Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Mononukleóza: I přesto, že neholdujete francouzským polibkům, nejste v bezpečí!

Milenci
Milenci
Zdroj: Shutterstock.com

O zákeřné nemoci s názvem mononukleóza se někdy říká, že jde o nemoc »francouzských polibků«. Jaká skupina lidí je tedy nakažena nejčastěji, když od jistého věku se líbá prostě každý?

Pojem mononukleóza

Infekční mononukleóza (Glandular fever) označuje poškození virového řádu. Tato nemoc během svého působení poškozuje vnitřní žlázy. Nejvíce zasahuje játra a v nemalé míře také slezinu. Virus byl pojmenován podle svých objevitelů – Epsteina a Barrové (odtud tedy jeho označení »EB virus«).

Jak nemoc vzniká?

Jasným »pomocníkem« při nákaze virem je stres. Pokud se stresujete delší časové období, může dojít k totálnímu nervovému vyčerpání organizmu, které vytváří úrodné podhoubí pro mononukleózu. Nakazit se můžete i při náhlém snížení imunity, které jednou za čas potká každého z nás. Často ji dostávají mladí lidé v období puberty, kdy je tělo vystaveno velkým změnám emocionálním i fyzickým. Mezi lidmi se jí někdy říká »líbací nemoc«, protože se nejlépe přenáší slinami. Z toho důvodu se jako její prevence doporučuje nepít po nikom z láhve, nekouřit společnou cigaretu a nelíbat se s neznámými a »neprověřenými« lidmi.

Jak na sobě mohu nemoc poznat?

Mononukleózu lze v zásadě rozdělit do dvou základních fází. Během první fáze, kdy nemoc pouze nastupuje, na sobě můžeme pozorovat častou únavu a spolu s ní i bolesti hlavy. Také nám může vyskočit horečka a k té se většinou přidá i nadměrné pocení. Ve druhé fázi nemoc už naplno propuká. S prohlubující nemocí se můžou objevit i bolesti ve svalech, zimnice a především nechutenství. Mnoho lidí na nemoc přichází právě kvůli náhlé a nevysvětlitelné nechuti k jídlu.

Nemoc v plném proudu

Jako hlavní znak nastoupí vysoká horečka, která dosahuje až 40°C. Vytvoří se povlaky na mandlích a zduří lymfatické uzliny, někdy může být proto mylně diagnostikována jako angína. Vizuální podoba nemoci se projeví i na očních víčkách, které mohou natéci. V některých případech zažloutne oční bělmo. Při neléčení nemoci se mohou objevit na kůži zarudlé pupínky. Díky zvětšování jater můžete pod žebry cítit nepříjemný tlak. Nemusíme podotýkat, že v této fázi je již nezbytné vyhledat lékaře. Nezřídka je nutná i hospitalizace, protože nemoc je nakažlivá.

Léčba

První věc, kterou lékař nejspíše podnikne, bude vyšetření krve. Z jaterních testů získá nezvratný důkaz o tom, zda mononukleózu máte či nikoliv. Na mononukleózu neexistuje žádná speciální léčba, ale zpravidla jsou nasazena silnější antibiotika. Jediným lékem je dlouhodobá a zpočátku poměrně drastická dieta. Čím pečlivěji je ale dodržována, tím rychleji se člověk uzdraví. Průměrná doba léčby je 6 měsíců. Nemoc po zaléčení zpravidla nezanechá žádné následky. Po vyléčení se můžete vrátit ke svému běžnému životu bez jakéhokoliv omezení.

Sedmero dietních zásad při mononukleóze podle Kafe.cz:

1. Pravidelnost - jíst pravidelně, vícekrát za den a to menší porce.
2. Čerstvá strava - jídlo by mělo být čerstvě připravené, ať vás ani nenapadne jíst konzervy, polévky ze sáčku a další jídla plná »éček«.
3. Pestrá strava - dbát na vyváženost potravy: maso, přílohy, zelenina, pečivo, s mírou i sladké, ale vhodné jsou třeba piškoty či med. Na čokoládu na čas zapomeňte, je příliš tučná.
4. Žádný alkohol - k tomu snad není potřeba komentáře. Jde o absolutní zákaz alkoholu v jakékoliv podobě.
5. Omezit tuky - především tuky živočišného původu a to v počáteční fázi opravdu výrazně!
6. Pozor na smažení, grilování - dávat přednost jiným způsobům tepelného zpracování potravin (vaření, dušení).
7. Zelenina ano - ale v první fázi jen ta, která »nenadýmá« a není pro vaše játra zátěží. Ovoce je samozřejmostí.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky