Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Moje dítě má atopický ekzém

Přinesete si domů krásné a zdravé miminko, ale po určitém čase si všimnete, že ho trápí svědivý ekzém. Zjistěte, jestli jde o běžnou vyrážku nebo závažnější atopický ekzém.

Zdroj: Thinkstock a Weleda Atopie je vlastně jakýsi druh alergie. Jde o přemrštěnou reakci organismu na určitý podnět zvenku a nelze ji vyléčit, jen můžete zmírňovat její projevy. Jedním z nejběžnějších projevů je právě atopický ekzém. Tento ekzém trápí převážně děti a poprvé se s ním zhruba 60 % rodičů setká mezi 2. – 4. měsícem věku dítěte. Postižení kůže se nejčastěji objevuje ve tváři a na bradičce a postupně se šíří na krk, hlavu, trup i končetiny. Nebojte se ale, většina dětí se během puberty vyhojí a nejpozději do dvaceti let mají od ekzému napořád pokoj. V dospělosti je pak trápí jen výjimečně, na výskyt si stěžuje zhruba 10 % postižených.

Jak ho poznáte:

  • kůže je zarudlá, suchá a hrubá
  • dítě je neklidné a vidíte, že má potřebu ekzém škrábat (pozor ale – škrábání může křehkou kůži poškodit, a tím ji zpřístupnit bakteriální nebo plísňové infekci)
  • nejhorší projev ekzému můžete pozorovat mezi 9. – 10. měsícem – na vině je větší pohyb miminka
  • v batolecím věku se ekzém přesouvá do loketních a podkoleních jamek, na hřbety rukou a nohou, kolena, zápěstí a krk
  • pro tento ekzém je typické střídání období klidu (léto, zima) a aktivity (jaro, podzim) ekzému

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Nechybí vám vitamin D?

Nechybí vám vitamin D?

Jeho nedostatek způsobuje řídnutí kostí, negativně také působí na srdce a u mužů dokonce jeho nedostatek zpomaluje spermie. Víte, jak na tom jste?

Akční letáky