Diskutujte: Jak často vás bolí hlava a co na to zabírá?
Mohlo by vás zajímat: Co dělat, když bolí hlava nebo Tiché signály, že jste v děsném stresu
Existuje 119 druhů popsaných bolestí hlavy. Nejčastější jsou takzvané tenzní bolesti, které bývají mnohdy psychického původu a tvoří 65 - 85 % bolestí hlavy. Migréna tak častá není, ale nelze ji označit ani jako vzácnou.
Trpí jí odhadem 6 – 7 % mužů a 15 – 20 % žen. „U žen záchvaty migrény často souvisí s hormonálními změnami během menstruačního cyklu. Migrény se také leckdy objevují po první menstruaci a ustávají v menopauze,“ vysvětluje MUDr. Miroslav Kalina, primář Neurologického oddělení pražské Nemocnice Na Homolce.
„Šťastným obdobím života, kdy migrény obvykle přejdou, bývá těhotenství.“ Obě pohlaví mají nejvíce potíží v produktivním věku, kdy lidi potkává řada provokačních a stresujících momentů.
S aurou nebo bez
Migréna je záchvatovitá bolest hlavy, která se vyvine během minut až desítek minut. Může přijít bez jakýchkoliv předběžných příznaků – pak se jedná o běžnou migrénu neboli migrénu bez aury (80 % případů).
Případně jí předcházejí úvodní příznaky, které vznikají v mozkové kůře – tato varianta se nazývá migréna s aurou čili klasická migréna (20 % případů).
Příčiny
Moc se o nich neví. Každopádně jde o poruchu prokrvení mozku. U značné části nemocných hraje roli dědičnost. K provokujícím momentům patří stres, velký hluk, velké světelné kontrasty, změna počasí, alkohol, některé potraviny a také dietní chyby, jako je hladovění nebo přejídání. Vadí nadměrné kouření, menstruace či ovulace u žen, nevyspání a některé pachy.
Příznaky
Bolest hlavy bývá obvykle omezena na její pravou nebo levou polovinu. Vzácné nejsou ale ani oboustranné bolesti s maximem za očima, případně v zátylku. Může přijít i celková tlaková silná bolest hlavy. Trvání bolestí je různé, od jedné až dvou hodin po několik dnů.
Během aury nemocný často ještě bolest hlavy necítí, zato má poruchu vidění na pravé nebo levé polovině zorného pole, někdy i pocit jiskření před očima. Může se objevit brnění, necitlivost či porucha hybnosti na polovině těla. Častým příznakem všech typů migrén je nevolnost a zvracení.
Pozor na záměnu!
To, co člověk považuje za migrénu, může ovšem být i závažné onemocnění mozku, jako je zúžení přívodných mozkových tepen, nezhoubný mozkový nádor, nějaká anomálie na cévách (například výduť), porucha odtoku mozkomíšního moku a další stavy.
Každý nemocný s migrénou by proto měl být jednou v životě důkladně neurologicky vyšetřen, pokud možno s využitím počítačové tomografie (CT) mozku a elektroencefalografie (EEG).
Léčba
Při počínajícím nebo již rozběhlém záchvatu může pomoci záchranná léčba – v časné fázi lze užít běžné léky proti bolesti, ty ale na již rozvinutý záchvat nepůsobí. Od konce minulého století jsou naštěstí k dispozici léky ze skupiny Triptanů, které dokážou zastavit i plně rozjetý záchvat.
Kdo prodělá více než tři plně rozvinuté migrenózní záchvaty během jednoho měsíce, tomu lékař předepíše preventivní léčbu. K ní slouží různé léky od moderních léků proti epilepsii, přes antidepresiva, až po léky na vysoký krevní tlak.
Dobrý efekt může mít u některých žen nasazení hormonální antikoncepce a pokud migrénu způsobuje blokáda krční páteře, pomáhá fyzioterapie. Dobré výsledky má i akupunktura.