Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Manuál: Tohle říkáte svými gesty a tělem

Zdroj: Profimedia.cz, list-of-interview-questions.info

Dáváte nohy přes sebe, křížíte ruce nebo si jimi přejíždíte po spáncích? Pak vězte, že poloha těla i póza, kterou zaujmete, prozrazuje o vašich pocitech víc, než si myslíte!

Neverbální komunikace je sdělení jiným způsobem než slovy. Je přijímáno a vysíláno mezi lidmi na vědomé i nevědomé úrovni. Poznatků z neverbální komunikace se využívá v nejrůznějších oborech. Často si toho můžeme všimnout u politiků. Otevřené dlaně jakoby říkaly: „Jsem tu pro vás, jdu do toho otevřeně, jsem přítel“. Vyvstává však potíž, pokud jsou tato neverbální gesta používána k předstírání (což lze odhalit).

Všímejte si druhých

Pokud chcete správně odhalit a porozumět této řeči, je třeba si všímat nejen obličeje, ale i celého těla. Pozice postavy, výrazu ve tváři, co dělají ruce, kam se dívají oči… To, zda postoj druhého odráží nervozitu, strach, agresivitu nebo pohodu, pozitivní emoce, musíme vyhodnocovat z více znaků.

Mimika

Jedním z oborů neverbální komunikace je mimika. Obvykle se při rozhovoru totiž soustředíme právě na obličej, který má pro nás značnou výpovědní hodnotu. Mimické výrazy jsou určitým způsobem obecně platné. Jsou vrozené a snadno dešifrovatelné. S obličejem úzce souvisí to, jak vnímáme pohyby očí a oční kontakt. Čím více jsme s partnerem v intimnějším vztahu, tím více se pohled stává intenzivnější a obsahově bohatší. Obvyklá doba trvání pohledu je jedna až sedm sekund. Pokud trvá pohled déle, je to znamením něčeho abnormálního…

Kafe.cz zjistilo: Co prozradíte svým tělem?

Zdroj: Profimedia.cz, list-of-interview-questions.info

Zkřížené paže

Zkřížené paže patří k základním tělesným gestům. Možná si to ani neuvědomuje, ale nejde o gesto dvakrát pozitivní. Dáváme jím totiž najevo, že jsme druhým člověkem znuděni, anebo nás vůbec nezajímá, co říká a nejraději bychom už šli…

Zdroj: Profimedia.cz, list-of-interview-questions.info

Nohy přes sebe

K dalším obvyklým gestům patří překřížené nohy. Možná by vás to nenapadlo, ale podle toho, jak je zkřížíte, prý dáváte najevo svůj vztah k dalším osobám. Tomu, na jehož straně je zkřížíte, říkáte, že si přejete zachovat odstup. Naopak přiblížit se chcete k tomu na druhé straně…

Zdroj: Profimedia.cz, list-of-interview-questions.info

Ruka na spánku či na uchu

Mezi obvyklá gesta patří i to, když si jednou rukou přejíždíte po spánku, anebo se lehce taháte za ucho. U mužů je pak obvyklé i povolování košile u krku. Všemi těmito gesty dáváte najevo nedostatek sebedůvěry a nervozitu.

Zdroj: Profimedia.cz, list-of-interview-questions.info

Ruka na bradě

Tím, že si prsty přejíždíte po bradě, dáváte najevo svoji nejistotu. Ukazujete tak, že neznáte odpověď na danou otázku, nevíte, jak argumentovat a o dalším postupu musíte pořádně přemýšlet.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky