Mnoho žen toto tají před svým gynekologem: Vy už to nedělejte, jde o zdraví!

Stydlivá žena

Ženské zdraví máme opravdu jen jedno a každá zanedbaná „maličkost“ nám může přivodit nejen akutní problémy, ale třeba také ohrozit naši plodnost. Víte, co byste měly svému lékaři říct? V našem životě jsou tajná zákoutí, o kterých mluvíme maximálně s nejlepší kamarádkou. Pravdou ale je, že některé věci bychom měly říct i ženskému lékaři. A nebojte se, gynekolog slyšel a viděl věci, o kterých se nám ani nesnilo. 

Navíc, i když nám některé informace mohou připadat trapné, pro doktora můžou být velmi důležité zvláště v péči o sexuální a reprodukční zdraví. Máme pro vás seznam 10 informací, které byste měly svému doktorovi říct.

1. Počet sexuálních partnerů

Jste single, ale přesto o svých láskách na jednu noc nerada vyprávíte. Je letošní léto mimořádně rušné? Pak o tom svému gynekologovi řekněte, i když se neptá. Nebojte, nebude vás soudit. Z lékařského hlediska jsou to pro něj ale velmi důležité informace. Čím více informací o sobě lékařům sdělíte, tím větší individuální péče vám může být poskytnuta.

2. Nechráněný sex

I když se to nemá, může se stát, že prostě ujedete a nepoužijete při náhodném sexu kondom. Většinou se po několika dnech uklidníte a máte pocit, že když přišla menstruace a nedostavilo se svědění, máte vyhráno. Ale jste si jistá? Některé pohlavní choroby probíhají naprosto bezpříznakově, jako třeba chlamydie, nebo existují takové viry, např. HPV, které spí i několik let.

3. Neschopnost dosáhnout orgasmu

Ve společnosti stále přetrvává mýtus, že je normální, když žena nedosahuje orgasmu. Proto jsou s tím ženy ztotožněny a o svém problému vůbec nemluví. Hlavě proto, že si myslí, že to ani problém není. Nebojte se a řekněte o tom svému doktorovi. Kdo jiný by vám mohl a chtěl pomoci? Neschopnost dosáhnout orgasmu nemusí být jen v hlavě, viníkem může být klidně i závažný zdravotní problém.

4. Krvácení po sexu

Nemusíte běžet k lékaři, když jednou zakrvácíte po tvrdším sexu. Problémem ale je, pokud se vám to stane víc než jednou. Pak už by o tom váš lékař vědět měl. Krvácení po sexu může znamenat cokoli – infekci, problém s lubrikací nebo třeba i vážné onemocnění děložního čípku.

5. Dlouhá, zpožděná či nepravidelná menstruace

I v případě, že jste si jistá, že nejste těhotná, pak o zvláštním průběhu menstruace informujte svého doktora. Slabší, silnější, delší nebo jiná menstruace, než je obvyklé, může být důsledkem mnoha zdravotních problémů – třeba cysty, hormonální nerovnováhy nebo infekce.

6. Bolestivý sex

Takový sex není příjemný nikomu, a proto se ho rozhodně nesnažte utajit a přečkat. Gynekolog vám může pomoci s řešením takového problému, který může být způsoben třeba mírným náklonem dělohy (třeba v těhotenství) nebo může jít o problémy s vlhkostí či může jít o vedlejší efekt hormonální antikoncepce.

7. Pravidelně užívané léky

Sdělit obecně lékařům informace o lécích, které užíváte pravidelně, je opravdu důležité. V rámci gynekologie je to důležité zvláště tehdy, když se budete snažit otěhotnět nebo vás bude čekat nějaký chirurgický zákrok. Dokonce i některé bylinky mohou mít určité kontraindikace, a proto by měl váš gynekolog přesně vědět, co užíváte.

8. Sexuální zneužívání

Pokud jste sexuální zneužívání někdy zažila nebo právě zažíváte, pak možná přemýšlíte, komu se svěřit. S gynekologem máte správně nakročeno. Právě on vám může pomoci, vyšetřit vás a nasměrovat do rukou odbornější pomoci.

9. Zvláštní zápach

Divný zápach přirození může být příznakem infekce nebo pH nerovnováhy. A právě od léčby těchto problémů tu gynekolog je. V poslední době tento problém také způsobují kousky tamponů, které mohou uvnitř ženy i po vysunutí zůstat. Drobné změny „vůně“ v období okolo menstruace jsou normální.

10. Názor na těhotenství

Plánujete-li s partnerem miminko, pak o svých záměrech svého lékaře informujte. Může vám dát určité rady a tipy, poskytnout lékařskou péči apod. 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek