Migréna po padesátce nebo po sexu by vás měla okamžitě dovést k lékaři

Migréna

Mezi nejznámější migreniky patřili římský císař Julius Caesar, francouzský vojevůdce Napoleon I., skladatelé Petr Iljič Čajkovskij a Frédéric Chopin, spisovatel Miguel de Cervantes nebo malíř Vincent van Gogh. Mnohem, mnohem více je ale těch trpících neznámých.

Pulzující bolest v jedné polovině hlavy (nejvíc v oblasti čela, oka a na jednom spánku, někdy s vizuálními poruchami), která je charakteristická pro migrénu, postihuje zhruba 20 % žen a 7 % mužů. V České republice trpí těmito potížemi 12 % populace, přičemž nejvyšší výskyt je popisován u žen mezi 35. a 40. rokem života; u mužů přibližně o 10 let dříve. Mohou se ale objevit již v dětském věku a někdy první epizoda překvapí až po čtyřicítce.

Trpí i rodina

Migréna tak nepředstavuje pouze významný problém medicínský, ale současně i sociálněekonomický. Roční léčba pacienta ve vyspělé zemi se pohybuje kolem částky 123 eur. Záchvat migrény může trvat i dva tři dny a v některých těžkých případech se opakuje několikrát do měsíce. K přímým zdravotním nákladům je proto nutné připočítat ztráty způsobené absencí v zaměstnání nebo sníženou produktivitou práce. Trpí také rodinné vztahy – člověk v akutním záchvatu nesnáší světlo, „bolí“ ho jakýkoli zvuk, nemůže nic dělat, s nikým komunikovat, v horším případě je mu zle od žaludku a zvrací.

Záchvat probíhá v několika fázích. Několik hodin až dnů před ním se objevují poruchy nálady, nechuť k jídlu, podrážděnost, pokles koncentrace nebo častější močení. Následuje tzv. aura, kterou však popisuje pouze 15 až 20 % nemocných. Jedná se například o světelné záblesky, výpadky zorného pole, brnění, částečné ochrnutí poloviny těla, poruchy řeči nebo jejich kombinace. Žádný z těchto příznaků však netrvá déle než 60 minut. Bolest hlavy udeří většinou do hodiny po odeznění aury. Je často naprosto ochromující.

Nejasné příčiny

Co se při migréně děje v pulzující části hlavy? Snížilo se prokrvení určité části mozku (klesne-li pod určitou kritickou hladinu, vzniká aura). Dochází tak k rozšíření cév, které přivádějí krev do mozku. Současně s tím se uvolní mnoho látek, jež začnou působit na nejrůznějších místech v lidském těle. Výsledkem je další rozšíření cév a vznik zánětu. Když postižený záchvat bolesti přetrpí, následuje poslední fáze, kdy se cítí unavený, vyčerpaný, nemá chuť k jídlu a projevují se u něho poruchy koncentrace. Původ migrény není zcela jasný. Je zřejmé, že určitou roli hraje dědičnost (téměř u poloviny nemocných). Velká část pacientů je schopna určit některý z faktorů, které jsou označovány jako spouštěcí: zevní (vyšší nadmořská výška, náhlá změna počasí, konzumace kávy, čokolády, vína, sýrů, uzeného masa či dokonce užívání některých léků apod.), nebo vnitřní (hormonální změny, stres, nedostatek spánku apod.). Jestliže je následně dokáže nemocný eliminovat, je možné záchvatům bolesti předcházet.

Samoléčba možná

V léčbě začneme nejprve tím, co můžeme sami ovlivnit,“ doporučuje MUDr. Jiří Klempíř, PhD., z Neurologické kliniky VFN a 1. LF UK v Praze. „Jsou to například úprava životního stylu, dostatečný klidový režim a relaxace. Akutní medikamentózní terapie migrény spočívá v podávání analgetik nebo tzv. triptanů, léků k zastavení migrenózního záchvatu. U pacientů s těžkými nebo častými záchvaty je indikována profylaktická léčba.“ „Účinnost této léčby hodnotíme nejdříve po dvou měsících.“ Migréna je typická civilizační choroba, neznamená přímé ohrožení života, ale dokáže vydatně potrápit. Lehké a méně časté záchvaty je možné zvládnout samoléčbou. Vhodné jsou léky proti bolesti s obsahem paracetamolu, případně protizánětlivé léčivo s ibuprofenem. Na trhu je rovněž dostupný lék s kombinací tří účinných látek: kyselina acetylsalicylová, paracetamol a kofein. K úlevě mohou pomoci i některé přírodní přípravky. S vážnějšími a často se opakujícími stavy je však vždy třeba vyhledat lékaře. 

KDY S BOLESTÍ HLAVY K LÉKAŘI?

Pokud je vám přes 50 let a bolest se u vás objevila poprvé. Nemusí jít totiž o migrénu.

Pociťujete-li bolest po fyzické námaze či sexu.

Když trpíte vysokým krevním tlakem.

Jestliže se záchvaty bolesti zintenzivňují a intervaly mezi nimi se zkracují.

Pokud máte pochybnosti o příčině bolestí (prodělaný úraz hlavy či páteře).

Spouštěče 

Určité potraviny (hlavně s obsahem tyraminu – červené víno, sýry, čokoláda, káva, čaj, dále alkohol, citrusy, sladké zákusky, glutaman sodný).

Nedostatečná strava (nedodržování pitného režimu, vynechání nebo opoždění pravidelného jídla).

Změny spánkového režimu (nedostatek či přemíra spánku např. o víkendu).

Jiné bolesti v oblasti hlavy a krku (oko, dutiny, zuby, čelist, krční páteř).

Vliv prostředí (jasná a kmitající světla, fyzická námaha, cestování, změny počasí, silné pachy).

Emoční zátěž (stres, úzkost, ale i pozitivní očekávání).

Hormonální změny u žen (gravidita, menstruace, kojení nebo užívání antikoncepce).

Logo Květy

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky