Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Mám plíseň nohou…poraďte mi!

Mám plíseň nohou…poraďte mi!
Mám plíseň nohou…poraďte mi!
Zdroj: Isifa.com

Museli byste se vyhnout návštěvám bazénu, nejste chráněni ani ve sprchách v hotelu či v nemocnici, do oblíbené sauny byste si také jen tak nezašli a nepřipadá v úvahu, abyste si na nohy obuli cizí boty. Proč? Protože tady všude hrozí riziko plísní na nohou. Jenže, co bychom pak vůbec mohli dělat? Jestli vás tento problém už trápí, poradíme vám.

Diskutujte: Postihla vás někdy plíseň nohou a jak předcházíte nákaze?

Mohlo by vás také zajímat: Tajné tipy dermatologů

Plíseň na nohách je velmi častým problémem. Trápí spoustu lidí a často se vrací, setkáte-li se s ní po nějaké době znovu. Existují různé faktory – genetické předpoklady, špatná imunita či vnější faktory – které ovlivňují, že se objeví zrovna na vašich nohách. Někdo může být mnohem náchylnější než jiný a i přesto, že třeba máte genetické předpoklady, nemusí se vás plíseň nohou vůbec týkat.

Jak poznáte, že se jedná o plíseň?

Ne všechny kožní problémy na nohách signalizují zrovna plísňové onemocnění. Může jít o ekzém či o pouhé zarudnutí pokožky. Zbystřete, pokud se objeví svědění, pálení, zarudnutí v oblasti mezi prsty, kůže se začne olupovat a objeví se malé puchýřky. Jako první se většinou objeví v meziprstí a provází ji svědění. Dále se objevuje pálení a poté vznikají bílé puchýřky, které se začnou olupovat. Neléčené problémy se pak mohou rozšířit i na celá chodidla, nárty, okraje plosek nebo nehty. Zvláště u plísně nehtů už doporučujeme vyhledat lékařskou pomoc, protože taková léčba často vyžaduje úsilí a hlavně trpělivost.

Prevence půl zdraví

S výskytem plísní je nutno počítat na mnoha veřejných místech, která navštěvujeme. Proto je potřeba dbát na prevenci, hlavně co se hygieny týče, abychom si tento problém nepřinesli domů. Nejinfekčnější jsou odlupující se šupinky, které na sobě právě nesou zárodky plísní. Přenos ve vodě nebyl prokázán.

Co je tedy potřeba udělat?

  • dbát na denní hygienu nohou, denně nosit čisté ponožky hlavně z bavlny, vyhněte se umělým materiálům
  • po koupeli řádně vysušte nohy, hlavně v oblasti mezi prsty
  • všímejte si změn na pokožce nohou
  • zpotíte-li se, jen co to bude možné, nohy si umyjte a vyměňte ponožky…volte takové boty, které jsou vzdušné
  • chůze na boso a cvičení pomáhá udržet nohy v kondici
  • v bazénu se vyhýbejte malým bazénkům, které jsou určeny na omytí nohou před vstupem do velkého bazénu…právě zde bývá riziko nákazy největší!
  • u bazénu, v hotelových sprchách, v saunách nikdy nechoďte na boso
  • trpí-li někdo z rodiny plísní nohou, nechoďte doma na boso a nepoužívejte stejný ručník

Jak ji vyléčit?

Odborně se nejčastější plísňové onemocnění nohou jmenuje onychomykóza. A ne každý chce jít s problémem ihned ke kožnímu lékaři či pediatrovi. Nejčastějším důvodem bývá stud nebo přesvědčení, že se o nic vážného nejedná. V případě, že noha nebo nehet není zasažen příliš, můžete zkusit domácí léčbu. Buď můžete dát na staré babské rady, nebo si pomoci přípravky z lékárny určenými na léčbu plísní. Moje babička tvrdí, že proti plísním zabírá potírání postiženého místa česnekem, protože plísně a paraziti obecně česnek nesnášejí. Kromě toho existují speciální antimykotické krémy z lékárny, které můžete vyzkoušet. Současným hitem je tzv. Chytrá houba Pythium oligandrum, vyvinutá českými vědci. Jedná se o světový unikát, který dokáže plísně likvidovat. Zároveň zlepšuje i stav atopických ekzémů a je přírodní povahy. Nemá žádné vedlejší účinky a mnozí ji přirovnávají k zázraku. Plísně si na něj navíc nedokážou vybudovat rezistenci, a tak ji můžete používat i v rámci prevence. Je určena jak na nohy, tak také jako dezinfekce bot.

Odborník vás bude chtít vidět

Lékaři varují před dlouhou samoléčbou a radí všem postiženým, aby jejich ordinace rychle navštívili. Plíseň totiž může značit i imunitní problém a ten krémem nevyřešíte. Zároveň vám lékař může doporučit kombinaci krémů a léků užívaných orálně, aby se účinek zdvojnásobil. Léčba každopádně trvá dlouho a není úplně příjemná. Je potřeba se do toho tvrdě opřít, obrnit se a vydržet. Léto není tak daleko a chcete mít přeci nožky jako ze žurnálu. 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky