno zapamatuje vlezlé písně

Znáte to, nápěv otravné písně vám duní hlavou... S tím nic nenaděláte. Centrum pro vyvolá-vání sekvencí je pro život člověka zcela nezbytné. Díky němu se například dokážeme pode-psat.

6. Proč se mozek probouzí zíváním

Zívání často spojujeme s pocity únavy a nudy. Pravdou je ale pravý opak! Úkolem zívání je mozek vzbudit. Zíváním proudí přes hrtan a hltan vzduch do plic. Kyslík se poté dostává do krve a tělo je tak čilejší. Zívají všichni obratlovci, včetně savců a ptáků. Zívá dokonce i lidský zárodek, a to už ve třetím měsíci těhotenství.

Zdroj: Profimedia.cz

Kafe.cz zjistilo:

  • Větší mozek vůbec neznamená vyšší inteligenci. Například mozek Alberta Einsteina byl stejný jako u kteréhokoli průměrného člověka. Inteligence spíše závisí na propojení mezi mozkovými buňkami.
  • Mozek tvoří zhruba 2 % váhy člověka, ale spotřebovává 20 % tělesné energie.

Časté nemoci mozku

  • Alzheimerova choroba – degenerativní onemocnění mozku. Poškozuje mozek a jeho men-tální funkce a je provázena ztrátou paměti a dezorientací. U nás jí trpí 5 % lidí nad šedesát let.
    Kdo jí trpěl: americký prezident Ronald Reagan, nebo herec Charles Bronson
  • Parkinsonova choroba – toto nejobvyklejší degenerativní onemocnění nervového systému postihuje miliony lidí na celém světě. Nejčastěji se objevuje po šedesátém roce a je častější u mužů než u žen.
    Kdo jí trpěl: Adolf Hitler, nebo papež Jan Pavel II. 
  •  Roztroušená skleróza – degenerativní onemocnění nervů, které se často objeví náhle a v poměrně mladém věku. Působí únavu, poruchy vidění a hybnosti. 
  • Demence – patří mezi velmi časté onemocnění mozku. Projevuje poruchou paměti, myšle-ní, neschopností řešit problémy a nezvládáním každodenních činností.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Dopřejte si masáž, je to lahoda

Při masáži dochází ke zlepšení prokrvení, urychlení přísunu kyslíku a živin a současně ke zvýšenému odplavování odpadních látek zadržovaných ve…

Akční letáky